6709 Mylné představy o tom, co nás dělá šťastnými Leo Babauta

[ Ezoterika ] 2024-06-08

Většina z nás pracuje na základě mylných představ o tom, co nám přináší štěstí - a tyto chyby jsou drahé. Zamyslete se nad tím, jak obvykle trávíte své dny - a pak se zamyslete nad tím, zda vás to dělá šťastnými. Nyní se zamyslete nad tím, jakou cenu to bude stát vaše zdraví a dlouhodobé štěstí.

Uveďme několik příkladů, abyste viděli, co mám na mysli:
🐠 - Sociální média: Pokud trávíte hodně času na sociálních sítích, možná kvůli zábavě, nebo rozptýlení od věcí, které vás stresují... Všímejte si, zda to vede k lepšímu, nebo horšímu štěstí a duševnímu zdraví. U mnoha lidí to vede k horšímu duševnímu zdraví a menšímu štěstí a má obrovské náklady obětovaných příležitostí.
🐠 - Televize, Youtube, nebo jiná zábava: Totéž jako sociální média - obvykle mají klesající návratnost štěstí (10 hodin u televize vás činí méně šťastnými než 1 hodina u televize) a obrovské náklady obětovaných příležitostí.
🐠 - Práce: Doufáme, že uděláme hodně práce, že si věci vyjasníme, abychom měli klid a cítili se úspěšní. To se samozřejmě nikdy nestane - vždy je třeba udělat více práce a naše seznamy a schránky nejsou nikdy čisté (nebo alespoň ne na dlouho).
🐠 - E-mail / zprávy: Je pravděpodobné, že trávíte spoustu času odpovídáním lidem. Na tom není nic špatného - většina z nás potřebuje na některé věci reagovat. Ale snaha neustále reagovat pochází ze strachu a bez ohledu na to, jak moc reagujete, jen zřídka to vede ke štěstí, nebo dlouhodobému prospěchu nad rámec reagování na to podstatné.
🐠 - Nakupování: Až budete mít příště nutkání impulzivně koupit něco online... Zastavte se a zeptejte se sami sebe, co od tohoto nákupu očekáváte, kromě samotné položky. Někdy je nákup absolutní nutností, ale většinou doufáme, že nákup této věci nám dá určitý pocit - aniž bychom věděli, jaký je pocit, který doufáme, že získáme. Pokud na to přijdete, zeptejte se sami sebe, až věc dorazí, jestli vám to dalo... A pokud ano, všimněte si, jak dlouho to trvá. Koupě něčeho zřídka vede k dlouhodobému zisku štěstí a často ani ke krátkodobému zisku.
🐠 - Stravování: Samozřejmě, že musíme jíst. Na dobrém jídle je něco příjemného a úžasného. Často ale jíme z touhy, nebo nutkání, protože si myslíme, že to něco uklidní, nebo uspokojí. Málokdy to funguje, a pro naše zdraví to může být zátěž, pokud to přeháníme.
🐠 - Pití alkoholu: Totéž platí pro pití alkoholu - není na tom nic špatného, ale když se z toho stane spíše ˝musím˝ než občasnou pochoutkou, děláme to s nadějí, že něco uklidníme, nebo uspokojíme. A to ve skutečnosti nefunguje.

Pokud jste s tím vším srozuměni - pak se možná ptáte: ˝Takže, co vede ke štěstí?˝
Existují dvě místa, kam se můžete dívat: navenek a dovnitř.

Aktivity vnějšího štěstí
Všechny výše uvedené aktivity vám mohou ve skutečnosti přinést štěstí - například snězení hrsti borůvek mi přináší mnohem větší štěstí než velké jídlo z rychlého občerstvení. Dělat nějakou práci, sledovat krásný film, nebo číst inspirativní příspěvek na sociálních sítích online... To vše může vést k určitému štěstí. Nejdůležitější je způsob, jakým je činnost prováděna - s plným uznáním a bez potřeby dalších a dalších. Dokážete-li k čemukoli přistupovat tímto způsobem, pak vnější činnost může vést ke štěstí. To znamená, že existuje několik vnějších aktivit, kterých si všímám, že mě vedou k většímu štěstí než většina činností:

🦋- Pobyt venku a v přírodě
🦋- Hýbat tělem příjemným způsobem
🦋- Jíst zdravé jídlo
🦋- Meditace
🦋- Péče o sebe
🦋- Autentické spojení s ostatními
🦋- Vyjádřit se prostřednictvím tvorby
🦋- Vykonávání služby pro druhé
🦋- Usmívat se, smát, tančit, hrát

Toto není úplný seznam, ale doufejme, že vidíte, že se jedná o aktivity související se štěstím. Některé činnosti mohou vést k většímu štěstí - pokud jim to plně dovolíme. Pokud je budeme dělat tak, jak děláme většinu věcí, a uspěcháme je bez velkého ocenění, pak nebudou mít velký účinek.

Aktivity vnitřního štěstí
Aktivity vnějšího štěstí většinou souvisí s nějakou vnitřní zkušeností. To nejdůležitější - skutečné štěstí pochází z toho, co se děje uvnitř. Zde jsou některé vnitřní aktivity, kterých si všimnete z výše uvedeného seznamu:

🥬- Radost z pohybu, hudby, spojení s ostatními
🥬- Péče o sebe, nebo ostatní
🥬- Bavit se, hrát si, usmívat se
🥬- Být plně v přítomném okamžiku
🥬- Být vděčný
🥬- Být milující
🥬- Pocit spojení s ostatními, sebou samým, nebo světem kolem vás
🥬- Vyjádřit své plné já

Opět se nejedná o úplný seznam. Cílem je ukázat vám vnitřní aktivity, které se dějí s jakoukoli vnější aktivitou, které vedou k většímu štěstí.

Existuje spousta dalších vnitřních činností, které často nevedou k většímu štěstí: odsuzování, stěžování si, potřeba víc a víc, nenávist, vidění chyb, skrývání se, nebo uzavření se před světem. Ne že by to byly špatné věci - jsou to lidské věci a my všichni je děláme a jsou součástí krásného zážitku života, ale nenaplňují tolik jako jiné vnitřní aktivity. Na základě toho můžete vědomě praktikovat vnitřní aktivity, které vedou k většímu naplnění, smysluplnosti, lásce.

Zdroj: https://eraoflight.com/2024/06/08/our-mistaken-ideas-about-what-makes-us-happy/

Zpět