6339 Kalifornie v pohotovosti - zlom San Andreas naznačuje zemětřesení Jen Mills

[ Ezoterika ] 2024-04-13

Malé městečko Parkfield v Kalifornii má něco neobvyklého. Vědci ho stále dychtivě studují, protože se nachází přímo na vrcholu zlomu San Andreas a je nazýváno "hlavním městem zemětřesení na světě". Slavná zlomová linie táhnoucí se od severu k jihu Zlatého státu se brzy otřásá a všechny oči se upírají na město jako na potenciální epicentrum. Tamní měření se však chovají trochu zvláštně, tvrdí Luca Malagnini, ředitel výzkumu v Národním institutu geofyziky a vulkanologie v Itálii. V rozhovoru pro Live Science uvedl , že má podezření, že v této oblasti někdy v tomto roce dojde k zemětřesení - ale ne nutně v Parkfieldu. Podle studie zveřejněné v časopise v tuto chvíli neexistují žádné náznaky, které by mohly naznačovat praskliny urychlující hrozící zemětřesení.

Minulý měsíc Malagnini uvedl, že rozdíly v měření útlumu však od roku 2021 klesly velmi nízko a že k tomu došlo před posledním prasknutím 28. září 2004. "Čekáme," řekl. Zlomová linie byla dosud předvídatelná, pokud jde o geologii, obecně zažívala zemětřesení přibližně každých 22 let (takže podle tohoto měřítka by k němu příště došlo v roce 2026). Roky, kdy se zemětřesení opozdilo, jsou obvykle obdobím, kdy jiné zemětřesení jinde na zlomu snížilo tlak. Tentokrát však k podobnému uvolnění tlaku nedošlo, takže vědci neočekávají, že by k němu došlo později. Studie Malagniniho se zaměřila na útlum seismických vln, což je způsob, jakým zvukové vlny ztrácejí energii při svém pohybu a závisí na propustnosti horniny. Vzhledem k tomu, že trhliny o délce až 1,5 km se mohou otevřít ještě před zemětřesením, mění se za tu dobu i kvalita zvuku horniny. "Zdá se však, že chování parametru útlumu v posledních několika letech se podstatně liší od toho, které charakterizovalo roky před hlavním otřesem v roce 2004," uvádí studie. To znamená, že "vyvstává několik otázek", jako například: Bude příští zemětřesení v jiném epicentru? Existuje nějaký předvídatelný vzorec, který je stejný před každým zemětřesením?

Smyslem práce je v podstatě pokusit se vypracovat přesné způsoby předpovídání zemětřesení. "Chvění" bylo detekováno ve dnech před posledním hlavním otřesem v Parkfieldu, bezprostředně po klidném období asi 120 dnů, což by mohlo poskytnout vodítka pro příště. Parkfield obecně není špatné místo pro nejsilnější otřesy, protože to není obrovské zastavěné město, jako je Los Angeles, které bylo zobrazeno s mega zemětřesením ve filmu San Andreas z roku 2015. Otřesy poblíž Parkfieldu mívají magnitudu 6, což může poškodit majetek a potenciálně způsobit zranění. Město je důležitým místem pro zemětřesení, protože se nachází v přechodové zóně s linií zlomu na jihu. To znamená, že Pacifická deska a severoamerická tektonická deska na obou stranách linie se proti sobě nepohybují. Severně od Parkfieldu se desky pohybují volně a obecně rychlostí 3,6 cm za rok. Vzhledem k tomu, že zlom na západním pobřeží Kalifornie probíhá v blízkosti měst včetně Los Angeles, San Diega a San Francisca, velké zemětřesení by mohlo mít velký dopad.Zdroj: https://eraoflight.com/2024/04/13/california-on-alert-as-san-andreas-fault-hints-at-a-quake/

Zpět