6243 Evropští prokurátoři převzali belgické vyšetřování aféry Pfizergate Carlo Martuscelli

[ Ezoterika ] 2024-04-03

Carlo Martuscelli a Elisa Braun | Politik

Nejvyšší evropští prokurátoři vyšetřují obvinění z trestného činu v souvislosti s jednáními o vakcínách mezi předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a generálním ředitelem společnosti Pfizer, uvedl mluvčí prokuratury v Lutychu.

Vyšetřovatelé z Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) v posledních měsících převzali od belgických prokurátorů vyšetřování Ursuly von der Leyenové kvůli "zasahování do veřejných funkcí, ničení SMS, korupci a střetu zájmů", uvádí se v právních dokumentech, které viděl server Politico a mluvčí prokuratury v Lutychu. Zatímco prokurátoři Úřadu evropského veřejného žalobce vyšetřují údajné trestné činy, nikdo dosud nebyl v souvislosti s tímto případem obviněn. Vyšetřování původně zahájily belgické justiční orgány ve městě Lutych na začátku roku 2023 na základě trestního oznámení podaného místním lobbistou Frédéricem Baldanem. Později se k němu připojila maďarská a polská vláda, i když polská vláda stahuje svou stížnost po volebním vítězství proevropské vlády vedené Donaldem Tuskem, řekl mluvčí polské vlády serveru Politico. Baldanova stížnost se soustředila na údajnou výměnu textových zpráv mezi von der Leyenovou a šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou v době před největší dohodou EU o vakcínách na vrcholu pandemie Covid-19 v aféře přezdívané "Pfizergate". Deník New York Times, který jako první odhalil, že k výměně došlo, když se oba lídři dohodli na podmínkách dohody, zahájil paralelní žalobu proti Komisi poté, co odmítla zveřejnit obsah zpráv na základě žádosti o přístup k dokumentům. Zpráva, že Úřad evropského veřejného žalobce nyní případ vyšetřuje, by mohla vést k dalšímu přezkoumání úlohy předsedy Komise v mega dohodě o očkovacích látkách, jejíž hodnota se odhaduje na více než 20 miliard eur. Úřad evropského veřejného žalobce vede celoevropské vyšetřování finančních trestných činů a teoreticky by mohl zabavit telefony a další relevantní materiály v kancelářích Komise, nebo v jiných evropských zemích, například v rodném Německu Ursuly von der Leyenové. Tento vývoj přichází v choulostivém okamžiku pro šéfku EU, která prochází přechodem k tomu, co bruselští pozorovatelé očekávají, že bude druhé funkční období v čele Berlaymontu.

Komise dosud odmítala zveřejnit obsah textových zpráv, nebo dokonce potvrdit jejich existenci.
Dohoda, vyjednaná na vrcholu pandemie v roce 2021, byla původně považována za triumf Ursuly von der Leyenové. Samotné množství zakoupených vakcín však od té doby vyvolalo pozdvižené obočí, když POLITICO koncem loňského roku odhalilo, že se vyhodily dávky v hodnotě nejméně 4 miliard eur. Smlouva o vakcíně se společností Pfizer byla od té doby znovu projednána. Aktivisté za transparentnost a někteří političtí oponenti se snaží vyvinout tlak na Komisi, aby o případu jednala, ale Ursula von der Leyenová se dosud vyhýbala tomu, aby se její m zabývala. V odpovědi na přímou otázku, kterou její položil server Politico ohledně chybějících textových zpráv, von der Leyenová uvedla: "Vše potřebné o tom bylo řečeno a vyměněno. A počkáme si na výsledky. "V roce 2022 Úřad evropského veřejného žalobce oznámil, že se zabývá obecnějším zadáváním veřejných zakázek EU na vakcíny, ale je to poprvé, kdy byl úřad výslovně spojen s aférou Pfizergate.

Obchodování s právními ostny
Případ, kterým se nyní zabývá Úřad evropského veřejného žalobce, spojuje několik různých právních, politických a finančních linií - a protíná se se žalobami, které farmaceutický gigant Pfizer podal proti Maďarsku a Polsku. V loňském roce Baldan, 36letý belgický lobbista, který je zastupován stejným právníkem, který zastupuje francouzskou skupinu skeptiků k očkování Bon Sens, podal v Belgii trestní oznámení v souvislosti s rolí von der Leyenové v jednáních o vakcíně se společností Pfizer kvůli tomu, co považuje za akty "zasahování do veřejných funkcí, ničení SMS, korupce a střetu zájmů. " podle právních informací, které poskytl jeho právník. Společnost Bon Sens předložila v souvislosti s aférou Pfizergate vlastní právní námitky. To, že se k jeho stížnosti připojily evropské vlády, dodává váhu tomu, co by jinak mohlo být vnímáno jako osobní křížová výprava. Maďarsko vedené Viktorem Orbánem, neochvějným odpůrcem Ursuly von der Leyenové, také podalo stížnost v souvislosti s rolí předsedy Komise při jednáních o vakcínách se společností Pfizer, uvedli dva zasvěcenci obeznámení s případem, kteří hovořili pod podmínkou anonymity kvůli jeho citlivosti. Polsko podalo vlastní stížnost loni v listopadu, potvrdil mluvčí polské vlády. Po prosincovém zvolení Tuska však "nová vláda pracuje na tom, aby Polsko z tohoto řízení stáhla," uvedl mluvčí. Podrobnosti případu nejsou veřejné, ale zasvěcenci uvedli, že i když se stížnost podaná Maďarskem liší od Baldanovy stížnosti, soustředí se na stejnou výměnu textových zpráv. Polská stížnost se nesla ve stejném duchu, uvedli dva lidé obeznámení s podrobnostmi případu. Maďarsko i Polsko také žaluje společnost Pfizer kvůli chybějícím platbám za dávky vakcín po zastavení dodávek s odvoláním na nadměrné dodávky a finanční zátěž války na Ukrajině. Úředník Evropské komise uvedl, že Komise nemá žádné jiné informace o možném řízení než z novinových článků. Maďarská vláda na žádost o komentář neodpověděla. Společnosti Pfizer a EPPO se odmítly vyjádřit.

Zdroj: https://eraoflight.com/2024/04/03/european-prosecutors-take-over-belgian-probe-into-pfizergate/

Zpět