5382 USA nejsou Japonsko - je to Argentina! Peter Schiff

[ Ezoterika ] 2023-11-01

Záleží na masivním státním dluhu?
Spousta lidí si to nemyslí, alespoň zatím ne. Ukazují na Japonsko jako na příklad země, která má mnohem vyšší poměr dluhu k HDP a daří se jí dobře. Peter Schiff řekl, že se dívají na špatnou zemi. USA se podobají spíše Argentině než Japonsku.

Poměr dluhu k HDP v Japonsku přesahuje 200 %. Poměr dluhu USA k HDP je pouze kolem 125 %. Pokud se Japonsku daří dobře, proč bychom si měli dělat starosti tady v USA?
Ja ponsko si ve skutečnosti nevede ˝dobře˝. Právě teď mají v Japonsku problém. Jsou na pokraji krize. Výnos 10letého japonského státního dluhopisu je až 8,7 %. Jen nedávno prolomil hranici 150. Mezitím cenová inflace prudce stoupá.Neříkejte: ˝Hej, Japonsko vyvázlo bez skóre.˝ Chystají se získat své výhry.˝

Peter řekl, že USA jsou v jiné situaci než Japonsko a dostanou se k nim dříve. Poměr dluhu k HDP nikdy nedosáhne 200%. USA se nedostanou ani na 150 %. Proč ne?
Peter řekl, že velký rozdíl mezi USA a Japonskem je v tom, že Japonsko je čistým věřitelem a Japonci spoří mnohem rychleji než Američané.

˝Svět dluží Japonsku spoustu peněz. Japonsko má spoustu těchto peněz v aktivech v amerických dolarech - v amerických státních dluhopisech, v amerických hypotečních cenných papírech. Japonsko se chystá prodat a prodává tato aktiva, aby se pokusilo zmírnit škody. Vzhledem k tomu, že Japonsko bylo tak bohaté a nemuselo si půjčovat ze zahraničí, dokázali navýšit svůj dluh ještě před vypuknutím krize. To neznamená, že nebudou mít krizi. Jen měli víc provazu, než se na tom provazu konečně oběsili.˝

USA nemají tolik lana, protože země je na mizině. ˝Dlužíme světu. Dlužíme světu jmění. Jsme závislí na světě, aby si koupil náš papír, aby si koupil naše státní pokladny. To je náš největší export - náš dluh - naše dolary a náš dluh. Pokud to už nemůžeme vyvážet, ekonomika už nefunguje. Je postavena na celém tomto základu, který se hroutí. Nemůžete tedy čerpat falešnou útěchu ve skutečnosti, že Japonsku prošlo 200 % HDP, že my můžeme také. Nejsme Japonsko. Jsme horší. Jsme Argentina.˝

Argentinská centrální banka je také ve válce proti cenové inflaci, kterou nemůže vyhrát. Nedávno zvýšila úrokovou sazbu na 133 %, a to je stále pod mírou inflace v zemi. I když mají úrokové sazby v trojciferných číslech, nebude to fungovat. Inflaci to nezastaví. Rozpočtové deficity v Argentině rostou. Státní dluh roste. Inflace tedy nezmizí. Tato zvýšení sazeb to nezastaví, protože nemohou změnit dynamiku vládních výdajů. Jsme ve stejné svízelné situaci.

Někteří lidé řeknou, že nemůžete srovnávat USA a Argentinu. Petr řekl: ˝Jasně, že můžeme.˝ ˝Fyzikální zákony fungují v Americe stejně jako v Argentině. Ekonomie jsou zákony. Máme stejné následky.˝ A dále Peter poznamenal, že v jednu chvíli byla Argentina jednou z nejbohatších zemí světa. Argentina nebyla vždy na mizině. Nyní jsou. Takže pokud se to může stát Argentině, může se to stát Americe, pokud děláme přesně to samé, co oni - provozujeme velké deficity a tiskneme všechny ty peníze.

Zdroj: https://eraoflight.com/2023/11/01/the-us-isnt-japan-its-argentina/

Zpět