4954 M2nové machinace Tyler Durden

[ Ezoterika ] 2023-08-24

Bývalý šéf oddělení drahých kovů banky JPMorgan odsouzen do vězení za manipulaci s cennými kovy

Není to tak dávno, co se při sebemenší zmínce o tom, že trhy s drahými kovy (stejně jako všechny ostatní trhy) jsou manipulovány, ať už komerčními či centrálními bankami, nebo náhodnými různými věšáky, vynořila skutečná armáda trollů. Dnes můžeme tuto konkrétní debatu odložit na neurčito poté, co americký okresní soudce Edmond Chang odsoudil bývalého šéfa oddělení drahých kovů banky JPMorgan a jeho nejlepšího obchodníka do vězení za podvrh, podvod a manipulaci s trhem.

Michael Nowak, na kterého jsme poprvé upozornili v roce 2019, byl odsouzen. Naposledy se profiloval v loňském roce, a kdy byl nejen členem představenstva LBMA, ale také řídil obchodování se zlatem a stříbrem ve společnosti JPMorgan. Stejně jako jeho vrcholový obchodník Gregg Smith byli v úterý v Chicagu odsouzeni, přičemž Nowak dostal trest v délce jednoho roku a jednoho dne, zatímco Smith dva roky, což je zatím nejpřísnější trest v rámci nedávného vládního zásahu proti pochybným obchodním praktikám.

Smith byl popsán jako ̎nejplodnější podvodník, kterého vláda dosud stíhala ̎, zatímco Nowak byl označen za ̎šéfa ̎, který stál za tímto systémem. Integrita trhu je klíčovou součástí finančních trhů. Jejich lži rozhýbaly trh. Není to tak, že by měly nulový dopad. Smith a Nowak využili svého postavení jedněch z nejmocnějších obchodníků na světových trzích s drahými kovy k tomu, aby se zapojili do ohavné snahy manipulovat s cenami ve svůj prospěch. Ministerstvo spravedlnosti je odhodláno hnát k odpovědnosti ̎ty, kteří se dopouštějí podvodů a manipulací, jež podkopávají důvěru investorské veřejnosti v integritu našich komoditních trhů ̎.

Jak uvádí agentura Bloomberg, přísné (pro bankéře) tresty odnětí svobody měly podle soudce ̎vyslat signál ̎, že manipulace s trhem bude potrestána. ̎Snažím se odradit od všech forem finančních podvodů na trhu, ̎ řekl soudce - zjevně nevěda o věci zvané Federální rezervní systém.

Obhájci obou mužů argumentovali tím, že by měli být ušetřeni vězení, protože ani jeden z nich neměl z podvodu osobní prospěch - oba vydělali miliony na prémiích, které by jim nikdy nebyly vyplaceny, kdyby negenerovali obrovské zisky pro zločinecký podnik Jamieho Dimona.

Případ JPMorgan byl součástí zásahu federálních prokurátorů proti nelegálnímu spoofingu, kdy obchodníci zadávají falešné příkazy k pohybu cen nahoru nebo dolů a pak je rychle zruší, než se stihnou provést. Smith a Nowak používali tuto techniku k manipulaci s cenami zlata a stříbra od roku 2008 do roku 2016, tedy po celou dobu, kdy jsme tvrdili - a ukazovali -, že manipulace se zlatem je rozšířená, za což jsme byli často vysmíváni a zesměšňováni.

Odsouzení Smithe, Nowaka a třetího obchodníka, který byl shledán vinným v listopadu, Christophera Jordana, završilo sérii vítězství státních zástupců v případech spoofingu zaměřených na některé z největších bank na Wall Street, včetně Bank of America, Deutsche Bank AG a Morgan Stanley. Dva bývalí obchodníci Deutsche Bank a dva bývalí obchodníci Bank of America byli již dříve odsouzeni na jeden rok. JPMorgan, největší americká banka a zdaleka největší americký finanční kriminální podnik, souhlasila v roce 2020 se zaplacením 920 milionů dolarů za urovnání obvinění, která proti ní vzneslo ministerstvo spravedlnosti, což je největší pokuta pro jakoukoli finanční instituci obviněnou z manipulace s trhem od globální finanční krize v roce 2008.

Prokurátoři rovněž obvinili několik členů týmu, který Nowak v JPMorgan vedl. Tři z nich přiznali vinu a svědčili proti Nowakovi a Smithovi. Svědci popsali, jak Nowak a Smith běžně zadávali obrovské nákupní a prodejní příkazy, které nikdy neměli v úmyslu provést - šlo o součást jejich strategie, jejímž cílem bylo tlačit ceny směrem, který by byl pro banku výhodný. Byla to otevřená strategie na stole, jak řekl Trunz, který seděl vedle Smithe a sledoval, jak rychle kliká počítačovou myší, aby zadával a rušil obchody. ̎Nebylo to skryté.

Zdroj: https://eraoflight.com/2023/08/24/ex-head-of-jpmorgans-precious-metals-desk-sentenced-to-prison-for-manipulation/

Zpět