4379 Rozpaky jsou nedílnou součástí procesu růstu Leo Babauta

[ Ezoterika ] 2023-05-25

Známý trenér lezení řekl, že největší překážkou v cestě lezeckého růstu lidí je v podstatě strach z trapnosti. Když se lidé chtějí v lezení zlepšit, snaží se to dělat v soukromí, aby je nikdo neviděl, že dělají věci špatně. Chodí do lezecké tělocvičny, když se nikdo nedívá, nebo se poflakují v koutě a doufají, že se nikdo nedívá. Přicházejí však o největší příležitost - zpětnou vazbu od lidí, kteří vidí věci, které oni nevidí. A v cestě jim stojí strach ze ztrapnění. Zjistil jsem, že to platí bez ohledu na to, co se snažíte naučit. Bez ohledu na to, v čem se snažíte růst. Strach ze ztrapnění vám zabrání ve skutečném růstu a transformaci. Podle mého přesvědčení bychom tento strach neměli jen tak překonat. Jde o to, že bychom se mohli naučit vnímat rozpaky jako nedílnou součást procesu růstu. O tom, proč tomu tak je, se zmíním za chvíli. Nejprve se však podívejme na několik dalších příkladů, kdy strach z rozpaků brání lidem v růstu: Psaní knihy nebo blogu: Tento případ je možná trochu zřejmý - chcete psát, možná začnete psát, ale strach ze ztrapnění (nebo z toho, že vás někdo odsoudí) vám brání v psaní nebo ve zveřejnění psaní. Ale ještě dál se bráníme tomu, abychom od lidí dostali zpětnou vazbu, která by mohla naše psaní zlepšit, protože se bojíme, že to psaní stojí za houby. Představte si, že získáte zpětnou vazbu od čtenářů a zkušenějších autorů, kteří by vám mohli pomoci dostat se na vyšší úroveň - většina lidí se děsí představy, že by své ̎trapné ̎ psaní ukázali lidem, kteří by je mohli soudit.

Získání koučinku nebo podpory od ostatních
Většina lidí se vyhýbá koučování nebo skutečné podpoře od jiných lidí, protože se stydí přiznat, jak jejich proces růstu vypadá. Nedělám věci, které jsem si řekl, že budu dělat, mám problémy, něco se mi na mně nelíbí. To vše odsuzujeme a stydíme se to ukázat ostatním. To nám brání získat podporu v celém tomto boji. Posunout své podnikání na další úroveň: Ať už rozjíždíte nové podnikání, nebo chcete své stávající podnikání dostat na další úroveň... může být těžké vidět, kde se zasekáváte. Vedení je osamělé a my můžeme vidět jen to, co jsme se již naučili vidět. Abychom se dostali na další úroveň, je třeba získat zpětnou vazbu od někoho, kdo vidí to, co my nevidíme. To však může působit trapně. Vyhýbáme se tomu, abychom takovou podporu dostali, a to znamená, že se snažíme dělat něco jiného než to, co už umíme. Snad vidíte, že to lze aplikovat kdekoli, kde chceme růst - osobní rozvoj, péče o sebe, prohlubování ve vztahu, zvládání ohromujícího životního chaosu. Snažíme se dostat dál, než kde jsme, protože se příliš stydíme získat podporu, zpětnou vazbu, koučování, které by nás mohlo posunout na další úroveň.

Proč jsou rozpaky nedílnou součástí procesu Doufáme, že porosteme a naučíme se, aniž bychom se ztrapnili. Pokud se můžeme učit v soukromí a pak ukázat, jak jsme dobří, až když jsme v tom opravdu dobří ... pak se nebudeme cítit trapně. Tomuto pocitu se chceme za každou cenu vyhnout, i kdyby to mělo znamenat, že se nebudeme učit vůbec. Ale takhle to nefunguje. Musíme být ochotni být v něčem špatní, abychom v tom mohli být dobří. Proces růstu vyžaduje, abychom něco pokazili, abychom se učili ze zkušenosti, a nejen o tom četli nebo se dívali na videa. Proces růstu vyžaduje, abychom byli chaotičtí a klopýtali v neznámu... a pak abychom získali podporu, když klopýtneme, myslíme si, že to děláme špatně, nebo máme chuť to vzdát. A to je trapné. Musí to být trapné, protože nutně překračujeme hranice obrazu sebe sama, který jsme si vytvořili. Vstoupili jsme do nové oblasti růstu, což znamená, že nemůžeme být člověkem, který má všechno promyšlené, který má všechno pohromadě. Chceme být člověkem, který má všechno pohromadě, ale to je možné jen tehdy, když nerosteme.

Proto se rozhodneme růst a učit se, proměňovat se, ale to znamená opustit to, za koho se považujeme a kým se snažíme přimět ostatní, aby si mysleli, že jsme. To je opouštění a je to trapné. Pokud se tomuto trapasu vyhneme (což je přirozené), vyhneme se i růstu. Nevstoupíme do neznáma, v němž se skrývá skutečné učení. Tam, kde sídlí smysluplná práce.

Jak pracovat se strachem z trapnosti
Dobře, takže máte strach z trapnosti (samozřejmě!) a vidíte, jak vás brzdí. Jak s tímto strachem pracovat? Je to hluboké téma, ale zde je několik způsobů, jak s ním začít pracovat: Rozpoznejte, kdy se objevuje. Když se vyhýbáte sdílení s lidmi, všimněte si toho strachu. Když nechcete získat zpětnou vazbu, koučování nebo podporu, všimněte si toho strachu. Když se snažíte zůstat v bezpečí nebo skrytí, rozpoznejte strach. Prostě ho pojmenujte ̎strach ̎ a příliš se nezabývejte tím, čeho se strach týká. Všimněte si, jaký vliv má strach na váš život. Kde vás brzdí? Před čím vás chrání? Co by bylo možné, kdybyste se nemuseli strachu obávat? Jak se při tom všem cítíte? Zeptejte se sami sebe, zda chcete něco jiného. Co byste chtěli mimo svět vytvořený tímto strachem? Co byste chtěli zkusit místo toho? Vyzkoušet něco jiného. Co jiného můžete vyzkoušet, co není omezeno strachem z trapnosti? Pokud se učíte lézt, můžete zkusit lézt před ostatními lidmi a nechat se při tom zlobit. Tancujte špatně na veřejnosti a bavte se! Pište špatně na veřejnosti, pošlete to všem známým a požádejte o zpětnou vazbu. Požádejte o pomoc. Dovolte si být v neznámu. Získejte podporu od kouče nebo skupiny. Požádejte učitele, aby váš výtvor rozcupoval. Nechte se otevřít hloubce učení a růstu. Dovolte si být se strachem, s láskou. Strach z rozpaků se určitě objeví, když se otevřete něčemu jinému, když dostanete zpětnou vazbu, koučování, podporu, když se zaneřádíte. To je v pořádku! Strach není konec světa, je to prostě náš společník v neznámu, v hlubokém místě transformace. Dokážete si ho nechat pocítit a nechat ho prostě být ve vašem prožívání? Dokážete si dát lásku, když cítíte strach? Když si dovolíte pocítit strach a rozpaky, stane se to, že se začnete zbavovat svého starého já. Už se nemusíte omezovat tím, že budete dělat věci dokonale, na někoho dělat dojem, ukazovat svou dobrou stránku, protože rostete do nového druhu stávání se.

Zdroj: https://eraoflight.com/2023/05/25/the-telosians-the-intergalactic-confederation-of-beings-of-light/

Zpět