6855 Co probíhá Brian Shillhavy

[ Ezoterika ] 2024-06-30

Kybernetické útoky proti prodejcům automobilů a Federálnímu rezervnímu systému přivedly americkou ekonomiku na pokraj krachu

Zatímco americká média se v současné době zaměřují na politiku v souvislosti s nadcházející prezidentskou debatou, stejně jako na spoustu rozhodnutí Nejvyššího soudu, která byla dnes vynesena, existují i další příběhy, které se nedostávají na titulní stránky novin a které by mohly naznačovat, že celý dodavatelský řetězec v USA je právě teď ve velmi vážných problémech a nepřeháním, když píšu, že americká ekonomika je na pokraji kolapsu. Pokud udeří další kybernetické útoky, jako byl ten, který minulý týden zasáhl CDK Global a který hrozí zničit celý automobilový průmysl, Amerika padne, aniž by na nás naši "nepřátelé", kterých dnes Spojené státy mají mnoho, vypálí jediný výstřel. USA mohou být v počátečních fázích "kybernetické pandemie", kterou globalisté na Světovém ekonomickém fóru předpovídali v posledních několika letech a o které řekli, že bude mnohem vážnější, než byla "pandemie COVID".

1. Automobilový průmysl je v naprostém zmatku od minulého týdne, kdy kybernetický útok vyřadil z provozu hlavní softwarový systém, který používá 15 000 prodejců po celé zemi k prodeji automobilů. Softwarová síť se jmenuje CDK Global a její generální ředitel dnes oznámil, že neplánují softwarový systém uvést do provozu do konce měsíce, což zasévá hrůzu do srdcí prodejců automobilů po celé zemi, jelikož posledních několik dní v měsíci je obvykle nejrušnější prodej kvůli provizím z prodeje. Tato jediná událost sama o sobě by mohla zničit americkou ekonomiku. Jeden z obchodních manažerů prodejců automobilů (Callahan) včera řekl CNN, že "bude trvat měsíce, ne-li roky, než se napraví přímý finanční dopad, který to bude mít." Výpadek systému CDK Global ovlivnil téměř každý aspekt dealerství Mazda v Seekonku ve státě Massachusetts, kde je Ryan Callahan generálním manažerem prodeje. Říká, že to nebude jednoduchá náprava.

Kupující a prodejci automobilů se potýkají s ukončením maloobchodního poskytovatele softwaru, což způsobilo, že téměř 15 000 prodejců automobilů po celé Severní Americe se potýká s problémy s poskytováním služeb zákazníkům a snaží se najít dočasná analogová řešení pro provoz. Systém CDK Global používají prodejci automobilů ke zpracování všech dokumentů transakce s vozidlem, což zahrnuje automatickou registraci vozu do státního vládního systému registru vozidel, což je nezbytné k tomu, aby majitelé automobilů mohli vozidly jezdit. Prodejci nyní říkají svým zákazníkům, aby se obrátili přímo na místní úřad pro registraci motorových vozidel, což přetěžuje kanceláře DMV po celé zemi, které nemají personál, aby zvládly takový příliv majitelů automobilů. Společnost Midway Automotive používá produkt CDK k registraci vozidel v registru motorových vozidel státu Massachusetts. Majitel Michael Deveney říká, že po středeční odstávce začalo dealerství posílat zákazníky do místní kanceláře RMV, aby po nákupu osobně zaregistrovali své vozy. "To bylo až do čtvrtka. Pak se zákazníkům začalo říkat, že (RMV) nepřijímá žádné příchozí," řekl. "Pravděpodobně byli zaplaveni zákazníky a začali je odmítat." Deveney řekl, že jeden zákazník byl stále více rozrušený, protože nemohl zaregistrovat své auto. "Domluvit si schůzku může trvat tři, nebo čtyři dny a během té doby nemohou řídit svá auta," dodal.

Asi 30 mil severně v Lynnu Katelyn Salvato říká, že od minulého úterý nemohla zaregistrovat žádné vozidlo. Salvato pracuje jako úředník pro Pride Motor Group, kde registruje vozy pro tři dealerství.

".. Poslala jsem dnes 21 registrací, které měly být provedeny ručně v Massachusetts RMV," řekla a dodala, že RMV nebude přijímat transakce od zaměstnanců dealerství. "Transakce musí být odevzdány v určených hodinách (od 10 do 15 hodin) a řidiči se nemůžou dočkat." Callahan tyto obavy potvrdil. Za normálních okolností software CDK umožňuje prodejci zaregistrovat vozidlo téměř okamžitě, ale nyní se tento proces potýká s velkými zpožděními. "Náš systém vzdálené registrace je bez CDK nepoužitelný. Museli jsme poslat s registracemi do DMV poslíčka, což stálo několik dní, zatímco předtím to trvalo hodiny," řekl Callahan v rozhovoru pro CNN. Pokud vozidlo není zaregistrováno do sedmi dnů od nákupu, stát penalizuje jak prodejce, tak zákazníky. Ministerstvo dopravy státu Massachusetts, které dohlíží na RMV státu, na žádost CNN o komentář nereagovalo.

Bloomberg Television vysvětluje závažnost této situace, která přesahuje dealerství a mohla by ovlivnit i spotřebitele s novějšími auty připojenými k internetu. (Nechtěl bych teď řídit Teslu!!) Docela zajímavý postřeh, že to posílá zaměstnance dealerství "zpět do doby kamenné, kdy musí používat tužku a papír". Kolik mladších pracovníků vůbec ví, jak používat tužku a papír a psát kurzívou?? 🟦🟪⬛️

2. Dalším velkým příběhem o kybernetickém útoku, který se ještě nedostal na titulní stránky amerických médií, je zpráva, že Federální rezervní systém byl hacknut nechvalně známým ransomwarovým gangem LockBit, který vyhrožuje odhalením citlivých bankovních informací o amerických bankách. Skupina tvrdí, že získala 33 terabajtů dat od americké centrální banky a dala americkým představitelům lhůtu do úterního večera (v době psaní tohoto článku), aby je vyplatili. Tvrdili také, že jim Federální rezervní systém vyplatil pouze 50 000 dolarů, což zdaleka nestačilo. V době psaní tohoto článku se uvádí, že svou hrozbu zatím splnili zveřejněním některých odkazů, ale zatím nikdo nebyl schopen ověřit, zda tato data skutečně mají. Federální rezervní systém údajně dosud skupině zaplatil 50 tisíc dolarů, zatím se k tomu nevyjádřil. Uvádí se, že LockBit stál za 48 % kybernetických útoků v roce 2023.

LockBit drží slovo, zveřejňuje údajná data amerického Federálního rezervního systému
V úterý ransomwarový gang LockBit zveřejnil masivní mezipaměť souborů údajně ukradených ze systému centrálního bankovnictví amerického Federálního rezervního systému po zjevném krachu vyjednávání.
Skupina napojená na Rusko zveřejnila 21 samostatných odkazů, které obsahovaly soubory toho, co se zdá být nadřazenými adresáři, torrenty a komprimovanými archivními soubory patřícími jiné americké finanční instituci, Evolve Bank and Trust. Banka a její mateřská společnost Evolve Bancorp Inc. byly nedávno zmíněny federály za to, že se zapojily do nebezpečných a nezdravých bankovních praktik. LockBit o víkendu jmenoval Federální rezervní systém na svém blogu o temných obětech a pohrozil, že zveřejní údajná ukradená data 25. června, pokud nebude požadavek na výkupné zaplacen ve stanoveném termínu. Tvrdil, že získal "33 terabajtů šťavnatých bankovních informací obsahujících bankovní tajemství Američanů", a také naznačila, že jednání ztroskotala na nepřijatelné nabídce výkupného ze strany americké centrální banky. "Raději si do 48 hodin najměte jiného vyjednavače a vyhoďte toho klinického idiota, který si cení bankovního tajemství Američanů na 50 000 dolarů," napsal LockBit na svém temném blogu. Cybernews se v pondělí obrátil na Radu guvernérů amerického Federálního rezervního systému ohledně tvrzení LockBitu, ale mluvčí to nekomentoval. Tiskovou mluvčí jsme oslovili znovu v úterý. Mezitím Evolve Bank and Trust obdržela tento měsíc od Federálních rezerv příkaz k zastavení činnosti s odvoláním na četné "nedostatky" v programech banky proti praní špinavých peněz, řízení rizik a dodržování předpisů pro spotřebitele.

Nezávislý spotřebitelský poskytovatel bankovních a hypotečních úvěrů se sídlem v Memphisu ve státě Tennessee slouží jednotlivcům a malým podnikům v nejméně 17 státech po celé zemi a podle svých webových stránek uvádí v roce 2022 aktiva ve výši 1,3 miliardy dolarů. Společnost Evolve je také známá svými otevřenými bankovními partnerstvími s Fintech platformami, jako jsou Mastercard, Visa, Affirm, Melio, Stripe a Airwallex. LockBit byl tak laskav a připojil tiskovou zprávu Federálního rezervního systému ze 14. června o donucovací akci Evolve jako součásti "ukradené" sbírky. Josh Jacobson, ředitel profesionálních služeb ve společnosti HackerOne, říká, že hrozby ze strany LockBitu hovoří o skutečnosti, že "ani naše nejintegrálnější vládní subjekty nejsou vůči útokům ransomwaru neomylné". "Pokud to bude mít dopad na Federální rezervní systém, mohlo by to mít globální důsledky. Nejedná se o izolovanou infrastrukturu, kde je ovlivněn omezený počet zákazníků. Potenciál zbytkového dopadu rozhodně hraje roli, stejně jako dlouhodobá pověst a důvěra," řekl. Tým Cybernews, který neměl čas ověřit ukradená data, bude i nadále poskytovat aktuální informace o tomto vyvíjejícím se příběhu.🟦🟪⬛️

3. Dnes je také hlášeno několik zpráv o kybernetických útocích mimo USA, zejména v Indonésii:
Více než 40 indonéských agentur zasaženo kybernetickým útokem na datová centra
Více než 40 indonéských úřadů, včetně ministerstva dohlížejícího na imigraci, bylo zasaženo kybernetickým útokem na datová centra země. Poslední kybernetický útok, nejhorší, jaký země v posledních letech zažila, narušil imigrační služby a na několik dní ovlivnil provoz na hlavních indonéských letištích. 🟦🟪⬛️

4. V dnes zveřejněných zprávách Pam Martens z Wall Street on Parade uvedla, že Federální rezervní systém nyní od září 2022 vykázal historické provozní ztráty ve výši 176 miliard dolarů, když bankám vyplatil úrok ve výši 5,40 procenta. Podle údajů Federálního rezervního systému Fed poprvé ve své historii od 28. září 2022 konzistentně měsíčně ztrácí peníze. K poslednímu datu vykazování 19. června 2024 činí tyto ztráty kumulativně 176 miliard dolarů. Jak ukazuje výše uvedený graf využívající data Fedu, dosavadní ztráty v roce 2024 se pohybovaly od měsíčního maxima 11,076 miliardy USD v únoru do minima 5,674 miliardy USD v květnu. Tyto ztráty jsou oddělené a odlišné od nerealizovaných ztrát, které Fed zažívá z dluhových cenných papírů, které drží ve své rozvaze. Tyto ztráty na trhu neoznačuje, protože má v úmyslu držet cenné papíry až do splatnosti a jejich jistina je při splatnosti zaručena vládou USA. Ztráty uvedené ve výše uvedeném grafu jsou skutečné hotovostní provozní ztráty, které vyplývají ze skutečnosti, že Fed vydělává výrazně méně úroků ze svých dluhových cenných papírů, než jsou vysoké úrokové sazby, které Fed vyplácí depozitním bankám z jejich rezerv držených u Fedu, podílovým fondům při svých reverzních repo operacích a ve výplatách dividend bankám, které jsou akcionáři 12 regionálních bank Fedu. 26. června 2024🟦🟪⬛️

5. Nevyřízené položky v dodavatelském řetězci jsou zpět, podobně jako jsme to viděli během COVIDu
Tyto kybernetické útoky bohužel nejsou jedinou špatnou zprávou, která je dnes hlášena. Kvůli probíhající válce v Rudém moři, kde britské a americké námořní síly nedokázaly porazit Íránem podporované rebely Houthiů a znovu otevřít námořní trasy, jsou nyní v dodavatelském řetězci vážné propady, které jsme od COVIDu neviděli. "Všechno se to děje znovu." Dodavatelský řetězec je pod tlakem. Autor: Peter S. Goodman - The New York Times
Stephanie Loomisová doufala, že chaos sužující globální dodavatelský řetězec ustupuje. Plovoucí doprava se ucpává u přístavů. Znásobení nákladů na přesun nákladu. Výsledný nedostatek zboží. To vše mi připadalo jako nepříjemná vzpomínka spojená s pandemií COVID-19. Žádné takové štěstí. Jako vedoucí námořní přepravy pro Severní a Jižní Ameriku ve společnosti Rhenus Logistics se sídlem v Německu tráví Loomis své dny vyjednáváním s mezinárodními přepravci jménem klientů, kteří přepravují produkty a díly po celém světě. V posledních několika měsících sledovala, jak ceny nákladu prudce stoupají, protože moře rozvířila řada poruch.🟦🟪⬛️

Koncem loňského roku začali hútijští rebelové v Jemenu střílet na lodě vplouvající do Rudého moře na cestě do Suezského průplavu, životně důležité tepny pro plavidla pohybující se mezi Asií, Evropou a východním pobřežím Spojených států. To přimělo lodě, aby se vyhýbaly vodní cestě a místo toho se vydaly dlouhou cestou kolem Afriky a prodloužily svou cestu až o dva týdny. Silné sucho ve Střední Americe pak snížilo hladinu vody v Panamském průplavu, což donutilo úřady omezit počet lodí proplouvajících tímto klíčovým kanálem pro mezinárodní obchod. V posledních týdnech přístavní dělníci pohrozili stávkou na východním pobřeží a pobřeží Mexického zálivu ve Spojených státech, zatímco dělníci na pobřeží v německých přístavech zastavili směny v honbě za lepšími platy. Železničáři v Kanadě se chystají odejít z práce, což ohrožuje přepravu nákladu napříč Severní Amerikou a ohrožuje zálohy ve velkých přístavech, jako je Vancouver v Britské Kolumbii. Zintenzivňující se otřesy v lodní dopravě nutí dopravce zvyšovat sazby a zároveň vyvolávají strašidlo zácpy na vodě, které by mohly znovu ohrozit maloobchodníky nedostatkem produktů během sváteční nákupní sezóny. Narušení by také mohlo zhoršit inflaci, která je zdrojem ekonomické úzkosti oživující americké prezidentské volby. Pokud narušení dodavatelského řetězce během pandemie něco prokázalo, pak to bylo toto: Problémy na jednom místě mají tendenci se široce šířit. Kontejner plný chemikálií, který dorazí pozdě na místo určení, znamená zpoždění výroby pro továrny, které čekají na tyto přísady. Lodě uvízlé v přístavech způsobují zmatek v toku zboží, ucpávají sklady a vyvíjejí tlak na nákladní a železniční průmysl.

"S láskou nazývám trh nyní ´COVID junior´, protože v mnoha ohledech jsme zpět tam, kde jsme byli během pandemie," řekl Loomis. "Všechno se to děje znovu." Od října se náklady na přesun 40stopého přepravního kontejneru z Číny do Evropy zvýšily na přibližně 7 000 dolarů z průměrných zhruba 1 200 dolarů, podle údajů shromážděných společností Xeneta, která se zabývá analýzou nákladu se sídlem v Norsku. To je výrazně pod vrcholem 15 000 USD dosaženým na konci roku 2021, kdy bylo narušení dodavatelského řetězce nejhorší, ale je to asi pětinásobek cen, které převládaly v letech před pandemií. Sazby za přepravu zboží přes Pacifik se znásobily podobným způsobem. Přeprava 40stopého kontejneru ze Šanghaje do Los Angeles nyní stojí více než 6 700 dolarů a ze Šanghaje do New Yorku téměř 8 000 dolarů. Ještě v prosinci se tyto náklady blížily 2 000 dolarům.

"Ještě jsme neviděli vrchol," řekl Peter Sand, hlavní analytik společnosti Xeneta.
Jako majitel firmy, který dováží asi 50 % toho, co můj internetový obchod prodává, mohu potvrdit, že porty jsou již několik týdnů velmi ucpané.
Naše poslední zásilka panenského kokosového oleje z Filipín byla zdržena na několik týdnů, protože USDA najednou změnilo požadované papírování, které bylo potřeba k dovozu organických produktů certifikovaných USDA. O této změně jsme nikdy nebyli informováni a vstoupila v platnost POTÉ, co byl náš kontejner odeslán z Manily, ale i tak trvalo týdny, než jsme prošli celním odbavením a telefonáty našim 2 americkým senátorům a našemu zástupci Sněmovny reprezentantů USA, aby vše prošlo USDA a FDA. Náš přepravní makléř nám řekl, že to zažila většina společností, které se minulý měsíc snažily proclení. A to je navíc ke všem ostatním problémům, o kterých dnes informoval článek v New York Times.

Tipy, jak se chránit před kybernetickými útoky
Od konce roku 2022 varuji naše čtenáře, že krach Big Tech se blíží, a protože USA jsou technologicky nejzávislejší zemí na světě, činí nás to také nejzranitelnějšími vůči kybernetickým útokům. Zatímco online zálohovací systémy v cloudu se v posledních letech staly velmi populárními, ujistěte se, že máte všechna svá data uložena také na počítači, nebo pevném disku se vzduchovou mezerou, který NENÍ připojen k internetu. Například jeden záložní pevný disk mám ve svém ohnivzdorném trezoru. Za druhé, buďte velmi opatrní na e-maily, které dostáváte s žádostí o hesla, nebo o přihlášení někam, kde si chcete změnit heslo, a NIKDY na tyto odkazy neklikejte. Za třetí, přihlašujte se ke svému bankovnímu účtu DENNĚ, abyste mohli sledovat své účty na kybernetické krádeže, nejlépe z notebooku, nebo stolního počítače, a NE z mobilního zařízení.

Zdroj: https://eraoflight.com/2024/06/30/is-a-cyber-pandemic-in-progress-cyber-attacks-against-car-dealers-and-the-federal-reserve-put-u-s-economy-at-the-brink-of-failure/

Zpět