6722 💰💰💰 Čínská centrální banka zastavila akvizice zlata Peter Schiff

[ Ezoterika ] 2024-06-13

Čína ukončila svou 18měsíční nákupní horečku zlata, což způsobilo, že ceny drahých kovů tento týden klopýtly, protože největší světový kupec nečekaně uzavřel svůj účet.

V roce 2023 nakoupila Čínská lidová banka více zlata než kterákoli jiná světová centrální banka, čímž nafoukla své zásoby drahého kovu na více než 2 000 tun, aby se vymanila ze standardu amerického dolaru. Čínští spotřebitelé je následují a hromadí zlaté mince, cihly a šperky, zatímco čínské akcie, měna a nemovitosti podlehly ekonomické volatilitě a klesající hodnotě.

˝Čína nepochybně řídí cenu zlata,˝ řekl minulý měsíc deníku The New York Times Ross Norman, výkonný ředitel společnosti MetalsDaily.com . ˝Příliv zlata do Číny se změnil ze solidního na absolutní příval.˝ Data z minulého měsíce naznačují, že nákupní horečka PBC skončila - alespoň dočasně. Změna politiky koncem minulého týdne zaskočila mnoho investorů, ale odborníci tvrdí, že pro takovou změnu existuje precedens.

˝PBC nikdy nebyla stálým kupcem,˝ řekl agentuře Reuters Carsten Menke, analytik společnosti Julius Baer. ˝Došlo k odlišným fázím nákupu, po kterých následovaly několikaměsíční přestávky.˝

Tentokrát může být zpomalení způsobeno rekordními cenami, které čínská politika pomohla rozdmýchat. Jakékoli dočasné snížení nákupů od největšího světového dovozce zlata zmírní tlak na dodavatelské řetězce, což způsobí, že ceny klesnou, protože zlato se stane dostupnějším. Jakmile ceny klesnou, banka by mohla pokračovat v nákupech za výhodnější sazby, dokud ceny opět nevzrostou.

Ale to není všechno. Pokud se Číně podaří přesvědčit kupce zlata, že neobnoví svou předchozí nákupní politiku, tlak na pokles cen by mohl být umocněn obavami z pomalého oživení trhu. Je to zisková strategie pro banku, která chce využít bázlivých investorů, a mohla by vysvětlovat, proč čínští analytici a úředníci dosud neposkytli žádný komentář ke změně a nechali paniku a tajnůstkářství působit své kouzlo.

Pokud je to cíl, vypadá to, že věci půjdou podle plánu. Podle hlavního tržního stratéga Blue Line futures Phillipa Streibleho je výprodej, který vyvolal pokles ceny zlata, nadměrný nad fundamenty. To vytváří příležitost pro ˝lovce výhodných nabídek, kteří se vynořují v této nižší cenové hladině,˝ řekl agentuře Reuters - možná včetně samotné PBC.

˝Touha snížit expozici vůči aktivům denominovaným v dolarech není v posledních letech novým tématem, pokud jde o správu čínských rezerv,˝ napsali analytici Metals Focus v nedávné zprávě. Ačkoli se to netýká pouze Číny, analytici dospěli k závěru: ˝Nadcházející prezidentské volby v USA v roce 2024 mohou vést k další geopolitické nestabilitě. Na tomto pozadí je pravděpodobné, že zájem o navyšování zlatých rezerv zůstane vysoký po zbytek roku.˝

Je nepravděpodobné, že by se Čína stahovala z trhu s kovy, i když její zaměření se mohlo dočasně přesunout. Uprostřed globálních obav z nedostatku mědi čínské zásoby základního kovu zmátly investory tím, že se rozšířily v době, kdy by se měly smršťovat. Spekulace o omezení výroby mezi čínskými společnostmi ženou ceny v zahraničí ještě výše, což otevírá další možnost, jak profitovat z nákupů kovů v důsledku hromadění čínských zásob a snahy zůstat mimo standard dolaru.

I když čínské nákupy zlata vyschnou déle, než se očekávalo, nebo budou zcela přerušeny, stále existují dobré zprávy pro investory do drahých kovů, kteří chtějí vydělat na neustále rostoucích cenách. Proti snížené poptávce působí obavy ze snížené nabídky po zprávě Světové rady pro zlato, že je stále těžší najít ložiska drahých kovů. ˝Myslím, že je to ohromující příběh: po 10 letech rychlého růstu zhruba od roku 2008 se těžební průmysl snaží vykázat trvalý růst produkce,˝ řekl NBC John Reade, hlavní tržní stratég WGC. ˝ Je stále těžší najít zlato, povolit ho, financovat ho a provozovat.˝

Navzdory překvapivě optimistické zprávě o mzdách v USA, což je další faktor krátkého klopýtnutí zlata v tomto týdnu, obavy investorů z nové zprávy o inflaci a oznámení politiky Fedu tlačí investory k zajištění svých sázek. Souběh změn v domácí i mezinárodní politice přinese tento týden na trzích s kovy nové otřesy - a nové příležitosti k zisku.

Zdroj: https://eraoflight.com/2024/06/13/chinese-central-bank-halts-gold-acquisitions/

Zpět