6776 💸💸 Hotovost Tyler Durden

[ Ezoterika ] 2024-06-18

"To prostě není správné": Velká místa nyní trestají lidi za používání hotovosti vs. Plastu

Fanoušci, kteří míří na Yankee Stadion a doufají, že na ikonickém stadionu zaplatí v hotovosti za své oblíbené občerstvení, byli postaveni před volbu: buď bezhotovostně, nebo si připlatí.

Jak uvádí Wall Street Journal, Noa Khamallah, 41letá Newyorčanka, to zjistila na vlastní kůži. Chtěla si na zápase vychutnat popcorn a limonádu, a místo platby v hotovosti byla nasměrována k "reverznímu bankomatu", kde vložila 200 dolarů, a obdržela debetní kartu se 196,50 dolary - servisní poplatek 3,50 dolaru za "pohodlí" přechodu na bezhotovostní platby.

"To prostě není správné," zopakovala pocity dalších Newyorčanů, kteří jsou šokováni tím, že to, co dříve ušetřilo peníze - platby v hotovosti, je nyní dražší. V některých případech se transakční poplatky vyšplhaly na více než 6 dolarů jen za privilegium utrácet vlastní prostředky. Bezhotovostní místa a restaurace se skutečně objevují po celé zemi, což nutí milovníky hotovosti, aby se buď přizpůsobili, nebo zaplatili, protože válka proti hotovosti pokračuje. Reverzní bankomaty jsou nyní běžné v bezhotovostních místech a restauracích po celé zemi jako způsob, jak uspokojit ty, kteří dávají přednost platbě v hotovosti. Lidé, kteří chtějí platit pokuty za parkování, mýtné, daně, nebo účty za telefon v hotovosti, se často dozvídají, že vládní agentury a podniky tuto možnost outsourcovaly společnostem, které si obvykle účtují poplatek.

To vše může znamenat postih pro lidi, kteří dávají přednost platbě v hotovosti. Ačkoli je běžnější nakupovat věci kartou a mobilními zařízeními, hotovost zůstává třetím nejoblíbenějším způsobem placení a podle Federálního rezervního systému představuje v roce 2023 16 % všech plateb. To je o 2 procentní body méně než v předchozím roce a pokračuje v trvalém poklesu, který se během pandemie zrychlil. -WSJ

Nejde jen o pohodlí, nebo rychlost transakcí. Kritici tvrdí, že tento krok odsouvá na vedlejší kolej ty, kteří se spoléhají na hotovost - často mladé, starší, nebo chudé.

"Abych mohla nechat své třináctileté dítě koupit si ledovou tříšť v zábavním parku, už jsem přišla o 6 dolarů," řekla Prudence Weaverová (41), která řekla, že by raději použila hotovost na výlety do zoo a dalších míst, než na poplatky za debetní karty. "Chápu, že existuje místo pro elektronické platby, ale nemyslím si, že by to měla být jediná možnost."

Navzdory digitální dominanci je hotovost pro významnou část Američanů stále králem. Podle Federálního rezervního systému bylo plných 16 % všech plateb v roce 2023 provedeno v hotovosti, což je o 2 % méně než v roce 2022. "Je neuvěřitelné, že musíme maloobchodníkům říkat: ´Toto je americká měna a je to něco, co by mělo být akceptováno,´" řekl Jonathan Alexander, výkonný ředitel Consumer Choice in Payment Coalition, skupiny podniků a neziskových organizací, které lobbují za pokračující přijímání hotovosti.

Odpor podnítil některé akce. Státy jako Colorado a Rhode Island zatlačily a zakázaly bezhotovostní maloobchodní provozovny. Na Capitol Hill se zákonodárci ohánějí návrhy zákonů, které by podnikům zavedly povinnost přijímat hotovost při nákupech pod 500 dolarů. Budoucnost těchto snah však zůstává nejistá. Mezitím společnosti jako RedyRef inkasují, a to doslova, zdvojnásobují své dodávky reverzních bankomatů, aby udržely krok s poptávkou podniků, které se zbavují tradičních hotovostních transakcí. "Byl to docela divoký posun," řekl Will Pymm, senior viceprezident. "Pravděpodobně jeden z největších, jaké jsme u konkrétního produktu viděli, a to v tak krátkém čase."

I když místa konání inkasují poplatky z těchto nových systémů, zuří debata o tom, zda tento posun skutečně slouží veřejnosti, nebo jen plní kapsy korporátních gigantů. Na stadionech, v zábavních parcích i jinde náklady na bezhotovostní platby stále rostou - a účet platí běžní spotřebitelé.

Takže až příště vyrazíte na zápas, pamatujte: vezměte si s sebou plast, nebo buďte připraveni platit.

Zdroj: https://eraoflight.com/2024/06/18/its-just-not-right-major-venues-now-punishing-people-for-using-cash-vs-plastic/

Zpět