4884 Mohou se zlato a stříbro někdy vrátit do oběhu? Clint Siegner

[ Ezoterika ] 2023-08-15

Není mnoho investorů do drahých kovů, kteří by jednou neuvažovali o tom, že by své zásoby využili k nákupu potravin. Většina z nich kupovala kov především proto, že ví něco důležitého o historii Fiat měny, která nakonec padá v rukou nezodpovědných vůdců a může se to stát rychle. Lidé s bezcenným papírem v peněžence se budou muset uchýlit k barteru. Zlaté a stříbrné mince, kola a cihly jsou všeobecně ceněny. Žádná jiná třída aktiv pravděpodobně nebude fungovat lépe během úplného kolapsu měny. Dny zlata a stříbra fungujícího jako oběžná měna na delší dobu jsou pravděpodobně za námi. Je těžké si představit, že by se lidé vzdali pohodlí elektronických plateb a všechny své transakce prováděli osobně s fyzickou směnou mincí. Dny, kdy lidé běžně nosili a používali fyzické mince, jsou pryč, ale zlato a stříbro nikdy nepřestaly fungovat jako rezervní aktivum a nadřazená forma úspor.

Pohodlí není jedinou překážkou toho, aby zlato a stříbro znovu převzaly svou roli jako prostředek směny. Zvažte, co se stalo s 90% stříbrných mincí, které jsou stále v oběhu, když Spojené státy v roce 1965 přešly na plátované mince bez obsahu stříbra. Stříbrné mince rychle zmizely z oběhu, když je lidé vytřídili z drobných a schovali. Tento koncept je již dlouho znám jako Greshamův zákon. Byl to moudrý tah ušetřit stříbro a místo toho utrácet měděné centy. Cena benzínu byla v roce 1965 0,31 $/galon. Čtvrťák s obsahem 90% stříbra nestačilo na nákup galonu. Dnes ho lze prodat za 3,93 $ - na některých místech více než dost na nákup galonu. Stříbrňák stažený z oběhu a odložený stranou si udržel svou kupní sílu navzdory tomu, že bílý kov v současné době klesá ze svých maxim. Stříbro, na rozdíl od znehodnocených fiat mincí nebo bankovek, funguje jako skutečné úspory.

Iterace bankovky Federálního rezervního systému - americký dolar je na cestě ke zničení. To naopak jen zvyšuje užitečnost dolaru jako měny. Lidé utrácejí peníze rychleji a rychleji, jak hodnota klesá. V úzce souvisejícím obratu událostí američtí politici a centrální bankéři rychle ničí svou důvěryhodnost. S tím souvisí jejich šance, že budou moci obnovit důvěru v čistý fiat dolar. Mohou se pokusit uvést na trh nějaký čistě digitální token, který nahradí fyzickou hotovost. Poté, co právě zničili starou měnu, je nepravděpodobné, že vzbudí důvěru v další verzi nekryté a nesplatitelné měnové jednotky. Zdá se, že někteří ve vedení cítí nebezpečí a zároveň příležitost.

Centrální banky nakupovaly zlato nejrychlejším tempem, jaké kdy bylo zaznamenáno. Státy BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) uznaly plány na zavedení alternativy k přední světové rezervní měně. Všeobecně se předpokládá, že měna BRICS bude nějakým způsobem kryta zlatem a dalšími komoditami. Je možné, že nová měna bude mít přitažlivost podobnou stříbrným čtvrťákům v roce 1965. Lidé v mnoha částech světa by mohli být motivováni, aby šetřili v měně BRICS, a vesele utráceli fiat dolary. Jednou z velkých výzev při zavádění peněz krytých aktivy a jejich správném fungování jako měny bude přimět lidi, aby je používali, a nehromadili. Bitcoin, i když rozhodně není krytý aktivy, narazil na tuto překážku širokého přijetí. Zlato a stříbro stále hrají ústřední roli v měnovém systému a tato role bude v následujících letech ještě větší. Ale bez strašného zvratu událostí je těžké si představit, že by se zlato a stříbro vrátily jako oběžná měna. Lidé se nerozdělí o svůj kov, dokud nebudou mít na výběr.

Clint Siegner je ředitelem Money Metals Exchange, obchodníka s drahými kovy, kterého nedávno nezávislá globální ratingová skupina označila za ̎Nejlepší v USA ̎. Siegner, absolvent Linfield College v Oregonu, vkládá své zkušenosti z obchodního managementu spolu se svou vášní pro osobní svobodu, omezenou vládu a poctivé peníze do rozvoje značky Money Metals. To zahrnuje rozsáhlé psaní o trzích drahých kovů a jejich průniku s politikou a světovými záležitostmi.

Zdroj: https://eraoflight.com/2023/08/15/can-gold-and-silver-ever-return-to-circulation/

Zpět