5146 Vlády začínají volat po kontrole cen - na řadu přichází přidělování a CBDC Brandon Smith

[ Ezoterika ] 2023-09-23

Minulý měsíc uprostřed surrealistického ˝Bidenomického˝ humbuku jsem publikoval článek s názvem ˝Nic není u konce: Inflace jeChystám se vrátit s pomstou. ˝ Nastínil jsem mylné představy kolem CPI a to, jak to není přesný model pro dopady inflace. Také jsem si všiml, že index zmanipuloval směrem dolů Joe Biden, když zaplavil trh ropou ze strategických rezerv. Protože tolik prvků CPI je spojeno s energií, Biden pomocí této strategie vytvořil umělý pokles CPI. Tvrdil jsem, že jakmile dojdou strategické rezervy a Biden ztratí svůj vliv, CPI znovu poroste a ceny řady nezbytností porostou. To se děje nyní, s největším skokem CPI za 14 měsíců a ceny plynu se dostaly zpět k historickým maximům.

Inflace v dohledné době nezmizí, ale větším problémem je, kdo má z inflace a rostoucích cen největší prospěch? Odpověď může být pro někoho zřejmá, ale mnoho lidí si neuvědomuje hlavní příčinu inflační dysfunkce a často ji vidí spíše jako důsledek náhodného ekonomického chaosu než jako produkt chytrého inženýrství. Pravdou je, že bankovní oligarchové a politické autority si libují v inflační přílivové vlně, protože je to skvělá příležitost k zavedení dalekosáhlé socialistické kontroly nad zdroji.

Ve většině případů jsou centrální bankéři primárními viníky vytvoření inflační události a slovo ˝vytvoření˝ platí, protože bez nich je téměř nemožné, aby k otevřené inflaci došlo. I když peněžní zásoba není jediným faktorem při řešení inflace, je nejdůležitější (promiňte puristé, ale skutečně existují jiné příčiny). Více peněz vyústí v méně zdrojů, a spouští nestabilitu na straně nabídky a ceny rostou. Centrální banky mají řadu výmluv, proč ˝potřebují˝ vykouzlit více dolarů nebo pesos nebo liber nebo marek, ale není pochyb o tom, že vědí, jaký bude konečný výsledek.

Stalo se to příliš mnohokrát na to, aby to nevěděli...

Tyto inflační události spouštějí předvídatelný soubor domino ve společnosti, stejně jako v ekonomice a financích. Cenové skoky, snížené úspory, rostoucí chudoba, rostoucí kriminalita a rostoucí úrokové sazby - to je pak ve většině případů následováno neúspěšným zvýšením sazeb, další inflací, pak dalším zvýšením, klesajícími zahraničními investicemi do dluhu, devizovými skládkami (způsobujícími další inflaci), klesají spotřebitelské výdaje a ztráta pracovních míst.

Stejný vzorec jako ve 20. let 20. století ve Výmaru v Německu, v Americe 70. let 20. století, od Jugoslávie 90. let až po Argentinu a Venezuelu 20. století a dále. Ale co bude dál? V každém případě vede tento trend nejprve k cenovým kontrolám výrobců a distributorů, které nakonec selžou. Pak přijde vládní příděl a kompletní převzetí nezbytností včetně zásobování potravinami.

Myslíte si, že se to v USA stát nemůže? Už se stalo. V roce 1971 vydal Richard Nixon výkonný příkaz 11615 (podle zákona o ekonomické stabilizaci, který byl založen v roce 1970); příkaz požadoval 90denní zmrazení mezd a cen, aby se zabránilo inflaci. Byla to mimořádně vzácná akce mimo světovou válku a příhodně se konala během volebního cyklu. Mějte na paměti, že skutečná inflační krize ještě nenastala, ale cenové kontroly dodaly trhům krátkodobou podporu a Nixonovi zajistily volební vítězství.

V roce 1973 se kontroly vrátily během arabského ropného embarga. Selhaly a vedly k dlouhodobému růstu cen plynu. Gerald Ford poté v rámci své kampaně ˝Whip Inflation Now˝ vyzval americké podniky, aby zavedly kontrolu cen. Byl terčem posměchu a dokonce si z něj dělal legraci mladý Joe Biden (který nyní nepravdivě tvrdí, že svůj vlastní problém s inflací vyřešil svým zbytečným zákonem o snižování inflace).

Nakonec Jimmy Carter představil cenové a mzdové ˝směrnice˝ (kontroly), které odměňovaly podniky, které snížily ceny pod stanovenou procentuální hodnotu. Všechny podniky, které zvýšily ceny nad procento a dosáhly vyššího zisku před zdaněním než předchozí dva roky, byly penalizovány. V žádném případě nemohla firma zvýšit svůj dolarový zisk o více než 6,5 procenta, ledaže by tento přebytek mohl být způsoben zvýšeným objemem prodeje jednotek. Tento plán samozřejmě také nedokázal zastavit inflaci.

Nakonec musel Fed v letech 1980-1981 zvýšit sazby až na přibližně 20 %, aby zastavil exponenciální inflaci, která vedla ke značným obchodním ztrátám a vysoké nezaměstnanosti.

Problém je jednoduchý: cenová regulace vede k motivaci ušlého zisku, což vede k nižší produkci. Menší produkce vede k menší nabídce a menší nabídka vede k růstu cen. To je na vrcholu kořenové rakoviny, která je vytváření nekrytých peněz. Politici budou jen zřídka, pokud vůbec někdy, řešit skutečnou příčinu inflační krize: vládu a centrální banky. Místo toho se snaží obviňovat volné trhy, ˝chamtivé˝ obchody a vybírání zisků v dobách nouze.

Tento vzorec se dnes bohužel znovu opakuje, protože veřejnosti je nyní jasné, že zvýšení úrokových sazeb centrální banky nemá významný vliv a veřejnost stále platí více za většinu zboží o 25-50 % než před třemi lety. Vzhledem k tomu, že inflace postupuje vpřed, více levicových vlád nyní otevřeně diskutuje o regulaci cen.

Trudeau nedávno nařídil předním potravinářským řetězcům v Kanadě, aby snížily ceny a zároveň je napomínal, že dosahují vyšších zisků, a naznačoval, že jsou příčinou inflace. V Kanadě jsou ziskové marže mezi obchodníky s potravinami ve skutečnosti ploché kvůli rostoucím nákladům. Pokud se člověk podívá pouze na hrubé zisky, aniž by vzal v úvahu inflaci výrobních nákladů, stejně jako dopravu, distribuci a mzdy, pak by to mohlo vypadat, že tyto společnosti tahají hotovost. Na podporu tohoto tvrzení neexistuje žádný důkaz.

Vyhlaste svou nezávislost!

Zisk mimo zmanipulovaný systém! Chraňte se před tyranií a ekonomickým kolapsem. Naučte se žít svobodně a šiřte mír!

To, co Trudeau dělá, je předstírání hlouposti, zatímco se zapojuje do velmi chytré strategie obětního beránka. Je to vláda a centrální bankéři, kdo je základní příčinou inflace, ale tím, že obviňuje jednotlivé obchodní sektory, připravuje půdu pro vládou vynucené kontroly cen. Když tyto selžou a vytvoří krizi v zásobování, zavede přídělový systém, a jakmile vláda podmíní veřejnost, aby přidělování přijala, elity pak kontrolují přístup celé populace k potravinám a nezbytnostem.

Někteří lidé mohou říci: ˝Tak to je Kanada, a co USA? ˝ Stejná agenda probíhá v Americe, ale probíhá na úrovni měst a států. Například socialistický starosta Chicaga Brandon Johnson právě oznámil plán pro město (s využitím státních a federálních daňových fondů) vybudovat vládní obchody s potravinami v ˝potravinových pouštích˝. Jsou to místa, kde kombinace inflace a krádeží přiměla obchodníky s potravinami opustit určité části města.

Chicagský program by zahrnoval opatření pro kontrolu cen a pro tyto instituce existuje dostatek příležitostí, aby v budoucnu využívaly přidělování. O podobných projektech se uvažuje i v dalších městech po celé republice. Jinými slovy, levicová města straší podniky a plánují nahradit ˝základní služby˝ vládními operacemi.

O nevyhnutelnosti přidělování vládních přídělů po cenových kontrolách jsem psal v loňském roce ve svém článku ˝Pasti stagflace povede k univerzálnímu základnímu příjmu a přidělování potravin˝. Přidělování obvykle přichází, když regulace cen selže. Je to již dlouho, co USA čelily těmto druhům podmínek, ale pravděpodobně v blízké budoucnosti budeme. Tentokrát věřím, že pokud bude establishmentu přidělena přídělová pravomoc, už nikdy nepustí.

Přidělování by také mohlo být použito k přilákání veřejnosti k přijetí univerzálního základního příjmu (UBI) a digitálních měn centrální banky (CBDC). Vládní potravinářská centra mohou snadno omezit nákupy zboží na omezený seznam položek a také požadovat platbu pomocí specifických metod (jako jsou digitální měny). V krátké době by byla hotovost odstraněna, protože maloobchodníci ji pod nátlakem vlády odmítnou přijmout.

Těžko říct, co přinese budoucnost z hlediska politiky, vzhledem k tomu, že příští prezidentská kampaň vypadá jako hotový cirkus. Historicky řečeno, jak demokratičtí, tak republikánští prezidenti se v minulosti pokoušeli o kontrolu cen. Aby se tomu zabránilo, musí být vyvinut veřejný tlak (minimálně na úrovni státu). Jakkoli by se mohlo zdát pohodlné obviňovat výrobce a distributory, skutečná hrozba přichází od vlád a bank. Nemůžeme dovolit, aby z ní měli prospěch i lidé, kteří krizi způsobili, tím, že jim dáme ještě větší moc.

Zdroj: https://eraoflight.com/2023/09/23/governments-start-calling-for-price-controls-rationing-and-cbdcs-come-next/

Zpět