692 8 postupů, jak zůstat klidný Leo Babauta

[ Ezoterika ] 2020-12-22

V dnešní době je vždy příjemné být přítomnými, zastavit se a pobýt v klidu. Chaos vládne dnešnímu životu a každé připomenutí klidu a pokoje může být užitečné. Připomínku si můžete napsat do mobilu, kalendáře, na ledničku (pozn. sem doporučuji přidat fotku z hubené doby)

Zastav se a dýchej - Během dne stačí několik pauz na oddych a vnímání dechu. Všímejte si, jak se cítíte. Věnujte svou přítomnost svému okolí.

Pomalu kráčejte a užívejte si ‐ Při jídle si každé sousto opravdu vychutnejte (pozn. ochuťte si každý díl jídla jinak). Jak často si užijete tento dar? Stejně si můžete užít jakoukoli aktivitu - dělat ji pomalu a užívat si činnost - od mytí nádobí, sprchování, čistění zubů... plně si vychutnejte každý okamžik.

Okamžiky klidu - Téměř v jakoukoli denní dobu můžete najít klid. Stočte se na gauči s knihou, poseďte na lavičce v parku, jděte ven a podívejte se na oblohu nebo na stromy. Místo neustálého v pohybu můžete zastavit a užít si tento klid.

Buďte zvědaví - Bez ohledu na to, co děláte, je to příležitost pro zvědavost. Všímejte si, kdy svou zvědavost omezíte názorem, pohledem, úsudkem, moralizováním, touhou po pomstě. Obvykle je to, když jste frustrovaní nebo rigidní ve svých názorech a neomylnosti. Namísto toho můžete být zvědaví a zjistit, co vás tato situace, tento člověk může naučit? Snažte se dozvědět víc a zažít radostnou zvědavost, kterou jste měli jako děti.

Dovolte si nevědět - Chcete znát odpověď na všechno? Většina lidí se chce rychle dostat ze stavu nevědomosti. Vytvoří plán, něco vygooglí, pokusí se najít jistotu. To je chvályhodné, ale jaké by bylo dál nevědět? Nejste zvědaví a nechcete si užít pocit, že nemáte jistou cestu nebo výhled? Může to motivovat k další aktivitě, konverzaci. (pozn. netýká se to těch, kteří již vyzkoušeli vše)

Rituály všímavosti - I malé věci, jako je čištění zubů, se mohou stát rituálem, který posiluje všímavost, užívání a zvědavost. Snídaně může být čas pro zpomalení a užívání si. Ranní spuštění počítače může být rituál představ, co je pro vás dnes důležité. Večerní vypnutí počítače může být příležitostí rekapitulace, co jste se dnes naučili. Existuje mnoho podobných příležitostí pro užitečné rituály.

Co by vás dnes potěšilo? - Každý den se můžete zeptat, co by vás potěšilo. Existuje úspěch, díky kterému by byl tento den skvělý? Rituál péče o sebe? Telefonní hovor s blízkým či neznámým? Udělejte z toho nejvyšší prioritu dne!

Najděte zázrak a úctu každý den - V každém okamžiku, když se tomu otevřete, můžete najít úctu k neuvěřitelnému vesmíru, ke vzájemné propojenosti se všemi bytostmi. Můžete najít zázrak věcí, které považujete za samozřejmé. Právě teď, kde nacházíte zázrak a úctu?

Využijte příležitost, jak dnes přinést zázrak do svého života...

Zdroj: https://zenhabits.net/8practices/

Zpět