4644 Maso vytištěné v laboratoři Marie Hawthorne

[ Ezoterika ] 2023-07-01

̎Maso ̎ vytištěné v laboratoři přichází do obchodů a restaurací Marie Hawthorne

V případě, že jste doufali, že nové potraviny, jako je hmyz nebo ̎maso ̎ vypěstované v laboratoři, zmizí samy, vypěstované v laboratoři ̎kuře ̎ právě schválilo USDA k prodeji. Dvě společnosti, Upside a Good Meat, budou brzy vyrábět své výrobky podobné masu pro nejlepší restauraci.

Před několika měsíci jsme psali o tom, jak spotřebitelé neprojevili zájem o nové proteiny. Lidé na celém světě chtějí jen maso. Zdá se však, že tento tlak na změnu našeho jídelníčku nezmizí, takže se nejprve podívejme na to, co tento produkt vlastně je a proč se nám říká, že bychom ho měli jíst.

Co je to "maso vypěstované v laboratoři?"
Maso vypěstované v laboratoři, které bude v obchodě označeno jako ̎ buněčně kultivované ̎, je vysoce zpracovaný produkt, který napodobuje chuť a texturu skutečného masa. Zastánci tvrdí, že to ušetří životní prostředí a ukončí týrání zvířat Pravda je však trochu složitější.
Vědci začnou tím, že odeberou vzorky buněk, buď ze živých zvířat, nebo z uložených buněčných linií, a vloží je do polévky aminokyselin, cukrů, solí a dalších sloučenin, které zvířecí tkáň potřebuje k replikaci. Přibližně za tři týdny budou ve fermentačních nádržích přítomny pláty tkáně, které používají k vytvoření pokrmů, které vypadají, jako by obsahovaly maso.

Tak za prvé, nejedná se o veganské produkty. Vědci berou skutečné zvířecí buňky a nutí je k replikaci. Kromě toho je jednou ze složek používaných při výrobě těchto produktů fetální hovězí sérum. Už jste někdy slyšeli o fetálním hovězím séru? Vyrábí se z krve z telecích plodů. FBS se získává zabíjením březích krav spolu s jejich telecími plody, což znamená, že maso vypěstované v buňkách nejen není přijatelné pro vegany, ale také není přijatelné pro lidi, kteří trvají na humánním chovu zvířat.

Co ještě je v polévce pro rostoucí živočišné buňky. Jak vysvětlil Alan Lewis na Environmental Health Symposium v loňském roce, polévka, ve které se kultivují živočišné buňky, obsahuje cukry a aminokyseliny, které z velké části pochází z kukuřice a sóji. Tyto plodiny se téměř výhradně pěstují v obrovských monokulturách se všemi souvisejícími zdravotními a ekologickými problémy. A pak tu máme energii a průmyslová zařízení potřebná k výrobě tohoto produktu. Dokonce i zastánci buněčně kultivovaného masa připouštějí, že za současného stavu naší energetické sítě má buněčně pěstované maso mnohem větší uhlíkovou stopu než jakýkoli druh živočišného systému.

Říká se, že toto ̎maso ̎ je etické, ale není.
Snažit se předstírat, že tyto potravinářské produkty jsou etickým ekvivalentem pastevně upraveného kuřete z farmy mimo oblast vašeho metra, je neuvěřitelně zavádějící. Zaráží mě to zejména proto, že jsem léta měl malý vedlejší podnik produkující skutečně pastevně zpracovaná kuřata. Dodnes je vyrábím pro vlastní domácnost. Tvrdit, že průmyslově vyráběné produkty podobné masu jsou jaksi etičtější než kuřata chovaná za mými zadními vrátky, s krmivem vyprodukovaným dvě hodiny daleko a následně zpracované za mojí kůlnou, je nejen urážlivé, ale také absurdně špatné. Uhlíková stopa mých ptáků je nepatrná ve srovnání s uhlíkovou stopou v těchto energeticky náročných průmyslových zařízeních. Jsem ochoten se vsadit, že moje kuřata i chutnají mnohem lépe.

Proč je tedy maso vypěstované v laboratoři tak tvrdě protlačováno?
Proč takový tlak na tyto věci, zvláště když, jak již bylo uvedeno dříve, lidé to nechtějí?
Už jsme diskutovali o způsobu, jakým vytlačení konvenčních farmářů a rančerů z podnikání konsoliduje dodávky potravin do rukou několika velmi silných hráčů. A i když si myslím, že tyto body jsou platné jako vždy, je zde několik dalších věcí, které bych zde rád zvážil.

Odklon od chovu zvířat, snaha démonizovat konvenční farmáře a rančery si berou podněty z klimatického hnutí. Klimatičtí aktivisté mluví jako vědci, ale myslí jako náboženští fanatici. Vysoké procento světové populace, která se považuje za vzdělanou, má velmi malé skutečné spojení s přírodou a jejími systémy; idealizují si přírodu a zároveň se vyhýbají ušpinění rukou. Jejich odpojení od žití, dýchání, jídla, kopulování a zabíjení přírody dělá z lidí snadnou kořist pro jakýkoli plán, který zneužívatelé klimatického alarmismu vymyslí.

Součástí toho jsou propagátoři masa vypěstovaného v laboratoři. Mají emocionální reakci na většinu toho, co jde do konvenční produkce masa, a když je konfrontujete s používáním produktu, jako je FBS, jen trvají na tom, že na tom pracují, je to dočasné a je to etičtější řešení. Možná je a možná není. V těchto high-tech formulacích je tolik obchodních tajemství, že je vlastně docela těžké zjistit, co přesně jde do těchto vysoce bioinženýrských potravinářských produktů. Co víme, je, že tato zařízení jsou neuvěřitelně drahá a komplikovaná a produkovat kuřata pěstovaná v buňkách v měřítku, které by se dokonce blížilo současné poptávce po kuřatech, je naprosto nereálné. Ale pro pravého věřícího je to všechno vedle, protože fungují na základě víry.

Také stojí za to přemýšlet o tomto schválení uměle pěstovaných kuřat z pohledu kamikaze marketingu. Jak většina z nás starších 40 let pochopila, společnosti v USA existují, aby vydělávaly peníze, a tak když produkty propadly, dalo by se očekávat, že lidé v centru korporací přeřadí. Toto zdvojnásobení úsilí ze strany korporací na nechtěné produkty nedává smysl. Díky masivním částkám investorských peněz vázaných na skóre ESG, které proudí do společností, však spotřebitelské preference a síla bojkotů nemají takový politický vliv jako dříve. To platí nejen pro potravinářské výrobky.

Vše je součástí agendy
Konečně, rok 2030 se rychle blíží a já si myslím, že tato snaha o uměle vytvořené potraviny je pouze dalším ukazatelem na cestě ke společnosti, kde nic nevlastníme a všichni jsme z toho šťastní. Elity mají různé názory na to, jak by měli žít obyčejní lidé na světě, a tento souhlas s buněčně kultivovaným masem by měl sloužit jako připomínka toho, že mnoho z toho, co se děje v korporátním světě, je spíše o jejich plánech než o skutečných spotřebitelských preferencí.

Světové ekonomické fórum prohlásilo, že chce z jídelníčku vyřadit maso. O pošťouchnutí jsme mluvili již dříve na tomto webu a to je něco, do čeho hodlá zasáhnout i Bílý dům. Jen loni v září uspořádal Bílý dům konference na téma Hlad, výživa a zdraví. V budoucnu dojde k obrovskému partnerství veřejného a soukromého sektoru, jehož cílem je změnit způsob, jakým Američané jedí. Ti, kteří jsou spjati s přírodou, nebudou chtít ̎maso vypěstované v laboratoři ̎. Nedovedu si představit, že by kuřata vypěstovaná v buňkách zněla přitažlivě pro každého, kdo skutečně choval kuřata nebo si pochutnával na domácí mase. Prodej buněčně kultivovaného masa by fungoval pouze na populaci zcela oddělenou od skutečných farem, na populaci uvízlou v 15minutových městech, s obrazy ̎farem ̎ pouze z obrovských monokultur a zvířat nacpaných do boxů, připravujících se na porážku. Život na farmě se skládá z mnohem více.

Dělal jsem průzkum a hodně cestoval po malých městech ve Středozápadě, na pobřeží Mexického zálivu a na západním svahu Skalistých hor. Pozorovat dobytek pasoucí se za svítání je krásné. Sledovat slepice, jak honí brouky (nebo občas myši), je docela legrační. Pokud jste někdy viděli někoho pracovat v zemědělství, víte, že lidé a zvířata, kterých se to týká, přidávají na kráse krajiny, nikoli ubírají. Propagátoři buněčného masa rádi odmítají tyto druhy farem jako řemeslné a nepraktické pro většinu světové populace. Pravda, mnoho lidí si řemeslné potraviny nemůže dovolit, ale více lidí si dokáže vyrobit alespoň nějaké vlastní jídlo, než si pravděpodobně uvědomují. Kuřata pěstovaná na buněčné kultuře by nám měla připomenout, že pokud jste pojídači masa, hledání nezávislých dodavatelů potravin nebylo nikdy důležitější. Ještě lépe, naučte se sami chovat část svého masa. Byl jsem vychován zarytými obyvateli předměstí, ale v dospělosti jsem si dokázal vyrobit většinu vlastních potravin. Existuje velký tlak na ukončení konvenčního chovu zvířat, ale když se podíváte kolem sebe, je k dispozici mnoho dobrých rad pro ty, kteří chtějí stát více soběstačními. Pokud se inspirujete, abyste se více účastnili zásobování potravinami, nyní je čas začít se učit. (pozn. takže zase králíkárny)

Zdroj: https://eraoflight.com/2023/07/01/lab-grown-meat-is-coming-to-stores-and-restaurants-near-you/

Zpět