741 Kde je hranice mezi globálním obchodem a pokusy ovládnout společnost? Putin

[ Realita ] 2021-01-28

- Světové ekonomické fórum - Big Tech v Davosu
Technologičtí giganti se stali mocnými soupeři vlády, ale existují pochybnosti o výhodách jejich monopolních pozic pro společnost.

ʺKde je hranice mezi úspěšným globálním obchodem, službami na vyžádání a konsolidací velkých dat - a pokusy tvrdě a jednostranně ovládnout společnost, omezit legitimní demokratické instituce, omezit přirozené právo člověka rozhodovat o tom, jak žít, co si vybrat, jaký postoj svobodně vyjádřit? Všichni jsme to právě teď viděli v USA. A každý chápe, o čem mluvím.

Ruský vůdce měl zjevně na mysli zákrok velkých technologických korporací, jako je Twitter, Facebook, Google, Apple a Amazon, během posledních prezidentských voleb v USA - zejména proti Donaldu Trumpovi a jeho příznivcům. Společnosti, které se podle některých kritiků postavily na stranu demokratického kandidáta Bidena, zablokovaly účty prezidenta Trumpa na sociálních médiích, a obviňují ho z podněcování k násilí, což se děje i s mnoha stránkami skupin a jednotlivců, kteří ho podporovali.

Někteří lidé mohou jednostranně vyjádřit předpojatost, účty příznivců demokratů také podléhají omezením, ale v mnohem menším měřítku.

Konzervativní twitterová platforma Parler byla také vynucena offline a nyní se objevují požadavky k blokování aplikace Telegram. Tyto události ukázaly, že Big Tech společnosti ʺse v některých oblastech de facto staly soupeři vlády.ʺ Miliardy uživatelů tráví velkou část svého života na platformách a z pohledu těchto společností je jejich monopolní postavení vhodné pro organizaci ekonomických a technologických procesů, vysvětluje ruský prezident. ʺPřináší to otázku, zda takový monopol nevyhovuje zájmovým společnostem,ʺ dodal.

Začíná to připomínat napětí před 2. světovou válkou.

Zdroj: https://www.rt.com/russia/513768-putin-slams-big-tech-in-davos/

Zpět