6727 Celý systém se rozpadá! Michael Snyder

[ Ezoterika ] 2024-06-12

Celý systém se rozpadá! Hlavní červené vlajky se objevují pro banky, malé podniky a maloobchodníky

Pokud je ekonomika v pořádku, proč všude kolem nás propuká tolik známek problémů? Ti, kteří stále trvají na tom, že americká ekonomika se ubírá správným směrem, pohodlně ignorují velmi znepokojivá fakta a čísla, o která se pravidelně dělím se svými čtenáři. Když se upřímně podíváte na chladná, tvrdá čísla, která ekonomika neustále produkuje, existuje jen jeden logický závěr. Celý náš systém se hroutí a zdá se, že podmínky se brzy výrazně zhorší.

Jen se podívejte, co se děje s našimi bankami. Nejnovější zpráva FDIC nám říká, že ve Spojených státech je 63 ˝problémových bank˝ a dohromady mají naše banky nyní 517 miliard dolarů v nerealizovaných ztrátách. Podle zprávy Federální společnosti pro pojištění vkladů (Federal Deposit Insurance Corporation) za první čtvrtletí americký bankovní systém sedí na celkových nerealizovaných ztrátách ve výši 517 miliard dolarů a má 63 ˝problémových bank˝. Tyto ztráty byly vyvolány především prudkým nárůstem úrokových sazeb v posledních dvou letech, který stlačil cenu cenných papírů s pevným výnosem držených bankami. Nerealizované ztráty držené bankami se v prvním čtvrtletí zvýšily o 39 miliard USD ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2023. ˝Vyšší nerealizované ztráty z cenných papírů krytých hypotékami na bydlení, vyplývající z vyšších hypotečních sazeb v prvním čtvrtletí, vedly k celkovému nárůstu,˝ uvedl FDIC.

Rád bych věděl, které banky jsou na tomto seznamu. Nebo ne? Ale FDIC nám to neřekne. Jak správně poznamenala Daisy Luther, FDIC tyto informace nezveřejní, protože se bojí runů na banky... Nedozvíme se, které banky jsou v problémech. Mohla by to být moje banka. Může to být vaše, nebo možná není. Jsou to velké banky? Malé? Seznam je důvěrný, aby se zabránilo pravděpodobnosti, že runy na banky tyto instituce zlikvidují.

Takže to prostě nevíme. Kdyby Američané měli pravdu, zítra ráno by po celé zemi proběhly runy na banky. To je docela uklidňující myšlenka. Kondice našich bank se stále zhoršuje, protože hory úvěrů na komerční nemovitosti se zhoršují. V tuto chvíli je jasné, že jsme nikdy v naší historii nečelili krizi komerčních nemovitostí takového rozsahu... Sektor komerčních nemovitostí čelí trojí pohromě v podobě klesajících cen, klesající poptávky a rostoucích úrokových sazeb. Postpandemický vzestup programů práce z domova rozdrtil poptávku po kancelářských prostorách. Míra neobsazenosti v komerčních budovách prudce vzrostla. To vyvolalo značný tlak na komerční realitní společnosti. Největším bankrotem v roce 2023 byl krach Pennsylvania Real Estate Investment Trust. Společnost měla závazky ve výši více než 1 miliardy dolarů.

Kolaps trhu s komerčními nemovitostmi by se mohl snadno přelít do finančního sektoru. Je to proto, že mnoho půjček je splatných. Podle Asociace hypotečních bankéřů bude v příštích dvou letech ve Spojených státech splatný dluh z komerčních nemovitostí ve výši přibližně 1,2 bilionu dolarů. Mnoho finančních institucí zkrachuje během měsíců a let, které jsou před námi. Jen doufejte, že vaše peníze nejsou v jedné z nich. Mezitím jeden nedávný průzkum zjistil, že přibližně dvě třetiny všech malých podniků ve Spojených státech balancují na pokraji katastrofy... Nový průzkum odhaluje, že více než dvě třetiny majitelů malých podniků se děsí stavu ekonomiky pod dohledem Joea Bidena a obávají se, že současné podmínky a pokračující klesající trendy povedou k tomu, že budou muset své podniky zavřít.

Jak uvádí Daily Caller, průzkum nadace Job Creators Network Foundation (JCNF) ukazuje, že 67 % majitelů malých podniků si udržuje takové obavy o ekonomiku v současné podobě, což představuje nárůst o 10 bodů oproti náladám před dvěma lety. Ve stejném průzkumu se vnímání ekonomických podmínek pro jejich vlastní podniky snížilo ze 70,2 na 68,1. Vnímání národních podmínek se snížilo ještě drastičtěji, z 53,2 na 50,4.

Možná vás nezajímá, co se děje s našimi malými podniky. Ale mělo by, protože téměř polovina všech pracovníků ve Spojených státech je zaměstnána v malých podnicích... Forbes odhaduje, že nejméně 46 % všech zaměstnanců ve Spojených státech, celkem asi 61,6 milionu lidí, je zaměstnáno malými podniky. Myslím si, že je docela zlověstným znamením, že průzkum domácností ukázal, že americká ekonomika minulý měsíc ztratila neuvěřitelných 408 000 pracovních míst. Bohužel si myslím, že takových měsíců přijde mnohem více. Maloobchodníci se nyní také opravdu potýkají s problémy. Ve skutečnosti, jak nedávno diskutoval Mark B. Spiegel, jeden velký maloobchodník za druhým hlásí neuspokojivá prodejní čísla...

Zdá se, že americká ekonomika konečně praská. Tento měsíc řada maloobchodníků (z mé hlavy: Target, Lowe´s, Macy´s, Kohl´s, Best Buy a Foot Locker) oznámila záporné meziroční tržby, a to před úpravou o inflaci, která je činí o 3 až 4 % negativnějšími v ˝reálných˝ hodnotách. Jiné společnosti (Dollar General a Burlington) vykázaly tržby ve stejných prodejnách v rozmezí +2 %, ale i ty byly po očištění o inflaci záporné, zatímco společnosti Walmart a Nordstrom dokázaly zhruba držet krok s inflací, ale nedokázaly ji překonat.

Svého času byl Walmart nezastavitelným maloobchodním kolosem. Teď i Walmart zavírá obchody... WALMARTS se zavírají po celé zemi - a maloobchodní experti tvrdí, že škrty jsou signálem bezútěšné budoucnosti pro nakupující. Korporace s obratem několika milionů dolarů letos zatím uzavřela devět obchodů, což by mohlo být varovným signálem pro další maloobchodní giganty. Samozřejmě, že obchody, které Walmart zavírá, jsou jen kapkou v moři ve srovnání s tím, co dělají jiné řetězce. Jak jsem podrobně popsal v článku, který jsem zveřejnil minulý týden, jsme na cestě k tomu, abychom v roce 2024 přišli o 7 800 obchodů.

Když Drudge Report použil v jednom ze svých titulků v pondělí ráno termín ˝maloobchodní apokalypsa˝, nebylo to vůbec přehnané. Skutečně se nacházíme v raných fázích historického zhroucení. Vyhlídky na nadcházející měsíce jsou extrémně pochmurné. Ve skutečnosti Harry Dent právě řekl Fox News, že bychom se měli připravit na ˝větší krach, než jaký jsme zažili v letech 2008 až 2009˝...
V aktualizovaném rozhovoru pro Fox News Digital Dent varoval, že bublina ˝všeho˝ ještě nepraskla a může to být větší krach než Velká recese. ˝V letech 1925 až 1929 to byla přirozená bublina. Nebyl za tím žádný stimul, umělý stimul sám o sobě. Tak tohle je novinka. To se nikdy nestalo,˝ řekl v úterý Dent. ˝Co dělat, když chcete vyléčit kocovinu? Pijete více. A to je to, co dělají.˝

˝Zaplavení ekonomiky dodatečnými penězi navždy by mohlo ve skutečnosti dlouhodobě posílit celkovou ekonomiku. Ale uvidíme, až uvidíme, jak tato bublina praskne,˝ dodal. ˝A opět, tato bublina trvá už 14 let. Místo toho, aby většina bublin šla pět až šest, byla natažena výš a déle. Takže byste museli očekávat větší krach, než jaký jsme zažili v letech 2008 až 2009.˝ Naši vůdci byli schopni udržet hru v chodu po celá léta tím, že do systému pumpovali biliony a biliony dolarů. Ale nic neopravili. Místo toho jen oddálili nevyhnutelné.

Celý náš systém se skutečně hroutí všude kolem nás, a jak se bude rozpadat, uvidíme chaos v měřítku, které si většina lidí ani nechce představit. Velká města od pobřeží k pobřeží jsou již terorizována krádežemi, násilím, drogami, bezdomovectvím, gangy a anarchií. Pokud je situace již nyní tak špatná, jak bude Amerika vypadat, až naši vůdci zcela ztratí kontrolu nad ekonomikou?

Zdroj: https://eraoflight.com/2024/06/12/the-entire-system-is-crumbling-major-red-flags-are-popping-up-for-banks-small-businesses-and-retailers/

Zpět