2194 Proč jsou zvířata dobrá pro vaše zdraví David R. Hamilton

[ Ezoterika ] 2022-02-28

Mám nového člena rodiny - 14týdenní štěně jménem Daisy. V duchu toho, jak moc už mi obohatila život, se s vámi podělím o několik zdravotních poznatků a vědeckých výzkumů, jak zvířata prospívají našemu duševnímu a fyzickému zdraví. Studie platí pro jakákoli zvířata, ke kterým si vytvoříme pouto.

1) Zvířata prospívají srdci
Několik studií zjistilo, že vlastnictví domácího zvířete snižuje krevní tlak. To může být částečně způsobeno účinky oxytocinu, který je kromě reprodukčního hormonu také hormonem kardioprotektivním - pomáhá chránit kardiovaskulární systém (hormon laskavosti). 30 minut interakce mezi lidmi a psy zvyšuje hladinu oxytocinu o více než 300 % u lidí a přibližně o 150 % u psů. Riziko druhého infarktu do jednoho roku od prvního infarktu bylo u majitelů psů výrazně nižší. Ve studii, které se zúčastnilo přibližně 400 lidí, zemřel během jednoho roku pouze jeden majitel psa (z 87) ve srovnání s 19 (z 282), kteří psa neměli. Studie 4 000 zdravých dospělých osob zjistila, že vlastnictví psa nebo kočky významně snižuje riziko úmrtí na mozkovou mrtvici nebo kardiovaskulární onemocnění, přičemž účinky byly silnější u žen než u mužů a spíše u koček než u psů. Výhody byly méně pravděpodobně způsobeny fyzickým cvičením, ale účinky zvířecího společníka, který zmírňuje stres.

2) Zvířata prospívají duševnímu zdraví.
Zvířata jsou našimi společníky. Navazují s námi pouto a poskytují nám útěchu. Mnoha lidem pomáhají cítit se spojeni tam, kde by se jinak kvůli okolnostem mohli cítit osamělí. Studie ukázaly, že pandemie COVID-19 zvýšila pocity osamělosti, a to zejména u starších dospělých (definovaných jako starší 60 let), nicméně studie provedená na 466 starších dospělých zjistila, že každodenní procházky se psem tyto účinky potlačily. Terapeutičtí psi také pravidelně navštěvují nemocnice, pečovatelské domy a hospice a pomáhají zvednout náladu pacientům, které navštěvují. Někteří lidé dokonce nacházejí útěchu v pozorování rybiček plavajících ve velké nádrži.

3) Psi vám dávají pohyb Každodenní procházky se psy jsou vynikajícím zdrojem pohybu. Hravá interakce v okolí domu také snižuje pravděpodobnost přílišného sezení, zlepšuje krevní oběh a také poskytuje pravidelné krátkodobé cvičení. Několik výzkumných studií nyní potvrdilo, že majitelé psů mají výrazně vyšší pravděpodobnost, že splní doporučené množství denního pohybu než běžná populace, přičemž některé studie naznačují, že majitelé psů mají téměř dvojnásobné množství pohybu než ti, kteří psy nevlastní. Zvířata jsou členové rodiny, nejsou vlastnictví.

4) Radost
Od chvíle, kdy se Daisy objevila v našem životě, se každý den směji. Její hravé štěněčí dovádění je neustálým zdrojem zábavy. Do jejího příchodu jsem si neuvědomoval, jak vážná dokážu být, když neustále sedím u stolu a píšu, bádám, studuji nebo odpovídám na e-maily. Daisy tu vážnost zkratovala a místo ní zavedla hru. S láskou vzpomínám na dobu před několika lety, kdy mi Oscar udělil lekci, jak nebrat věci tak vážně. Chtěl si hrát a shodil mi notebook z klína na podlahu. Obrazovka se rozbila, ale nakonec jsem se smála, protože se vrtěla tak intenzivně, že mě plácala do hlavy.

5) Žít v současnosti
Připomínají nám, že máme žít pro tento okamžik. Psi nepřežívají nad minulostí ani se netrápí budoucností. Jsou prostě tady a teď a reagují na všechno, co momentální situace přináší. Velkou část svého mentálního času trávíme v minulosti nebo v budoucnosti. Přesto je to právě přítomnost, která nejlépe slouží našemu duševnímu a fyzickému zdraví. Ke konci života byla Oscarovi amputována zadní noha. Měl rakovinu kostí (osteosarkom). Amputace byla poslední možností. Byli jsme z toho traumatizováni, zejména když jsme mu uprostřed noci museli držet ručník kolem zadní části těla, abychom mu pomohli udržet rovnováhu, když se probouzel z následků anestezie! Když se probral, téměř si toho nevšiml. Druhý den ráno se podíval na místo, kde měl nohu, očichal si ji, pak vstal a šel se vyčůrat na zahradu. Pak sebral svůj míček, nadšeně mi ho předložil a další chvíli jsme si spolu hráli na zahradě. Prostě byl sám sebou. Většina z lidí by se přirozeně zabývala tím, co se stalo a jak to ovlivní náš život. Psi se s tím prostě vyrovnají. Tím samozřejmě nechci nic ubírat lidskému utrpení po traumatických událostech, jen nás možná upozornit na způsob, jakým se s tím vyrovnávají psi. Ve studii na dětech s poruchou autistického spektra způsobilo pouhé desetiminutové hraní s morčaty ve třídě snížení jejich úzkosti a zlepšení sociálních interakcí. Vědci porovnávali aktivitu ANS (jako měřítko úzkosti) dětí ve čtyřech podmínkách:
a) tiché čtení,
b) hlasité čtení ve třídě,
c) volná hra s dětmi a hračkami a
d) volná hra s dětmi a morčaty,
U dětí v prvních třech podmínkách došlo ke zvýšení aktivity ANS, ale v přítomnosti zvířat se aktivita ANS snížila o 43 %. Zvířata mohou dokonce snižovat pravděpodobnost vzniku alergií u malých dětí s vyšším rizikem vzniku alergií. Studie provedená na více než 400 takových dětech žijících v městském prostředí zjistila, že alergeny z domácích zvířat (prach, srst, bakterie atd.) pro ně měly ochranný účinek a snižovaly pravděpodobnost vzniku astmatu do 7 let věku. Další podpůrné výzkumy poukázaly na široké spektrum bakterií ve špíně, kterou psi přinášejí do domácnosti na svých tlapkách a která pomáhá chránit před alergiemi. Existuje spousta dalších důvodů, proč jsou zvířata dobrá pro naše zdraví, ale v zájmu zachování délky článku zde končím. Ať už jste dnes kdekoli, buďte laskaví. Snažte se tuto laskavost rozšířit na zvířata i na lidi.

Zdroj: https://eraoflight.com/2022/02/28/why-animals-are-good-for-your-health/

Zpět