5140 CIA buduje vlastního AI bota ve stylu ChatGPT ve stínu čínských pokroků Tyler Durden

[ Ezoterika ] 2023-09-29

Divize Open-Source Enterprise z Ústřední zpravodajské služby USA brzy spustí velký jazykový model podobným ChatGPT (LLM), který má federálním a zpravodajským agenturám sloužit jako nástroj pro snadnější a rychlejší přístup k informacím. Ředitel divize Open-Source Enterprise CIA, Randy Nixon, vysvětlil, že zdrojové informace lze prosít a vrátit jednotlivým analytikům Intel rychleji než kdy předtím. ˝Přešli jsme od novin a rádia, k novinám a televizi, k novinám a kabelové televizi, k základnímu internetu, k velkým datům a prostě to pokračuje,˝ řekl Nixon Bloombergu.

˝Musíme najít jehly v poli jehel. Kromě doslova stovek tisíc nebo milionů utajovaných souborů se analytici často spoléhají také na shromažďování informací z otevřeného zdroje pro svá hodnocení. Může to například zahrnovat vyřazení veřejných aplikací sociálních médií, jako je Facebook nebo X. 0 ˝Pak to můžete posunout na další úroveň a začít chatovat a klást otázky strojům, abyste dostali odpovědi, také ze zdrojů,˝ pokračoval Nixon. ˝Naše sbírka může nadále růst pouze s finančním omezením. ˝

Dále vysvětlil, že platforma AI bude k dispozici a bude ji používat 18 různých zpravodajských složek Washingtonu, včetně federálních donucovacích orgánů, jako je FBI. Očekává se také, že americká armáda bude mít přístup, i když zůstává velkou otázkou bezpečnostní protokol a zabránění únikům, vzhledem k obrovskému množství utajovaných materiálů, které bude mít nástroj k dispozici. Je tu také otázka soukromí, zejména po odhaleních Edwarda Snowdena před deseti lety, které ukazují, že NSA v předchozích letech pravidelně zametala data nevinných amerických občanů, čímž porušovala jejich ochranu podle čtvrtého dodatku.

Podle předchozí zprávy Bloomberg, která zpochybnila NSA kvůli dopadu na soukromí:
˝Zpravodajská komunita musí najít způsob, jak využít výhody těchto velkých modelů, aniž by došlo k narušení soukromí,˝ řekl v rozhovoru Gilbert Herrera, ředitel výzkumu Národní bezpečnostní agentury. ˝Pokud chceme plně využít sílu umělé inteligence pro jiné aplikace, pak se pravděpodobně budeme muset spolehnout na partnerství s průmyslem. Všechno musí být provedeno způsobem, který respektuje občanské svobody a soukromí,˝ tvrdil Herrera v předchozím rozhovoru. ˝Je to těžký problém,˝ dodala a dále připustila, že problém využívání veřejně vyškolených informací zpravodajskou komunitou je problém, se kterým se budeme muset potýkat, protože jinak by existovaly schopnosti umělé inteligence, které bychom nebyli schopni používat. Silně však pochybujeme, že nejvyšší představitelé zpravodajských služeb americké vlády budou příliš znepokojeni ˝omezením˝ moci AI kvůli Listině práv a obavám o soukromí jednotlivce.

Dalším zajímavým aspektem práce CIA na vlastní verzi ChatGPT je otázka konkurence s významnými čínskými pokroky v AI. Nová zpráva Bloombergu zdůrazňuje rostoucí tlak, kterému čelí americké zpravodajské služby v důsledku pokročilejších čínských schopností. Peking se chce do roku 2030 stát globálním lídrem v oblasti umělé inteligence a již nyní je mnohými považován za světového lídra v technologii:

V hrozivém pohledu na používání programů v zemi Čína v roce 2021 vyvinula ˝prokurátora˝, který by mohl identifikovat a vznést obvinění s 97procentní přesností.

Naproti tomu americká sféra vymáhání práva se také dostala pod palbu, protože se snažila využít sílu umělé inteligence při vyšetřování, ale Nixon řekl, že nový program pomůže zkondenzovat bezprecedentní množství informací plovoucích po webu.

Na Západě existuje mnohem robustnější právní koncept individuálních práv, svobody projevu a autonomie - ve srovnání s komunistickou Čínou. Co by se mohlo pokazit na této frontě, pokud jde o chatbota s umělou inteligencí vytvořeného CIA? Americká veřejnost se nechce ocitnout ve společnosti po vzoru ˝Minority Report˝ jen proto, aby technologicky ´držela krok´ s konkurenčními supervelmocemi (v některých ohledech už tam jsme).

Zdroj: https://eraoflight.com/2023/09/29/cia-building-own-chatgpt-style-ai-bot-in-shadow-of-chinas-advances/

Zpět