4307 Vaše DNA může být nyní vytažena ze vzduchu DNYUZ

[ Ezoterika ] 2023-05-20

DNA je základem života a nachází se v celém prostředí. Kvůli vylučování zanechávají lidé nepřetržitou stopu DNA, kterou lze měřit a sekvenovat. Genetičtí vědci nyní objevili, jak snadno lze sekvenovat environmentální DNA, nazývanou eDNA. Důsledky pro soukromí a útočiště jsou naprosto ohromující a policejní/zpravodajské jednotky jsou natěšené, aby to dostaly do rukou. - Editor Technocracy News & Trends Patrick Wood

David Duffy, genetik pro divokých zvířat na Floridské univerzitě, chtěl jen lepší způsob sledování nemocí u mořských želv. Pak začal nacházet lidskou DNA všude, kam se podívat. Během posledního desetiletí vědci z oblasti divokých zvířat zdokonalili techniku pro obnovu environmentální DNA neboli eDNA - stopové množství genetického materiálu, které za sebou zanechávají všechny živé bytosti. eDNA, výkonný a levný nástroj pro ekology, je všude - vznáší se ve vzduchu nebo setrvává ve vodě, sněhu, medu a dokonce i ve vašem šálku čaje. Výzkumníci tuto metodu použili k detekci invazních druhů předtím, než převezmou vládu, ke sledování zranitelných nebo tajných populací divoké zvěře a dokonce ke znovuobjevení druhů považovaných za vyhynulé . Technologie eDNA se také používá v systémech sledování odpadních vod k monitorování Covid a dalších patogenů. Po celou dobu vědci používající eDNA tiše obnovovali kapky lidské DNA. Pro ně je to jakýsi vedlejší lidský genomický úlovek, který zatemňuje jejich data. Ale co když se někdo schválně vydá sbírat lidskou eDNA?

Nové techniky shromažďování DNA jsou pro úředníky činné v trestním řízení výhra (Erin Murphy , profesorka práva na New York University School of Law, která se specializuje na používání nových technologií v trestním právním systému). Policie rychle přijala neověřené nástroje, jako je použití DNA k vytvoření náčrtů podezřelých na základě pravděpodobnosti. To by mohlo představovat dilema pro zachování soukromí a občanských svobod, zvláště když technologický pokrok umožňuje shromažďovat více informací ze stále menších vzorků eDNA. Dr. Duffy a jeho kolegové použili různé snadné informační technologie, aby zjistili, kolik mohou získat lidské DNA z prostředí za různých okolností, například z vodních toků a vzduchu uvnitř budovy. Výsledky jejich výzkumu, zveřejněné v časopise Nature Ecology & Evolution, ukazují, že vědci dokážou získat lékařské informace a informace o předcích z nepatrných fragmentů lidské DNA s podobným obsahem v prostředí.

Podle forenzních etiků a právníků zjištění floridského týmu zvyšují naléhavost komplexní regulace genetické ochrany soukromí. Pro vědce je to také upozornění na nerovnováhu v pravidlech týkajících se těchto technik ve Spojených státech - pro úředníky v trestním řízení je snazší nasadit napůl vymyšlenou novou technologii než pro vědecké výzkumníky získat souhlas se studiemi, které by potvrdily, že systém vůbec funguje.

Od genetického odpadu ke genetickému pokladu
Již několik desetiletí je jasné, že fragmenty naší DNA pokrývají planetu jako odpadky. Jen se zdálo, že na tom nezáleží. Vědci se domnívali, že DNA v životním prostředí je příliš malá a příliš znehodnocená na to, aby ji bylo možné smysluplně obnovit, natož použít k identifikaci jednotlivého člověka, pokud nepochází z odlišných vzorků, jako je krevní skvrna nebo předmět, kterého se někdo dotkl.

Vyhlaste svou nezávislost!
Profitujte mimo zmanipulovaný systém! Chraňte se před tyranií a ekonomickým kolapsem. Naučte se žít svobodně a šířit mír! Vědci zabývající se výzkumem divoké přírody použili environmentální DNA, protože hledají jen velmi malé úseky DNA - skenují takzvané čárové kódy, které identifikují tvory ve vzorku až na druhovou úroveň.

Při sledování nemocí u floridských mořských želv zjistili ve svých vzorcích ˝překvapivé ˝ množství lidské eDNA, a tak se Dr. Duffy a jeho tým rozhodli získat přesnější obraz o stavu lidské DNA v životním prostředí a zjistit, kolik informací může prozradit o lidech v dané oblasti. V rámci jednoho z experimentů vědci nabrali vzorek vody o velikosti plechovky z potoka v St. Augustine na Floridě. Genetický materiál z tohoto vzorku pak vložili do nanoporového sekvenátoru, který výzkumníkům umožňuje číst delší úseky DNA. Ten, který použili, stál 1000 dolarů, velký je jako zapalovač a připojuje se k notebooku jako flash disk. Ze vzorků tým získali mnohem více čitelné lidské DNA, než předpokládali.

S rozšiřujícími se znalostmi o lidské genetice může analýza i omezeného množství vzorků odhalit množství informací. Výzkumníci získali dostatek mitochondriální DNA (předávaná z matky na dítě) k vytvoření přehledu o genetickém původu obyvatelstva v okolí potoka, který se zhruba shoduje s rasovým složením uvedeným v posledních údajích ze sčítání lidu v této oblasti (i když výzkumníci upozorňují, že rasová příslušnost je špatným ukazatelem genetického původu). Jeden mitochondriální vzorek byl dokonce dostatečně kompletní, aby splňoval požadavky federální databáze pohřešovaných osob. Nalezli také klíčové mutace, které prokazatelně nesou vyšší riziko cukrovky, srdečních problémů nebo několika očních chorob. Podle jejich údajů měl někdo, jehož genetický materiál se ve vzorku objevil, mutaci, která mohla vést ke vzácnému onemocnění, jež způsobuje progresivní neurologické postižení a je často smrtelné. Nemoc je dědičná a může se objevit až po čtyřicítce. Doktor Duffy si nemohl pomoct, ale napadlo ho - ví to ten člověk? Ví o tom rodina toho člověka? Ví o tom pojišťovna toho člověka?

Sledování a forenzní expertiza
Anna Lewisová, výzkumnice z Harvardu, která se zabývá etickými, právními a sociálními důsledky genetického výzkumu, uvedla, že odborníci na bioetiku se environmentální DNA dosud příliš nevěnovali. Ale po zjištěních doktora Duffyho a jeho kolegů se tak stane. Technologie zaměřená na eDNA by podle ní mohla být využívána pro sledování určitých typů lidí - například lidí s určitým původem nebo s určitými zdravotními potížemi či postižením. Výzkumníci se shodují, že důsledky takového využití závisí na tom, kdo a proč technologii používá. Zatímco sdružené vzorky eDNA by mohly pomoci výzkumníkům v oblasti veřejného zdraví určit výskyt mutace, která způsobuje určitou nemoc v komunitě, stejný vzorek eDNA by mohl být stejně tak použit k vyhledávání a pronásledování etnických menšin.

Zdroj: https://eraoflight.com/2023/05/20/your-dna-can-now-be-pulled-out-of-thin-air/

Zpět