3967 Mezihvězné vybavení 1 Cosmic agency

[ UFO ] 2023-02-25

Gosia: Krátká aktualizace od Yazhi ohledně designu interiéru, protože od doby, kdy nám Aneeka poskytla tyto informace, se některé věci změnily. Jak říká Yazhi: ʺDokonce právě teď, když spolu mluvíme, stěhují jednu z tělocvičenʺ. Dále zmínila vyhlídkovou plošinu CIC přímo nad místností s klavírem. Ta už tam není, všechno přesunuli na hlavní plošinu CIC, která je obrovská. V té místnosti je dnes velká konferenční místnost a je to sídlo lodní rady. Vzadu má zařízení pro média, odkud se vysílají přímé přenosy, něco jako televizní studio. Loď je modulární, takže se občas něco přesune, ale ne zas tak moc.

--------------

Robert: Co dalšího o tvé lodi?
Anéeka: Všechno, pokud možno co nejvíc. Mám pocit, že byste díky tomu lépe pochopili, jak žijeme. Dokonce i o Yazhi. Problém je v tom, že mám pocit, že veřejnost to bude brát jako loď ze sci-fi filmu, jako z Vetřelce nebo Válečníků. Ale víme, že Hollywood to dělá, aby návrhy zdiskreditoval a ovládl.

width=

Postavili 9 těžkých křižníků Toleka a 9 lodí třídy Sadicleya, které jsou stejné, ale o 1/3 menší, ʺmini Tolekyʺ, klasifikované jako ʺlehký křižníkʺ. Stejné, ale menší. Říká se, že v jedné z nich by nám bylo lépe. Problém je ale v tom, že Toleku už máme a potřebujeme velkou letovou palubu pro stíhačky. Tedy ty, které se nás týkají, jsou Toleky. Devět lodí, až na pár výjimek všechny stejné. I když uvnitř se liší, protože jsou modulární. To znamená, že otevřete trup a v přední části a uprostřed lodi vyjedou prefabrikované bloky mnoha palub, do kterých se vejdou různé interiéry podle jejich poslání.

Třída Toleka je pojmenována podle tradice (která se dodržuje i na Zemi) pojmenovávat třídu lodí podle první postavené lodi této třídy. Takže S.S.Toleka je první postavená v roce 1935 jako pozemský odkaz. A S.S. Ventra je poslední a nejnovější postavená a dodaná do aktivní služby v pozemském referenčním roce 2014, tedy zcela nová. Jsou prakticky stejné s několika málo vylepšeními. Rozlišit je lze pouze podle registrační značky v případě Ventry a Toleka, protože Toleka má příď červenou a Ventra žlutou.

Robert: Co znamená S.S., už si to nepamatuji?
Anéeka: Je to zkratka v angličtině, kterou používáme pro rozhovor se Zemí. Je to: S.S. = hvězdná loď.

Gosia: Jak dlouho je tahle loď na oběžné dráze, od roku 1952?

Anéeka: Ne tak docela. Byla, pak na mnoho let odešla a přišly jiné, pak se vrátila tahle. Tato loď byla vyrobena v lidském referenčním roce 1935. Toleka tu byla v letech 1939 až 45, pak odešla a pak se vrátila v letech 1951-1952, odtud do roku 1975 s tou Meierovou věcí. Všechny Meierovy kontakty tuto loď opustily, pak odešly a vrátily se kolem roku 2009, od té doby je tu víceméně neustále.

Loď má vpředu žihadlo, na našem je plné kamer a senzorů. Některé kamery mají dvoumetrové objektivy a dívají se dolů. Tato loď je dlouhá 1734 metrů a je určena pro 1800člennou posádku. Její výrobní číslo je TPT-001 (Taygeta-Pleiades-Temmer 001). Toleka je považována za vlajkovou loď flotily Taygeta a královninu jachtu. Jejím majitelem je Její Veličenstvo Alenym 1. Temerská. Zvenčí má uhelně černou barvu. Velké lodě Taygety nesou znak Taygety a logo Federace, ale tato loď logo Federace nenese, protože Toleka je královnina jachta a místo toho nese korunu. Pokud jde o rozdíl mezi lodí Taygeta třídy Alcyone a lodí třídy Toleka, loď třídy Alcyone je dvakrát větší než loď třídy Toleka. Stejně jako bitevní loď byla postavena za jediným účelem - ovládnout bojiště. Třída Toleka je naproti tomu víceúčelová, s modulárními palubami snadno vyměnitelnými v závislosti na úkolu. Alcyone se hodí jen k jednomu účelu - jako kladivo. Já jsem v Tolece.
Swaruu X (Athena): Problém je, že loď na obrázku je z online sbírky Warlock, ať už je to cokoli, nevím. Ale ano, je to loď, která se nejvíce podobá Tolece, jen má příliš mnoho věcí na vnější straně a Toleka je delší s hladšími liniemi. Protože se hodně podobá Tolece, vypadá to, jako bychom design ukradli Warlock. Ale jak víš, vždycky je to naopak.

Robert: Máte uvnitř lodi nějakou odpočívárnu?
Anéeka: Ano, velká klavírní místnost je dole. Vždy se tam pořádají večírky, a když se nekonají, je to místo velmi tiché a osamělé. Vede až do přední části lodi a úplně dolů, poslední paluba s výhledy ven. Místnost je půlkruhová s velkými obdélníkovými okny. Celá zeď je okno vysoké asi 8 metrů. Je to pozorovací místnost. Uprostřed půlkruhu je klavír. Jedná se o klavír Steinway & Sons z roku 1900, který byl zachráněn tahačem z hroutící se budovy v Londýně v roce 1940 během nacistického bombardování. Je to plné křídlo, vypadá jako nové. Tady na něj hraje jenom Yázhi a hraje na něj velmi dobře, a to nesmírně komplikované věci jako Chopin.

V místnosti jsou kolem oken křesla, na kterých se dá sedět a dívat se ven. Mně se z toho točí hlava. Při pohledu dopředu, vlevo dole, je vidět Země. To znamená, že loď se netočí nebo neobíhá se Zemí přímo pod sebou, ale na levoboku nebo na levé straně lodi, takže pro nás dole není dole směrem k Zemi, ale Země prochází po levé straně lodi. Na pravoboku vidíme vesmír, nehybné lodě a Měsíc. V mé ložnici otevřu okno a vidím Zemi, jak ji míjíme, ne dole, ale jako by se moje okno dívalo přímo dolů k Zemi. Protože pro mě to není dole, tam je moje podlaha, docela se mi z toho točí hlava.

Nad tímto pokojem je další velký pokoj stejné velikosti, přímo nad ním, také s takovými okny. To je řídící sál. Okna jsou také vysoká asi osm metrů, takže je to pozorovací místnost. Nahoře můžete v reálném čase nebo v přímém přenosu sledovat, co se děje venku, aniž byste ztratili kontrolu nad lodí, protože odtud máte duplicitní můstek a ovládání navigace a CIC. Dole vpředu je pozorovací salonek s klavírem, nad touto místností je operační místnost, a v tom sektoru kolem a za těmito dvěma velkými místnostmi je obytná část, kde jsou soukromé kajuty a ložnice. Na konci místností vzadu je hlavní jídelna a kuchyně bez oken.

Vzadu, kde končí obytná část, začíná zelená plocha s několika stromy, jezírkem s rybami, vydrami a okrasnými rostlinami. Tato paluba má dvě obrovská kruhová okna, jedno na každé straně lodi, a tento prostor se táhne od boku k boku. Má malé klimatické generátory a také lampy se slunečním zářením, které napodobují průchod slunce, den a noc, vše řízené počítačem. Je zde dokonce i bažina s žábami a ropuchami.

Nad touto palubou je tělocvična a vzadu, za tímto prostorem, je bazén s oknem ven. Na jedné straně je při plavání vidět do venkovního prostoru. Vzadu za tímto prostorem byly ubikace kadetů, ale ty byly odstraněny, aby uvolnily místo dvěma automatickým lázním a dvěma dalším cvičným bazénům s tělocvičnami, a dalšímu prostoru vzadu s tím, co se používá nebo je známo jako paluba, kde můžete vytvářet počítačem generované zážitky nebo plně pohlcující hry, ačkoli osobně to lze dělat i ze soukromých ubikací.

Tuto oblast zakončuje malý hangár neboli servisní hangár, který je na bocích lodi, kde se otevírají obrovské obdélníkové dveře, jimiž lze zakotvit u jiné velké lodi a přenášet věci, zásoby a proviant. Jsou zde stroje, jako jsou vysokozdvižné vozíky a jeřáby, a je to oblast raketoplánů, kde jsou malé dlouhé raketoplány podobné těm, které se používají ve ʺStar Trekuʺ. Otevírají se vzadu nebo na boku, a je to také oblast disků, což jsou také raketoplány, lodě třídy 2 a 3.

Na zadním konci této paluby jsou nádrže na zpracování vody. Nad tím vším se nacházejí paluby údržby s gravitačními generátory. Vzadu ve střední části je řídicí místnost reaktorů a čtyři reaktory nulového bodu. Nad tím vším jsou další technické paluby, průchody elektrických systémů, vzduchotechnika a systémy podpory života a nad tím vším dohromady zepředu dozadu je tradiční zemědělská paluba a paluba akvaponie.

Kolem této plochy je po jejím obvodu dlouhá a široká chodba, která je určena pro údržbářské stroje, a právě obvodová chodba je okruhem kolem zemědělské plochy, kterou používáme pro kola, protože nyní je v zemědělské ploše jen jeden kout s rostlinami. Zbytek používáme pro jiné věci, které souvisejí s udržováním morálky, jako je cyklostezka.

Přímo nad tím je hlavní hangár a je to největší volná plocha lodi, kde parkují velké stíhačky. Jsou zde také prostory pro jejich údržbu, toale Nad tímto prostorem je další horní servisní paluba s dalšími systémy pro vytváření umělé gravitace a trupem a venku vzadu je pevně postavený můstek užší než zbytek trupu a v tomto prostoru jsou kondenzátory pro motory. Za touto oblastí je modul technické lodi a motory: čtyři hlavní, čtyři záložní a čtyři manévrovací motory.

Hangár je velký, téměř 800 užitečných metrů. Je to jako letadlová loď, ale zakrývá letovou palubu, nemá ji odkrytou. A jsou tu vlastně dva hangáry. Ten velký pro stíhací letouny a servisní hangár vzadu vedle stíhaček. Hangár Toleka vypadá v podstatě stejně jako tento:

Ještě podobnější, až na tvar střechy:

Je tam několik světel, ano, je to podobné. Tohle je téměř totožné s tím, co je uvnitř Toleky.
Všimni si těch kruhů s křížky na podlaze, to je na přivazování lodí, aby se nehýbaly, mají je i letadlové lodě.

Tvar střechy hangáru je zde podobný jako u předchozích dvou, jako pyramida.

Přímo vpředu, v přední části lodi, zejména před hangárem, jsou hlavní nádrže na vodu. Vpředu, aby sloužily jako dodatečný radiační štít pro zbytek lodi, a přímo před nimi je další velká dvoupatrová místnost, uvnitř které je v horním patře velitelský můstek a v dolním patře místnost navigace a CIC. Odtud se loď ovládá. Pod těmito prostory se nachází rozvodna nebo průchozí prostor, který je velký a má hodně dvoupodlažní konstrukci. Připomíná to pozemní nákupní středisko nebo nákupní centrum. Místy má průhledné střechy a boky.

V přední části je téměř 200 metrů dlouhá anténa plná pokročilých optických kamer a senzorů všeho druhu. Po stranách lodi uprostřed je řada 24 diskoidních lodí, 12 na každé straně jakoby zapuštěných do trupu, a za nimi obdélníkové dveře, které je chrání. To jsou záchranné lodě.

Yazhi: Toleka, loď, má vpředu výložník nebo dlouhou tlustou anténu s mnoha senzory všeho druhu, mezi nimi mají kamery, které některými čočkami o průměru přes dva metry dokážou přečíst noviny shora a další, oko na obloze, to je z Horova oka.
Anéeka: Odtud se pomocí senzorů dozvídáme o provozu letadel, lidských i nelidských letadel na Zemi a létajících vysoko i nízko v atmosféře na oběžné dráze. Problém je v tom, že celá Evropa je mimo jiné oblastí velmi vysokého provozu všech druhů plavidel, včetně regresivních. Ani pro nás není snadné sledovat, co které z nich dělá.
Takto v podstatě vypadá Toleka zevnitř, 1734 metrů délky lodi.

ty, jeřábové systémy a zařízení pro jejich udržování v chodu.

Robert: Jakou barvu má uvnitř?
Anéeka: Lodě jsou uvnitř většinou velmi světle šedé nebo bílé. Chodby mají černou nebo tmavě šedou protiskluzovou podlahu. Jako dekorace jsou však na lodích vzory v barvě, která představuje každou loď. Takže uvnitř budou mít detaily v této barvě. Tato loď má červený motiv nebo detail, zatímco jiná, zaparkovaná napravo od nás, má stejné detaily, ale v modré barvě. Mám na mysli detaily, jako jsou vnitřní pruhy, rámy dveří, čalounění křesel na kuchyňských stolech atd.

Na lodi je prostor můstku mnohem větší než na lodi zobrazující Enterprise ze Star Treku. Kvůli rovnosti postavení je zde také rozšířené použití kulatých stolů.

width=

Gosia: Takže jídelna je také podobná?

Anéeka: Ano, ale ve filmu Pasažéři vypadá větší než ta naše tady. Také máme židle, které jsou tak nějak více obklopující, jako v některých salóncích.

Gosia: A tělocvična vypadá nějak podobně?

Anéeka: Jako z filmu ʺMarťanʺ, ano, jen my nemáme zakřivenou podlahu, protože nepoužíváme odstředivou sílu k vytváření umělé gravitace. Okna v tělocvičně jsou také obdélníková se zaoblenými rohy a vybavení už tam je, odnikud se nevysouvá. Většinou máme vybavení i v ložnicích, třeba já mám tady za sebou vpravo běžecký stroj.

Gosia: Vypadá ta zelená plocha takhle?

Anéeka: Ano, velmi podobná a na prvním obrázku také z filmu Pasažéři. Velmi doporučuji se na ten film podívat, částečně se zabývá i psychologickými problémy dlouhodobého života na velké lodi.

Gosia: A jak jste loď vyzdobili?

Anéeka: Nemá moc interiérové výzdoby, jako typická chodba: Není kde zdobit, jen v centrálních prostorách, jako je tahle, která mi připomíná nákupní centrum.

Gosia: A jakou barvu mají stěny?

Anéeka: Jako na chodbě, světle šedá s bílou, nebo titanově ocelová barva kovu. Taky hodně bílé, jak vidíš, odstín může být hodně špinavý.

Gosia: Křivky chodeb, hrany, jsou zaoblené, nebo hranaté?

Swaruu X (Athéna): Neexistuje žádný jednotný tvar, záleží na místě uvnitř lodi, ale nejčastější tvar chodby je tento na obrázku. Uvnitř je jen málo pravých úhlů, tj. tam, kde se strop setkává se stěnou, bude zakřivený, a téměř nikdy ne úhel 90°.

Robert: A každý člen posádky má svůj pokoj? Jako hotelový pokoj na Zemi?
Anéeka: Ano. Každý člen posádky má svůj vlastní pokoj, který se skládá minimálně z postele s okenním rámem, kolem které je ovládání zvuku, vzduchu a komunikace, počítačového terminálu a vlastní koupelny. Technologicky vyspělejší pokoj je zařízen podle vkusu a potřeb každého člena posádky. Existují také větší pokoje nebo kajuty, pro pár nebo pro osoby, které potřebují více prostoru, které zahrnují i soukromou pracovnu a větší koupelnu, vše zařízené s velkou péčí a ne tak technologicky vyspělé.

Robert: Abych si udělal představu. Například tvá kabina, jaká je? Jako byt na lodi?
Anéeka: Je podobná všem ostatním velkým ʺdůstojnickýmʺ kajutám, ne malým kajutám posádky. Vzala jsem si ji jen proto, že je blízko výtahu, můstku a CIC a blízko dalších lidí, se kterými si hodně rozumím. Je to důstojnická kajuta, velká jako minibyt.

Robert: ʺBlízko výtahuʺ. Dá se jít i pěšky.
Anéeka: Ano, asi 10 metrů. Často se mi stává, že spěchám na můstek nebo do CIC. Navíc je to na levoboku lodi, ne na pravoboku. Když se loď otáčí kolem Země ve směru hodinových ručiček, mám výhled dolů. Na druhé straně bych viděla jen hvězdy a Měsíc v dálce.

Robert: To je hezké. Pohledy na Zemi. Proč spěch?
Anéeka: Protože se neustále objevují mimořádné události. Všechny druhy mimořádných událostí.

Robert: Jsou ve velkých kajutách nějaké pokoje, nebo je to všechno otevřené?
Anéeka: Jsou tam stěny. Je to velká místnost obsahující ložnici a malý obývací pokoj s oknem ven a pracovnu. Nahoře 4 schody ke vchodovým dveřím a další místnost s dalším pokojem, a na konci velká koupelna se vším všudy a šatna skoro stejně velká jako koupelna samotná.

Robert: A máte velké okno, které je vysoké od podlahy ke stropu?
Anéeka: Ale se ʺsloupemʺ uprostřed. Jsou to dvě okna, je to konstrukční. Je to větší než důstojnická kajuta na Tolece. Okno se dá spustit.

Robert: Jak funguje osvětlení v kabinách?
Anéeka: Kolik světla si řídíš sám.

Robert: A dekorace? Můžete si je vyzdobit, jak chcete?
Anéeka: Je těžké to vyzdobit, protože stěny (přepážky) se otevírají a jsou to kontejnery na vaše věci.

Robert: Mohli byste dát dva byty dohromady?
Anéeka: Ne, přepážky jsou konstrukční.

Robert: Jak se dostáváte do pokoje? Jak vypadá vchod a potřebujete kód, abyste se dostali dovnitř? Nebo to není nutné?
Anéeka: Ne, nepotřebujete. Vstupuje se dveřmi, které se posouvají na jednu stranu, jsou pneumatické. Ale můžete je zavřít. Nebo je můžete nechat naprogramované tak, aby do nich mohla vstoupit kočka, pokud bude chtít. Otevřou se a zavřou, až když kočka projde. Jako se to stalo před chvílí tady. Vešla moje kočka Calico. Dvířka se otevřela, ona vešla, zase se zavřela a teď se koupe jazykem u okna a dívá se dolů. Chce, abych odhrnula napůl zataženou záclonu. Kočky umí být velmi kosmické, velmi dobře se přizpůsobují životu na lodi. Když se dveře neotevřou, doskočí i k senzoru.

Robert: Má každá kajuta zahrádku?
Anéeka: Ne, zahrádky jsou oddělené.

Robert: Gosia říká, že tam máte bazén, je hodně hluboký?
Anéeka: Ano, je tam velký bazén, hluboký od jednoho metru do tří. S oknem do vesmíru.

Robert: Opravdu pěkné. Jak je dlouhý a široký, abych si udělal představu?
Anéeka: Dlouhý 20 metrů a široký 10 metrů, víceméně. Není to super velké, ale slušné.

Robert: Teplá voda?
Anéeka: Ano. Film Pasažéři je nejlepší ukázka, jak vypadá jedna z těchto lodí uvnitř, jen v našem bazénu je okno obdélníkové se zaoblenými rohy. Stejně jako ve filmu je jedna část bazénu průhledná a vede ven. Proto se právě ten film s interiérem lodi nejvíce podobá tomuto.

Robert: Vypadá jako vaše loď?
Anéeka: Ano, v podstatě ne úplně. Bazén je v Pasažérech zvenčí. Tady to tak není, okno je ploché. Po pěti letech tady to bere člověk jako samozřejmost.

Robert: Je někdo v bazénu?
Anéeka: To nemůžu říct, nehlídám je, aby se neutopili. Ale používá se to. Holky tam bez dospělých nesmí. V bazénu se dá utopit, když loď ztratí umělou gravitaci. To vidím jako proveditelné.

Robert: Doufejme, že se to nestane. Jednou se ti to stalo. Pamatuji si, že jsi levitovala s kočkami a vším a najednou jsi spadla.
Anéeka: Ve Ventře. Proti reléové skříni. To jo. Ta loď je náchylná ke ztrátě gravitace. Ublížil jsem si na dvou místech. Rána na hlavě.

Robert: Dokonce i ponorné komory jsou podobné?
Anéeka: Ano, jsou si podobné. Dokonce i barevně. Ale Med Pod není. Jen částečně.

Robert: Jak odtud vidíte Zemi? Plochou nebo kulatou? (vtip).
Yazhi: Nemám důvod lhát a stačí mi otevřít okno nalevo, abych viděla, že je kulatá.

Robert: Neopovažuj se otevřít okno.
Yazhi: Nic by se nestalo, kdybych otevřela okno. Protože to, co udržuje loď pod tlakem, není okno nebo trup, to je vedlejší. Primární natlakování pochází ze štítů.

Robert: Páni! To je pravda. Myslím, že totéž se děje v hangáru Toleka, kam vplouvají lodě. Co kdyby?
Yazhi: Ano. Přesný. Toleka má velké pohyblivé panely po stranách hangáru, otevírají se a nechávají vnější prostor volný pro vstup a výstup, ale štíty udržují vzduch uvnitř a normální přetlak na 1,2 BAR.

width=

UNIFORMY A LOGA
Swaruu (9): Existuje mnoho jednotných vzorů pro muže a ženy. Zaměřím se ale na ty, které se v současnosti používají:

Pro muže a ženy: Jednodílný oblek, uhlově černý, s tenkými podélnými barevnými liniemi na nohou a pažích a kolem krku a vepředu, kde by byl zip.

Barva značí hodnost: bílá pro posádku. Modrá pro palubní průvodčí, můstek. Červená pro ženský tým Hashmallim Shinonim/specops. Měděná pro vysoce postavené jedince jako velení a ovládání. Zlato/stříbro pro královnu.

Nejlepší popis oblečení pro ženy podle obrázků. Někdy nosí přes vršek středně dlouhou sukni, také černou.
Muži: Přes oblek nosí kalhoty s mnoha kapsami, většinou černé nebo hnědé.

Královna: Černý oblek, zlatá podšívka, zlaté brnění na hrudi a zádech, s vyrytým tvarem těla. Dlouhá červená pláštěnka se zlatou broží. Černá šikmá polosukně přes černý jednodílný oblek, 4 cm široký užitný pásek se zlatou korunkou na stříbrném podkladu na sponě. Černé kozačky na středním podpatku do poloviny lýtek.

Uniforma:
Anéeka: Černá jednodílná kombinéza, měděná podšívka, šikmá polosukně, černý overal, dlouhý černý plášť, stříbrná brož, černé boty na středním podpatku:
Uniforma Swaruu (dospělý): černý jednodílný oblek, černá podšívka. Lesklé leštěné černé brnění přes hruď a záda, vyrytý tvar těla, černý dlouhý plášť, černá brož, černé boty na středním podpatku:
Uniforma Swaruu (dospělý a dítě): jednodílná tmavě modrá kombinéza, emblémy anděla Suzy na bocích a vpředu, černá podšívka. Černé boty (jsou určeny pro létající tým).
Uniforma Swaruu (dětská): Černá jednodílná kombinéza, měděná podšívka nebo černá podšívka/ jednodílná kombinéza, tmavě modrá, černá podšívka.

Loga:
Logo na levém rameni: emblém letky lodi, obvykle lidská postava, muž nebo žena s křídly, mečem a zbrojí. Logo na pravém rameni: kulatý emblém s hologramem hvězdného systému Plejády.
Stálé používání křídel jako znaku Taygeta Plejády ve všech jeho podobách, 2 křídla:

Robert: Jak vypadají vaše kostýmy?
Anéeka: Zde zdůrazňujeme postavu. Naše letecká uniforma je nyní černá s tenkým elektricky modrým pruhem.

Robert: Jakou barvu bude mít oblek nyní? Jsou na něm nějaké symboly? Jsou tam nějaké pásky?
Anéeka: Teď jsou černé s tenkým modrým proužkem. Hologramový symbol na ramenou s Plejádami, devíti hvězdami jako souhvězdí M45. Také symbol a jméno lodi, ke které jsme přiděleni, a na přední straně odznak Federace, který je zároveň interkomem.

Skafandry jsou zvláštní, plní mnoho funkcí. Pokud je vám zima nebo jste v arktickém polárním místě, udržují ideální teplotu. Stejně tak v poušti, udržují vás v žádoucí teplotě. Jsou ohnivzdorné a pancéřové, kinetické, zastaví kulky ráže 50 mm s pancéřovým hrotem a pohlcují nárazy laserových nebo plazmových, zvukových či elektromagnetických zbraní.

Robert: 9 hvězd na každém rameni ve tvaru Plejád?
Anéeka: Ano, fotorealistické a je to hologram, nikoliv kresba, i když se někdy používá výšivka.

Robert: K těm kostýmům, jaké boty nosíte? Pokud jsou to boty, jakou mají barvu a jak jsou vysoké? A také jestli nosíte rukavice.
Anéeka: Nosíme rukavice stejné barvy, stejných vlastností. Boty jsou také stejné barvy a vlastností, černé se světle béžovou podrážkou. Ale ne vždy nosíme uniformy. I tady nosíme spoustu hezkých věcí, normální halenky a šaty. Klasická Swaruu, jí si všimnou, když letí na nějakou náročnou misi v pěkných šatech a se šperky a nemá na sobě speciální oblečení. To je pro ni typické.

Robert: Uvnitř bitevních lodí? Ty šaty jsou vyrobené na Zemi?
Anéeka: Pozemské šaty jsou replikované. Stačí fotka a předáme je replikujícím strojům. Jsou jako 3D tiskárny, ale pokročilejší, protože tisknou jakýkoli materiál nebo kompozitní materiály. (pozn. že by Lojza?)
Swaruu X (Athéna): Toleka až neuroticky přesně. Tak jak to je.

Robert: Mám husí kůži.
Swaruu X (Athéna): Matematicky správné proporce provedené s přesností. Dárek. Vytvořit každý detail zabralo týdny práce.

Robert: Dokonce i s královskou korunou.
Swaruu X (Athéna): Ano, tady to je. NDSM = loď Jeho Veličenstva, hvězdná loď Toleka. To je ale velká ryba!

Robert: Spoustu práce. Je to opravdu ohromující. A ta černá barva se mi opravdu líbí.
Swaruu X (Athéna): To je její barva, černá jako uhel. Jen to ocasní kormidlo mi zabralo dvě hodiny, než jsem ho dostala do správného tvaru.

Gosia: Děkuji, Atheno! Design se mi moc líbí, jak plyne. Je v něm hodně přesnosti a harmonie. Je vidět, že byl navržen s láskou.

Swaruu X (Athéna): Je to převzato z plánů samotné lodi, ale dalo mi hodně práce udělat z toho CGI obrázek. A trefit se do správných tvarů byla noční můra, navíc ty zaoblené části.
Všimněte si navigačních světel. Zelená vpravo, červená vlevo. To se používá i ve vesmíru, nejen na Zemi, protože není nouze o lidi, kteří to vidí a stěžují si. Ale je to pravda, a kdyby to tak nebylo, tak bych to tam nedávala, protože ten detail je okénko pro kritiku. Ale je to tak, co se dá dělat.
Jeden detail chybí. Boční štíty manévrovacích motorů v pohledu zezadu. Doplním je, jakmile to půjde, a obrázek předám zpět. Vždycky tam něco chybí.
Jsou tam dvě řady velkých oken, horní je můstek, spodní je paluba CIC.

Robert: Kde je před těmi velkými okny piano?
Swaruu X (Athena): Klavír je až úplně vpředu dole, u těch velkých oken. Nad touto úrovní také s velkými okny je zasedací místnost. Klavír je vpředu úplně dole, poslední řada velkých oken, těsně nad jedním z velkých oken, jako pěšinka dole.

Robert: A ten šedý kruh je místo, kde kotví Saska?
Swaruu X (Athéna): Ne, šedý kruh je obrovské okno a uvnitř je zelená část. Tam, kde kotví Saska, je šedý obdélník po stranách ve stejné úrovni jako kulaté šedé okno.

Robert: A jde to ze strany na stranu lodi?
Swaruu X (Athena): Jde to ze strany na stranu ano. Ten velký obdélník jsou obrovské posuvné dveře. Otevírá se do servisního hangáru.

Robert: A lodě vplouvají oknem, ve kterém kotví Saska?
Swaruu X (Athéna): Malé lodě ano, jako trajekty nebo lodě maskované jako letadla, vycházejí odtud. Z hlavního hangáru nahoře vychází velké stíhací lodě, otevřete zeď. Úroveň, kde je koruna.

Robert: Délka lodi je od přední antény k motorům, že?
Swaruu X (Athena): 1734 je trup. BEZ antény předního senzoru. S anténou je to asi 2000 metrů.

Robert: Bylo by to od můstku k tryskám motoru, ne?
Swaruu X (Athéna): Ano, dokonce i ocasní kormidlo. Jaká je zadní část?

Robert: Dobře. Vypadá to, že to má jako 2 kormidla, že?
Swaruu X (Athena): Ano, je to kormidlo jako loď, je to další možnost, jak usměrňovat tok manévrovacích motorů, což jsou ty 4 v této řadě. Ano, jsou to 2 kormidla. Používají se také k obrácení toku jako při brzdění. Obvykle se manévruje pomocí gravitačních motorů. Ale je tu ještě jedna možnost, pokud se poškodí. Tato loď byla postavena jako válečná. Má redundantní systémy.

TOLEKA - CHARAKTERISTIKA
Jméno: Toleka.
Číslo: TPT001.
Třída: Toleka 1.
Vypočítaný rok stavby: 1935 - Temmer Taygeta M45 Plejády.

Znak lodi, maskot, umění nosu: Bělovlasá žena ve zlaté a stříbrné zbroji, červený plášť, na pozadí královské koruny.

Sesterské lodě, stejné třídy: 8.
Klasifikace typu lodi: Těžký křižník.
Použití a vybavení typu lodi: Vlajková loď flotily, královnina jachta.
Dispozice vnitřního vybavení lodi: Víceúčelové a luxusní zázemí.
Ubikace posádky, originál: 1800.
Aktuální posádka: asi 30. Několik stovek prázdných pokojů pro posádku, z nichž každý je vybavena vlastní koupelnou.
(Pro 1800 už není místo, protože mnoho oblastí, které bývaly pro posádku, má nyní speciální zařízení, jako je bazén a tělocvičny).

Délka trupu: 1734 metrů.
Délka trupu s čelním senzorem: 2023 metrů.
Šířka trupu: 140 metrů.
Výška trupu: 120 metrů.
Délka hlavního hangáru: 1156 metrů.
Přibližná hmotnost: 2 miliony metrických tun +.
Výkon: 4 kulové reaktory s nulovým bodem se skleněným jádrem.
Motory: 8 + 2 čelní, protiběžné plazmové turbíny. Další 4 tryskové plazmové turbíny pro podsvětelné manévry, takže motorů je 12 + 2 přední.

Hlavní pohon: magnetický toroid s úplným ponořením.
Sekundární pohon: Plazmový proud, 7,5 TEV X 4 + 4 hodnocení.
Ovládání manévrů: Zrušení gravitace, manipulace, více kulových uzlů.
Složení trupu: Polymorfní kovová superslitina.
Barva trupu: Flat Carbon Black.
Dispozice vnitřní konstrukce: Modulární.
Rozsah: Neomezený.

Zemědělský kryt: Ano (teď většinou les, docela divoký, ale na některých místech mají Hashmallim a Shinonim tréninková zařízení. A dále vzadu jsou nějaké aktivní plantáže, většinou citroníky, avokáda, rajčata a kompletní sad).
Kryt akvaponie: Aktivní.
Vnitřní kontrola: Umělá inteligence při plné kapacitě lodi.
Schopnost atmosférického letu: Ano.
Výzbroj: Ano.

Aktuální orbitální výška: Nízká oběžná dráha, klasifikovaná přesná výška.
Orbitální rychlost: Jeden oběh každých 180 minut (přesná data klasifikována).
Časový rozdíl oběhu, časový skluz: Přibližně 7m30s.

Zdroj: https://swaruu.org/transcripts/vida-interestelar-1-toleka-nave-estelar-de-taygeta-pleyades

Zpět