5277 Jak se vcítit, aniž bychom na sebe brali lidský stres Judith Orloff

[ Ezoterika ] 2023-10-15

Chcete-li
Někdy je v pořádku nebýt tolik k dispozici. Abyste zůstali soustředění a dekomprimovaní, musíte na chvíli opustit tento svět a věnovat se péči o sebe. Dejte si pauzu. Při poskytování služeb zvažujte každou situaci zvlášť. Vždy zohledněte svou vlastní energetickou úroveň a fyzická a emocionální omezení, abyste zjistili, kolik toho můžete dát. Tyto úvahy z vás nedělají sobce. Dělají vás chytrými. Samozřejmě existují případy, kdy služba může vyžadovat obrovské oběti, například když jste pečovatel, o čemž budu hovořit. Obecně však platí, že zdravé dávání pečuje i o vás.

Strach, který sdílí mnoho mých pacientů: ˝Co když lidé budou chtít víc, než mohu dát? Cítím se provinile, když řeknu ˝ne˝.˝

Zde je pět strategií z mé knihy Génius empatie:

1. Dávejte málo, ne hodně
Oceňte sílu nabízení malých dárků: objetí, květina, čerstvý salát, přání k narozeninám, tři minuty svého času místo celého odpoledne. Někteří lidé omezují své dávání na hodinu denně. Trénujte se na kvalitní dávání po menších částech, pokud je to možné.

2. Stanovte si soucitné limity bez pocitu viny
Pokud máte pocit, že byste ˝měli˝ říci ˝ano˝ na každou žádost, trénujte si stanovování limitů. Můžete odpovědět: ˝Je mi líto, ale nemohu se zúčastnit, ale vážím si pozvání,˝ nebo ˝Děkuji za žádost, ale nemohu si teď vzít na sebe více závazků,˝ nebo ˝Rád bych pomohl, ale mám jen hodinu.˝ Vždycky se snažte, abyste byli schopni pomoci. Pokud se cítíte provinile, že si stanovujete limity, je to v pořádku, ale i tak si nějaký limit stanovte. Změna vašeho chování a jednání ˝jakoby˝ může předcházet změně postoje. Nemusíte se cítit provinile, abyste si stanovili limity.

3. Přejděte do režimu nedostupnosti
Není zdravé být neustále v pohotovosti pro ostatní. Chcete-li si uchovat energii, vypněte na několik minut, hodin nebo i déle svá elektronická zařízení, nezvedejte telefony a přestaňte ˝dělat laskavosti˝ pro druhé. Tím si odpočinete a budete moci být bez nároků. Možná vás překvapí, když si uvědomíte, že většina lidí dokáže chvíli přežít i bez vás.

4. Rozpoznejte, kdy už toho máte dost
Existují určité hranice dávání, které nemůžete upravit, protože na jejich zachování závisí vaše duševní nebo fyzické zdraví, a už není možné dělat kompromisy. Jedna kamarádka se rozvedla s manželem, protože nikdy nechtěla děti a uvědomila si, že on bude vždy opravdu náročný na údržbu. Bylo to pro ni pozitivní rozhodnutí. Někdy ochrana sebe sama vyžaduje velkou změnu. I když dosáhnout uzavření vztahu může být obtížné, je moudré s láskou uznat: ˝Je čas jít dál.

5. Meditujte a modlete se
Když už pro někoho nemůžete nic udělat nebo pomoc odmítá, nezapomeňte se modlit za jeho blaho a co nejlepší vyřešení jeho problému. Tuto modlitbu je lepší vést spíše obecně než konkrétněji. V případech, kdy nemůžete uzdravit sebe nebo druhé - a nemůžete se zbavit bolesti - proměňte problém v tvůrčí oběť silám lásky a uzdravení. Dovolte jim, aby působily svým kouzlem. Nabízím také svou úpravu Modlitby klidu, kterou doporučuji také:

Dejte mi sílu přijmout lidi nebo věci, které nemohu změnit - Odvahu změnit to, co změnit mohu -
Moudrost, abych poznal rozdíl.

Pokud se příliš snažíte někomu pomoci, dejte si pauzu. Nechte člověka být sám sebou, aniž byste si dali za úkol ho vylepšovat. Jak slíbil jeden pacient: ˝Přestanu se snažit milovat červené vlajky.˝ Vždy se snažím, aby se mi to líbilo. Je čas dávat a čas doplňovat se. Zdravé dávání je půvabné, trpělivé a vykouzlí vám úsměv na tváři - léčivý dar sobě i druhým.

Převzato z knihy The Genius of Empathy: Judith Orloffová: Praktické dovednosti k uzdravení vašeho citlivého já, vašich vztahů a světa.

Zdroj: https://eraoflight.com/2023/10/15/how-to-empathize-without-taking-on-peoples-stress/

Zpět