6152 Proč je zákaz TikToku tak nebezpečný Matt Taibbi

[ Ezoterika ] 2024-03-16

Řekli vám tu část o tom, že prezidentovi dali rozsáhlé nové pravomoci?

Je legrační, jak věci fungují. Loni touto dobou Američané drtivou většinou podpořili zákaz TikToku. Průzkumy veřejného mínění ukazovaly celkový rozdíl 50-22 % pro zákaz a 70-14 % mezi konzervativci. Ale Kongres nedokázal prosadit zákon. S tím, jak se veřejnost dozvídala více o ustanoveních v návrhu zákona, a zejména od vypuknutí nepřátelských akcí v Gaze, se legislativní plán stával méně populárním. Průzkumy klesly na 38-27 % v prosinci a nyní jsou na 35-31 % proti nim. Přesto Sněmovna reprezentantů právě schválila "Zákon o ochraně Američanů před zahraničními nepřáteli kontrolovanými aplikacemi" směšným poměrem 352:64, s ještě absurdnějším jednomyslným souhlasem 50:0 od Výboru pro energetiku a obchod Sněmovny reprezentantů.

Co přináší?
Jak bylo diskutováno v novém pořadu America This Week, schválení zákazu TikToku představuje dokonalou bouři nepříjemného politického vývoje, který vrací Kongres zpět plně do souladu s národně-bezpečnostním establishmentem, pokud jde o projevy. Po letech veřejného prosazování Prvního dodatku byli republikáni v Kongresu náhle a dramaticky přivedeni zpět do stáda. Mezitím demokraté, kteří mohou na návrhu zákona politicky hodně ztratit - staví se proti němu 73 % uživatelů TikToku, přesně těch mladých voličů, jejichž přeběhlictví od října přivedlo kampaň Joea Bidena do vývrtky - překrucují schválení legislativy na její základnu tím, že naznačují, že se ve skutečnosti neděje. "Nejde o pokus zakázat TikTok, ale o pokus vylepšit TikTok," řekla Nancy Pelosiová. Teorie říká, že Kongres donutí TikTok k odprodeji, nějaké laskavé konsorcium Wall Street to spolkne ("Je to skvělý byznys a já dám dohromady skupinu, která TikTok koupí," řekl Steve Mnuchin CNBC) a život půjde dál. Všechno dobré, že?

Ne tak docela. Návrh zákona schválený ve Sněmovně reprezentantů, který pravděpodobně vyhraje Senát a bude rychle podepsán dynamickým Bidenovým hologramem v Bílém domě, se TikToku týká přinejlepším okrajově. Skutečný problém najdete v drobném písmu. Tam prosvítá "technická pomoc", kterou autoři zákona údajně obdrželi z Bílého domu, Podívejte se zejména na první zvýrazněnou část a oddíly (i) a (ii) z (3)B:

Jak bylo napsáno, vztahuje se na jakoukoli "webovou stránku, desktopovou aplikaci, mobilní aplikaci, nebo rozšířenou, nebo pohlcující technologickou aplikaci", která je "prezidentem určena jako významná hrozba pro národní bezpečnost Spojených států".

V současné době definice "zahraničního protivníka" zahrnuje Rusko, Írán, Severní Koreu a Čínu. Definice "kontrolovaného" se mezitím ukazuje jako slovní salát, který se vztahuje na:
🟠🟡🟢🔵🟣 (A) zahraniční osoba, která má bydliště, má ústředí, hlavní místo podnikání, nebo je organizována podle práva cizí nepřátelské země;
(B) subjekt, ve vztahu k němuž zahraniční osoba, nebo kombinace zahraničních osob uvedená v písmenu A) přímo, nebo nepřímo vlastní alespoň 20% podíl;, nebo
c) osoba podléhající řízení, nebo kontrole zahraniční osoby, nebo subjektu popsaného v písmenech A), nebo B).

Jinými slovy, "aplikací kontrolovanou zahraničním protivníkem" může být jakákoli společnost založená, nebo řízená někým, kdo žije na nesprávné zahraniční adrese, nebo která obsahuje malý menšinový vlastnický podíl., nebo to může být jakákoli společnost řízená někým, kdo "podléhá vedení" některého z těchto subjektů., nebo je to cokoliv, co prezident řekne, že to je. Dostatečně vágní?

Jak informoval Newsweek, návrh zákona byl urychleně schválen po tajném "brífinku zpravodajské komunity" Kongresu vedeném FBI, ministerstvem spravedlnosti a Úřadem ředitele národních zpravodajských služeb (ODNI). Časopis poznamenal, že pokud vše půjde podle plánu, zákon dá Bidenovi pravomoc vypnout aplikaci, kterou používá 150 milionů Američanů, právě včas před listopadovými volbami.

Řekněme však, že jste demokrat, a tento scénář vás neznepokojuje. Jak poznamenává spolumoderátor pořadu America This Week Walter Kirn, návrh zákona by dal potenciálnímu budoucímu prezidentovi Donaldu Trumpovi "bezprecedentní pravomoci cenzurovat a kontrolovat internet". Pokud vás to stále netrápí, buď se voleb neobáváte, nebo svůj strach z "diktátorského" Trumpa přeháníte. Máme k dispozici dvě desetiletí dat, která ukazují, jak se vyvíjela opatření národní bezpečnosti v éře 11. září. V roce 2004 administrativa George W. Bushe definovala "nepřátelského bojovníka" jako "jednotlivce, který byl součástí, nebo podporoval síly Talibanu, nebo al-Káidy, nebo přidružených sil, které jsou zapojeny do nepřátelských akcí proti Spojeným státům". Přesto v ústních argumentech Rosul a spol. versus Bush později téhož roku vláda připustila, že nepřátelským bojovníkem by mohla být "malá stará dáma ve Švýcarsku", která "vypsala šek" na to, co považovala za sirotčinec.

Nakonec bylo upuštěno od všech prvků požadavku, aby byl nepřátelský bojovník spojen s "nepřátelskými akcemi proti Spojeným státům", včetně části Spojených států. Ačkoliv Barack Obama v roce 2009 odstranil termín "nepřátelský bojovník", vláda si ponechala (a ponechává) nárok na pravomoc dělat si v podstatě cokoli chce, pokud jde o zatýkání a zadržování lidí považovaných za hrozbu pro národní bezpečnost. Podobný postup můžete očekávat i u ovládání řeči.
🟠🟡🟢🔵🟣 Těsně před pondělním ústním jednáním v případu Murtha vs. Missouri, dříve Missouri v. Biden - případ, v který mnozí z nás doufali, že Nejvyšším soudem oživí první dodatek - tento návrh zákona TikTok umožnil zpravodajské komunitě znovu ovládnout zákonodárnou moc. Teď už zbývá jen pár zásadových obhájců projevu. Padesát demokratů hlasovalo proti tomuto zákonu, což je povzbudivé, i když prakticky nikdo proti němu neargumentoval na základě prvního dodatku, který je inkluzivní. Pramila Jayapalová měla typický názor a uvedla, že zákaz by "poškodil uživatele, kteří se spoléhají na TikTok pro své živobytí, z nichž mnozí jsou lidé jiné barvy pleti".

Srovnejme to se senátorem za Kentucky Randem Paulem, který se pustil do členů své vlastní strany a vyzdvihl republikány, kteří po letech boje proti zneužívání velkých technologií nejen na TikToku, ale i na jiných platformách podporují uchvácení vládní moci. Tito lidé tvrdí, že jsou zděšeni, ale činy mluví hlasitěji než slova.

"Podívejte se na jejich legislativní návrhy," řekl a poznamenal, že mnozí z nich chtějí "zřídit vládní agentury a panely" o projevech, čímž v podstatě řekl: "Pokud tam nedáte dostatek konzervativců, budeme mít vládní komisi, která bude určovat, jaký druh obsahu se tam dostane." To jsou podle něj "děsivé představy".

Má pravdu a hanba novinám, jako je New York Post, které jdou po Paulovi za to, že má dárce napojené na TikTok. Paul byl po celou svou kariéru konzistentní ve své obraně projevu, takže představa, že jeho názor na tuto záležitost je koupený, je směšná. Je úlevou, že od něj, nebo od jeho kolegy z Kentucky Thomase Massieho můžeme očekávat alespoň nějaké dodržování principů, stejně jako jsme to kdysi mohli očekávat od demokratů, jako jsou Paul Wellstone, nebo Dennis Kucinich.

Nedělám to často, ale jak Walter podotkl v dnešním podcastu, tento zákon je natolik nebezpečný, okamžik tak náhlý a nečekaně vážný, že oba doporučujeme každému, kdo si najde čas, aby zavolal, nebo napsal svým senátorům, aby vyjádřil nesouhlas s jakýmkoli nadcházejícím hlasováním Senátu. Mohlo by to pomoci. Ano, shromažďování osobních informací a manipulace s obsahem čínskou vládou (nebo ruskou, nebo naší) jsou vážné problémy, ale z širšího pohledu jde o řečovou nouzi. Jak praví klišé, zapomeňte na nábytek. Dům je v plamenech. Doufejme, že nepřijde pozdě.

Zdroj: https://eraoflight.com/2024/03/16/why-the-tiktok-ban-is-so-dangerous/

Zpět