5247 Léčení ve spánku Nick Polizzi

[ Ezoterika ] 2023-10-11

Jste připraveni na něco osobního? Gulp! A je to tady.
Před několika lety jsem začal mít vážné problémy s energií. Každý den jsem se probouzel s pocitem, že mě někdo zmlátil ve spánku, vstával jsem z postele s bolestí svalů a nulovou energií. Chůze do schodů mi připadala jako herkulovské úsilí - a to jsem v dobré fyzické kondici. Tohle mi nebylo podobné. V našem domě se snažíme dělat všechno pro to, abychom zůstali zdraví. Správně jíst, cvičit, meditovat, pracovat s tradičními léčebnými praktikami, obřady - na co si vzpomenete. Vždyť se tím přece živím! Jako ˝nové˝ já jsem se cítil mimo a trochu mě to znepokojovalo. Jak dny ubíhaly, začal jsem přemýšlet, jestli je něco opravdu špatně. Zavolal jsem svému příteli, doktoru J. E. Williamsovi, a požádal o kompletní krevní obraz, abych zjistil, zda něco není v nepořádku. Když se vše vrátilo do normálu, měli jsme následný telefonát, kde mi položil zdánlivě jasnou otázku: ˝Nicku, kolik naspíš?˝ Odpověď mi unikla. ˝Nevím - v poslední době jsem měl hodně práce, takže můj spánek je trochu rozhozený. Možná šest hodin. Od půlnoci.˝

˝Šest hodin spánku je pro tebe příliš málo, i když hlava dopadá na polštář v optimální noční hodinu - což bývá nejpozději ve 22 hodin. Ale šest hodin, a to nepřetržitě od půlnoci - zvlášť když vychováváš mladou rodinu, která se budí za svítání - je recept na katastrofu.˝

Jak jsem to mohl přehlédnout? Kdysi jsem byl spánkový expert, ale někde jsem se vykolejil, a co hůř, nedostatek spánku mi pomohl zapomenout, že je spánek tak důležitý. Špatné návyky na sebe mohou navazovat a vykolejit náš režim tím nejzáludnějším způsobem. Vezměte si například mou sabotáž spánku. Řekněme, že se vám daří chodit spát před 22. hodinou tři měsíce v kuse a vaše energie, osobní vztahy a honba za sny jsou v plné síle. Jupí! Pak ale přijde něco, co vyžaduje, abyste si přivydělávali dlouhými nočními hodinami a pálili půlnoční olej. Může to být pracovní povinnost, rodinná oslava nebo tolik potřebný dlouhý rozhovor s partnerem poté, co se svět uklidní. Rozhodnete se tedy, že vrozené potřeby svého těla na spánek na pár dní odložíte, zatímco se budete věnovat svému životu. Uplynou dva dny a vy se o vše postaráte. Nyní je čas vrátit se do země spánku, jenže vaše mysl si možná zvykla na těchto nově objevených pár hodin na konci dne a zjistila, že si tento čas překvalifikovala na zábavný ˝volný čas˝, a ne na obvyklý stav Zzzzzs.

Není neobvyklé, že se ráno po celonočním spánku cítíte trochu těžce. Možná by pomohlo trochu více kofeinu - jen pro tentokrát... nebo dvakrát... nebo třikrát. Ale všechno má vedlejší účinky a káva, černý čaj nebo energetické nápoje nejsou jiné. Kromě nervozity může kofein vyvolat vážný pokles energie v průběhu dne, což vás nutí k další konzumaci, která, pokud se uskuteční odpoledne nebo večer, může udržet váš mozek v nadměrné činnosti i po normální době spánku. O několik týdnů později jste možná zapomněli (nebo jste ospravedlnili) starou strategii ˝brzy do postele˝, která vám byla tak drahá. Nenápadné věci ve vašem životě mohou začít sklouzávat, ať už jde o vaše fyzické zdraví, schopnost ˝ukázat se˝ naplno ve světě s dětským elánem a otevřeností, nebo o kombinaci obojího. Zvýšené pocity stresu se mohou začít stupňovat i během vašeho bdění, což vede k neklidnějším nocím. Právě v tom jsem se ocitl, když jsem mluvil s doktorem Williamsem, a plně jsem očekával, že se dozvím, že mám nedostatek nějakých živin. A svým způsobem jsem měl pravdu: chyběl mi vitamin zvaný spánek.

Několik stručných vědeckých poznatků o spánku:
Začarovaný kruh ˝stresu, který způsobuje špatný spánek, což vede k dalšímu stresu, který vede k dalšímu špatnému spánku˝ je dobře zdokumentovaný hlavolam, který postihuje mnoho lidí. Když se ve vašem životě stane stresující událost, ať už skutečná nebo domnělá, aktivuje se v těle zabudovaný systém ˝bojuj nebo uteč˝, známý jako osa hypotalamus-hypofýza-nadledvinky (HPA osa). Pokud vás na africké savaně pronásleduje lev, je to velmi užitečná funkce, kterou byste měli být vybaveni. Většinu času je však naše osa HPA spouštěna událostí neohrožující život nebo vzpomínkou několikrát během dne, což může vést k nejrůznějším fyzickým a behaviorálním problémům. Nejnovější studie z posledního desetiletí ukazují, že nabuzení osy HPA během dne, tzv. ˝stresová událost˝, přímo ovlivňuje kvalitu našeho spánku. Zápletka houstne s množstvím údajů, které ukazují, že špatný spánek nás činí mnohem reaktivnějšími na vnější stresory, které probouzejí naši osu HPA, což vede k nezdravějšímu spánkovému režimu.

Sečteno a podtrženo: více spánku = DOBRO. O tom není dvojího názoru. Pokud se v životě cítíte trochu mimo - jako já - a nemůžete se toho zbavit, zkuste si každou noc přidat pár hodin spánku navíc. Jedna babská povídačka říká, že hodiny spánku před půlnocí mají dvojnásobnou hodnotu než hodiny spánku po ní. Moderní věda se ji snaží s úspěchem vyvrátit, ale z nějakého důvodu toto starodávné pravidlo dělá s mým tělem divy. Dostat se do postele před devátou (a někdy i před osmou) je můj tajný recept na luxusní, posilující spánek. Doslova to vyléčilo mou únavu a dodalo mi to hlubokou jasnost během několika nocí. To je další oblast, kde můžeme experimentovat, abychom našli kouzelný recept na spánek, který nám vyhovuje. Ať už ale uděláte cokoli, nezapomeňte, že spánek je pro vaši fyzickou, duševní a duchovní pohodu stejně důležitý jako jídlo a voda. Spánková výzva pro vás: Tato výzva je tak snadná, že ji zvládnete i ve spánku. Vlastně tak trochu musíte. Na příští tři dny odložte své oblíbené noční rozptýlení - sitcom, listování stránkami nebo sklenku vína - a ukončete noc dříve. Cílem je být v horizontální poloze se zavřenýma očima nejpozději do 21:00. To je ono! (pozn. čas neexistuje, jsem sova, nebudu si dělat výčitky za něco, co je OK... znám spoustu lidí, co chodí spát se slepicema, a pozitivní efekt to na ně fakt nemá... nebo se to na nich nedá poznat)

Zdroj: https://eraoflight.com/2023/10/11/healing-in-your-sleep/

Zpět