6537 Porozumění chytrým městům, 15minutovým městům a jak vyhráváme Derrick Broze

[ Ezoterika ] 2024-05-14

Co je to vlastně "Smart City" a jak souvisí s "15minutovým městem"? A co to má společného se svobodou jednotlivce a svobodou pohybu?

Pravděpodobně jste slyšeli pojmy "Smart City" nebo jeho novější bratranec "15minutové město", ale opravdu rozumíte tomu, co tyto pojmy vyžadují? Víte, které organizace jsou zodpovědné za propagaci myšlenek? A co je důležitější, jste připraveni přežít a prosperovat tváří v tvář těmto plánům drtícím svobodu?

Abychom se připravili na případnou budoucí mimořádnou událost, musíme lépe porozumět tomu, čemu čelíme. Začněme tím, že pochopíme, co se myslí, když mluvíme o "chytrých městech".

Tento termín obvykle popisuje městskou oblast, která je vybavena věžemi 5G (a brzy 6G), které umožňují rychlost a šířku pásma potřebnou pro autonomní vozidla, robotické asistenty a senzory v ulicích k moderování pouličního osvětlení a vydávání varovných upozornění na životní prostředí. To vše by poháněla umělá inteligence (AI). Souhrnně jsou senzory, zařízení a infrastruktura známé jako takzvaný "internet věcí" (IoT).

Zjednodušeně řečeno, IoT je síť digitálních zařízení, vozidel, spotřebičů a dalších fyzických objektů zabudovaných do senzorů, které jim umožňují shromažďovat a sdílet data. Tento sběr dat v reálném čase je ústředním bodem iniciativ chytrých měst, které tvrdí, že jsou odrazovým můstkem k digitální utopii. Zařízení připojená k internetu věcí sahají od chytrých telefonů přes chytré spotřebiče až po chytré domácnosti nebo budovy s chytrými termostaty. Dokonce i nositelná zařízení, jako jsou chytré hodinky, sluchátka a zařízení pro sledování kondice, jsou součástí IoT. Jednoduchým pravidlem je, že pokud se o vašem zařízení tvrdí, že je "chytré" nebo má funkce Wi-Fi nebo Bluetooth, lze jej připojit k IoT.

National Geographic popisuje chytré město jako "město, ve kterém je nasazena sada senzorů (obvykle stovky nebo tisíce) pro sběr elektronických dat od lidí a o lidech a infrastruktuře s cílem zlepšit efektivitu a kvalitu života". NatGeo poznamenává, že obyvatelé a pracovníci města možná budou muset používat aplikace pro přístup k městským službám, přijímání a vydávání zpráv o výpadcích, nehodách a zločinech, placení daní, poplatků atd. Zdůrazňují také potenciální případy použití pro snížení spotřeby energie a zvýšení "udržitelnosti" města.

Celkově jsou chytrá města veřejnosti prodávána jako futuristické panoráma měst s funkcemi, jako je pouliční osvětlení, které se automaticky vypíná, když nikdo není nablízku, nebo algoritmy umělé inteligence, které optimalizují trasy svozu odpadu. Také se nám říká, že kombinací umělé inteligence se senzory a kamerami všude na světě budeme mít autonomní vozidla nebo vozidla bez řidiče, která sníží dopravní zácpy. Bohužel, vize chytrého města je ve skutečnosti dalším krokem ke ztrátě našich svobod a soukromí.

V dubnu 2018 vydala Americká unie občanských svobod (American Civil Liberties Union) příručku s podrobnými otázkami, které by si měli položit městští úředníci, kteří se chtějí připojit k hnutí chytrých měst. Příručku "Jak zabránit tomu, aby se chytrá města obrátila na sledovací města", napsal Matt Cagle, právník Americké unie občanských svobod v severní Kalifornii. V lednu 2019 jsem požádal pana Cagleho, aby se vyjádřil k růstu chytrých měst a technologiím, které za nimi stojí. Zde je to, co mi řekl:

"Když mluvíme o technologiích chytrých měst nebo internetu věcí v kontextu státní správy, ve skutečnosti mluvíme o elektronice, která je možná malá a levná, kterou lze umístit po městě a která může být v podstatě navržena tak, aby shromažďovala informace, ať už jde o vizuální nebo zvukové informace nebo informace o tom, zda je parkovací místo obsazené. Ale předtím, než je jakákoli technologie chytrého města pořízena nebo nasazena, je opravdu důležité, aby město ve spolupráci se svou komunitou určilo, zda je tato technologie pro město skutečně chytrá.

Technologie Smart City může být vlkem v rouše beránčím. Pro vládu to může být další způsob, jak shromáždit informace, které možná nechtěla shromažďovat pro účely vymáhání práva, ale které by mohly být zranitelné vůči tomuto druhu použití později nebo které možná nechtěla shromažďovat pro imigrační účely, ale které by mohly být potenciálně zranitelné vůči tomu později. A opět platí, že tato technologie bude často shromažďována společnostmi, které ji vyvinuly. Takže je opravdu důležité, aby město a komunita byly na stejné vlně ohledně toho, kdo bude vlastnit tato data, když budeme pokračovat v tomto projektu, kdo bude schopen tato data prodávat, a na konci dne budou mít komunity tyto technologie pod kontrolou."

Nejen, že jsou chytrá města noční můrou pro soukromí, ale pokud si urbanisté prosadí svou, můžete brzy zjistit, že nemůžete řídit bez placení poplatků nebo budete penalizováni za přecházení po silnici díky všudypřítomným kamerám pro rozpoznávání obličeje.

Co je to 15minutové město?
To nás přivádí ke konceptu 15minutových měst. Poprvé o tom hovořil urbanista Carlos Moreno na konferenci OSN o změně klimatu v roce 2015, 15minutová města jsou v podstatě myšlenka, že všechny zdroje v rámci komunity by měly být v dosahu 15 minut chůze.

Jak je typické pro většinu myšlenek prosazovaných OSN - izolovaně to nezní tak hrozně. Vždyť kdo by nechtěl chodit pěšky pro nákup? Nebo do místního komunitního centra na vaření? Ve skutečnosti někteří z vás již mohou žít v oblastech, kde je vše v okruhu 15 minut od vašeho domova. Možná se ptáte, v čem je tedy problém?

Když se podíváte za módní slova, začnete vidět, že podobně jako chytrá města mají 15minutová města potenciál být použita jako způsob, jak omezit svobodu pohybu, svobodu projevu a soukromí. Mnoho lidí se také začalo obávat, že koncepty jako chytrá města a 15minutová města jsou ve skutečnosti o sociálním inženýrství lidí, aby přestali jezdit svými vlastními soukromými vozidly (to vše ve jménu klimatu, samozřejmě). Stačí se podívat na zbrusu novou knihu Carlose Morena, která tvrdí, že nabízí "techniky, jak změnit návyky obyvatel měst závislých na automobilech". Jasnější už to být nemůže.

Moreno byl úspěšný v prosazení své myšlenky do hlavního proudu, přičemž Paříž ve Francii tuto myšlenku poprvé přijala v roce 2020. Ale až na přelomu let 2022 a 2023 se odpor vůči 15minutovým městům stal veřejným tématem. V únoru 2023 se v centru anglického Oxfordu shromáždilo odhadem 2 000 demonstrantů na protest proti vytvoření takzvané čtvrti s nízkým provozem neboli LTN.

Oxfordští úředníci odhlasovali zavedení šesti "dopravních filtrů", které mají omezit používání automobilů v obytných oblastech města v určitých hodinách. Kamery s automatickou čtečkou poznávacích značek budou skenovat poznávací značky a pokutovat řidiče mimo hrabství Oxfordshire, kteří do těchto oblastí vjedou v době vysokého provozu.

Samozřejmě, že média udělala, co mohla, aby označila odpůrce 15minutových měst za "krajně pravicové" konspirační teoretiky. Kvůli odporu obyvatel a mezinárodní pozornosti však oxfordská rada nedávno odhlasovala odstranění zmínek o "15minutových městech" ze svých plánovacích dokumentů. Zatímco zastupitelstvo hlasovalo pro odstranění této fráze ze svých dokumentů, dalo jasně najevo, že stále plánuje pokračovat ve své vizi města schopného chodit pěšky s omezením soukromých vozidel. Louise Uptonová, členka kabinetu pro plánování v městské radě v Oxfordu, řekla deníku The Times, že odstranění této fráze "nemělo žádný znatelný vliv na naše plánovací rozhodnutí"

Zdroj: https://eraoflight.com/2024/05/14/understanding-smart-cities-15-minute-cities-and-how-we-win/

Zpět