6528 USA vs Čína Ilja Cukanov

[ Ezoterika ] 2024-05-16

USA by se měly připravit na "zpětný ráz" poté, co se střelily do vlastní nohy tvrdými protičínskými cly
Čína slíbila, že podnikne odvetná opatření za nová přísná cla Bidenovy administrativy na širokou škálu zboží vyrobeného v Číně, od polovodičů a solárních článků až po elektromobily. Zkušený finanční analytik Paul Goncharoff vysvětluje, proč se USA v podstatě střelily do vlastní nohy. Čínské ministerstvo obchodu v úterý varovalo, že v reakci na zvýšení amerických cel "přijme rozhodná opatření k ochraně svých vlastních práv a zájmů" a obvinilo Washington, že z ekonomických a obchodních otázek udělal nástroj "domácích politických úvah". Zvýšení cel "porušuje závazek prezidenta Bidena ´nesnažit se potlačit nebo omezit rozvoj Číny´" a "není v souladu s duchem dosaženého konsensu" mezi prezidenty Bidenem a Si Ťin-pchingem, uvedlo ministerstvo v prohlášení. "To vážně ovlivní atmosféru bilaterální spolupráce. Spojené státy by měly okamžitě napravit své provinění a zrušit dodatečná cla uvalená na Čínu," vyzvalo ministerstvo a dodalo, že "WTO již rozhodla", že omezení jsou nezákonná. Varování přišlo jen několik hodin poté, co Bílý dům oznámil zvýšení cel o 25 až 100 % na řadu čínského zboží, od minerálů vzácných zemin, oceli a hliníku až po polotovary a průmyslové zboží, jako jsou lithiové baterie, polovodiče, fotovoltaické články, jeřáby z lodi na pobřeží, elektrická vozidla a zdravotnické produkty.

Bílý dům obvinil Peking z "netržní politiky a praktik", které vedou k "rostoucí nadměrné kapacitě a prudkému nárůstu vývozu, který hrozí významně poškodit americké pracovníky, podniky a komunity", a tvrdil, že asijská průmyslová velmoc se zapojila do "nucených transferů technologií a krádeží duševního vlastnictví, které přispívají k její kontrole nad 70, 80 a dokonce 90 procenty globální produkce kritických vstupů nezbytných pro naše technologie. infrastrukturu, energetiku a zdravotní péči." Zvýšení cel následovalo po revizi omezení uvalených na Čínu Trumpovou administrativou poté, co v roce 2018 zahájila obchodní válku s Pekingem, přičemž Bidenův tým odmítl zrušit jakákoli omezení zavedená jeho předchůdci. Čína reagovala na opatření z Trumpovy éry omeziním amerického vývozu, od potravinářského zboží až po hlavní americké značkové zboží, jako jsou motocykly Harley Davidson a whisky Jack Daniels. Bidenovo zvýšení cel představuje "změť americké domácí politiky, která se odehrává na světové scéně" před listopadovými volbami, a Washington by měl očekávat "zpětný ráz", který "zasáhne tvrději než vypálená cla", říká analytik trhu a nezávislý ekonomický konzultant Paul Goncharoff. "Jednoduše řečeno, je to otevřený protekcionismus, který porušuje nejen pravidla WTO, ale jednostranně odmítá ´řád založený na pravidlech´ celého světového obchodního systému," při jehož vytváření hrály USA ústřední roli, řekl pozorovatel Sputniku. Goncharoff očekává, že Čína se bude držet svého tradičního přístupu "oko za oko" k odvetě za americkou ekonomickou agresi, a říká, že asijský národ prokázal svou schopnost "hrát dlouhou hru", pokud jde o odvetná opatření. Kromě formálních odvetných opatření ve formě obchodních omezení má Peking přístup k řadě nástrojů, jak přimět Washington, aby svého rozhodnutí litoval, varoval analytik.

Zdroj: https://eraoflight.com/2024/05/16/us-should-brace-for-blowback-after-shooting-itself-in-the-foot-with-tough-anti-china-tariffs/

Zpět