6421 Okamžik, který ničí naši pozornost Leo Babauta

[ Ezoterika ] 2024-04-28

Přečtěte si další dva odstavce a pak jděte do výzvy ...

Otevřete e-mail, který leží ve vaší doručené poště, ale vy jste na něj neodpověděli, nebo na něj nereagovali. Vyberte si ten nejtěžší. Zkuste si sednout, přečíst si e-mail a pak na něj odpovědět.

Jestli nastane chvíle, kdy se chcete od e-mailu prostě vzdálit. Jaký je to pocit?

Tento okamžik zahlcení a úzkosti je pro většinu z nás obvykle neviditelný. Stává se to několikrát během dne (možná desítky) a určuje, jaké akce podnikneme, nebo nepodnikneme. Ale málokdy si toho všimneme - jen se od toho snažíme dostat pryč. To je okamžik, který ničí naše soustředění. Je to okamžik, který způsobuje naši prokrastinaci a vyhýbání se. Je to okamžik, který ničí naše nejlepší návyky a naše nejlepší úmysly. Je to okamžik, který má pocit, který nechceme cítit. Ve skutečnosti často trávíme spoustu času tím, že se tomuto pocitu snažíme vyhnout. Cítíme se příliš těžce na to, abych to cítili.

Možná jsme si dokonce zařídili velkou část svého života tak, abychom to nemuseli cítit - naše životy jsou navrženy tak, aby se tomu vyhnuly. Pokud například cítíte tento pocit, když mluvíte před skupinou, možná jste si zařídili svůj život tak, abyste nikdy nemuseli mluvit před skupinou. Pokud vám socializace s cizími lidmi dává tento pocit, možná budete mít život, ve kterém to dělat nemusíte. Pokud máte pocit, že sdílíte svou kreativní práci s ostatními, pak můžete mít život, ve kterém to nikdy nebudete muset dělat. Uděláte si obrázek.

To je v pořádku - nemusíte měnit svůj život. Ale pokud byste se nechtěli vyhýbat pocitu a chtěli byste si vytvořit úžasné soustředění a schopnost nevyhýbat se své nejsmysluplnější práci... hlavní je nechat se procítit, kdykoli si toho všimnete. Pokud to můžete dělat opakovaně, jako trénink, budete v tom mnohem lepší, a ten pocit se stane mnohem menším problémem.

Nejprve si tedy všimněte, kdy ten okamžik přijde - když cítíte něco, co je ohromující a od čeho se chcete dostat pryč. Může to být kvůli obtížnému, nebo děsivému úkolu, nadcházející události, schůzce, nebo výletu, obtížnému rozhovoru, nebo frustrující osobě, e-mailu, nebo zprávě, kterou nechcete číst. Snažte se zachytit okamžik, kdy se to děje. Až si toho všimnete, zastavte se. Jen se na pár vteřin posaďte a dýchejte zhluboka a pomaleji. Dovolte si na chvíli se uklidnit a jen tak být s tím pocitem. To znamená věnovat mu svou pozornost a neodvracet se od něj ani na pár vteřin. Pokud je příliš intenzivní, vstaňte a projděte se. Setřeste to. Rozptylte se. Pak to můžete zkusit znovu, jen na pár sekund. Možná to udělejte 2-3krát, pokud se na to cítíte. Není třeba se příliš tlačit na pilu. Pokud to budete cvičit několikrát denně, zlepšíte se v tom. Pokud to budete dělat 10krát denně, budete se zlepšovat ještě rychleji. Brzy s ním budete moci zůstat 15 sekund, 30 sekund, minutu. Pak déle. Rozšíříte svou schopnost být s tímto okamžikem. Pak je vše možné.

Zdroj: https://eraoflight.com/2024/04/28/the-moment-that-ruins-our-focus/

Zpět