533 Videohry tvoří mír Kathleen Mary Willis

[ Realita ] 2020-10-04

Domácí pracovní stanice Luala Mayena je podobná tomu, co byste mohli vidět v kontrolní místnosti televize, nebo ve velitelském centru NASA. Mayen je obklopen počítačovými monitory, notebooky a tablety a dokončuje videohru, na kterou už roky myslí. Je to jeho celoživotní sen, sen tak velký, že se někdy obává jít spát.

"Někdy mám pocit, že to není skutečné." Mám pocit, že se něco může stát, a možná se ocitnu tam, kde jsem byl včera." Na člověka, kterému je něco přes dvacet, Mayen nemá typickou výchovu, jakou byste si představovali pro designéra videoher. Vyrůstal na místě, kde každý den bojoval o přežití. Mayen je uprchlík z Jižního Súdánu, který se narodil uprostřed hledání bezpečí své rodiny.
"Pro moji rodinu to nebyla snadná cesta." Viděli, jak jsou jejich věci zabavovány, jak lidé cestou zabili. Někdy nebylo jídlo, ani voda k pití. Během cesty jsem ztratil své dvě sestry." Jako novorozenec se Mayen a jeho rodina dostali do uprchlického tábora v severní Ugandě. Nakonec tam žil více než 22 let.

"Jednou z věcí, které si mnoho lidí myslí o uprchlickém táboře, je to, že uprchlíci tam chodí a žijí tam několik let," řekl Mayen. "Pro nás se ale stal skutečně trvalým domovem."

Život v uprchlickém táboře byl pro Mayena a jeho rodinu těžký. Nebyla tam žádná škola, jídlo nebylo vždy k dispozici a jak říká Mayen: "Vše, co děláš, je snaha přežít." Jako chlapec si pamatuje, jak sledoval, jak se jeho přítel zabil pádem, když se snažil získat něco k jídlu ze stromu manga. O dva dny později dotlačil hlad Mayena vrátit se ke stromu a hledat jídlo.

Teprve v roce 2007, kdy bylo Mayenovi asi 15 let, viděl něco, co mu změnilo život. "Poprvé jsem viděl počítač v roce 2007 při registraci uprchlíka," řekl Mayen, "a byl jsem nadšený, "Páni, co to je?" Mayen požádal matku o počítač. Rodina však měla velmi málo peněz, takže na svou žádost brzy zapomněl. Následující tři roky však jeho matka pracovala a tajně ušetřila 300 $, aby si syn mohl koupit počítač. "Nemohl jsem uvěřit, že je to skutečné." A pak jsem si řekl: "Co mohu dělat? Kde mohu počítač nabít? Kde se vůbec mohu jít učit?" Protože mě nikdo nemohl pomoci.

"Zeptal jsem se sám sebe: Pokud moje matka může na tři roky ušetřit 300 dolarů, abych si mohl koupit počítač, co já? Když nás dokázala odvést z válečné země do prostředí uprchlíků, můžu to také dokázat. Velmi mě to inspirovalo k tomu, abych začal hledat způsoby, jak využít produkt, který pro mě získala moje matka." Nejbližší místo, kde mohl Mayen nabít počítač, byl základní tábor OSN tři hodiny chůze od jeho tábora. Cesta se stala každodenním rituálem: jdete tři hodiny do základního tábora, nabijete počítač a stáhnete si výukové programy, abyste se naučili, jak jej používat, a poté jdete tři hodiny zpět. Během jednoho ze svých výletů s nabíjením počítače mu přítel představil novou virtuální zábavu - videohru.

"Vrátil jsem se domů, otevřel jsem notebook a první věc, kterou jsem viděl, byla ikona" Grand Theft Auto: Vice City. " Otevřel jsem to a řekl jsem si: "Páni, co to je?"

Bylo to poprvé, co hrál videohru.

Příběh a hraní této hry zahrnuje násilné situace, včetně scén, kde postavy musí běžet o život. Pro Mayena a mnoho uprchlíků to bylo něco, čím ve skutečnosti prošli. Hraní hry ho přimělo přemýšlet o možnostech videoher.

"Pokud děti v mé zemi začnou hrát tuto hru, budou mít pocit, že takhle se věci dějí." Ale uvědomil jsem si, že hry jsou tak silné lákadlo. Když hrajete hru, ve skutečnosti se vžijete do něčí kůže." řekl Mayen. To ho inspirovalo k otázce:

Jak mohl vytvořit videohru pro mír a řešení konfliktů?

Díky této otázce začal Mayen svou misi . Prostřednictvím tutoriálů se učil od začátků jak kódovat, navrhovat a vytvářet vlastní videohry. Během šesti měsíců měl základní verzi hry, kterou mohl sdílet přes Bluetooth s ostatními lidmi v uprchlické komunitě. Jakmile si uvědomil, že zveřejněním své hry na Facebooku může oslovit více lidí, začalo to.

"Lidé začali stahovat hru a začali ji sdílet." To bylo poprvé, co jsem se začal spojovat s komunitou videoher a získával podporu.

Mayen byl pozván do Jižní Afriky, aby hovořil s dalšími herními designéry a zasvěcenci z oboru o tom, jak vytvořil hru ze svého uprchlického tábora, hru podporující mír. Poté byl pozván na konferenci vývojářů her v San Francisku.

"To mi změnilo život a já jsem mohl začít nový život."

Hry pro dobrý účel

Mayen, nyní se sídlem ve Washingtonu, je generálním ředitelem a zakladatelem Junub Games. Společnost připravuje vydání své první mobilní hry "Salaam"- (arabské slovo pro "mír").

"Salaam" je "běžecká hra s vysokým napětím", která hráče postaví do kůže uprchlíka. Postava utíká před lidmi, kteří se ji snaží zastřelit a zajmout, a hráči musí udržet své postavy naživu tím, že jim dají jídlo, vodu a léky a nakonec je dovedou do bezpečné země.

To, co dělá "Salaam, více než jen hrou," je Mayenovo partnerství s neziskovými organizacemi. Když si hráči ve hře kupují jídlo, vodu a léky, ve skutečnosti nakupují tyto položky pro lidi v uprchlických táborech.

Chris Boian z kanceláře vysokého komisaře OSN pro uprchlíky říká: "Hra poskytuje lidem zapojeným do této hry příležitost přispět skutečnou úlevou a pomocí uprchlíkům. Je to opravdu herní změna."

Mayen doufá, že "Salaam" předá poselství nejen jejím hráčům, ale i těm, kterým se snaží pomoci.

"Nemusíte dělat charitu, abyste změnili svět." "Můžete být jednotlivcem, který ve skutečnosti hraje videohru, a pomáhá tím někomu v uprchlickém táboře," řekl Mayen.

"Chci, aby ostatní uprchlíci pochopili, že tu nejsme jen proto, abychom přežili." Jsme zde také proto, abychom prosperovali."

Zdroj: https://www.cnn.com/2020/10/01/us/cfc-lual-mayen-refugee-creates-video-game-to-help-those-in-need/in

Zpět