4486 Patnáctiminutové uzamčení - ̎Znehybnění větší části lidstva Konrád Rekas

[ Realita ] 2023-06-11

Údajně zcela inovativní a revoluční projekty, dnes ohlášené jako součást ještě odvážnějšího a novějšího světa, nejenže již existovaly, ale v předchozích etapách byly zuřivě ničeny a likvidovány, jako zbytečné překážky na cestě pokroku.

Kdo skutečně vyhodil do povětří veřejnou dopravu?
Ti samí lidé, kteří nám dnes zakazují používat osobní automobily, dříve účinně omezovali a likvidovali veřejnou dopravu. Autobusové a vlakové linky podrobené komercializaci a privatizaci přestaly fungovat jako veřejné služby a v praxi donutily lidi přesednout do vlastních aut, čemuž automobilový průmysl radostně tleskal. Nyní nastala doba, kdy si výrobci jízdních kol a mopedů přivlastňují svůj podíl na kumulaci, ale máme věřit, že právě toto odvětví je založeno na dobrovolných družstvech hippie medvídků koala a není to stejný byznys jako ostatní, se stejně velkými lobbistickými fondy a přístupem k peněženkám radních a starostů. Lov řidičů bohužel automaticky nevzkřísí autobusové a železniční tratě.

Blokování měst není doprovázeno rekonstrukcí veřejné dopravy, naopak, často jí také brání, protože přes tyto prázdné betonové hektary, které vznikly v centrech měst, bez aut, ale také bez lidí, žádný autobus ani tramvaj neprojede. Neboť skutečným účelem není nahradit jednu formu dopravy jinou, ale vlastně znehybnit větší část lidstva.

Býložravci
Ve východní Evropě máme nyní spoustu kritiků transformace městských center, která začala právě po roce 1990 a vystupňovala se vstupem do EU. No dobře, ale kdo vlastně ty městské čtvrti proměnil v kamenné a betonové pouště? Kdo vytrhal stromy a keře, které léta rostly na obecních náměstích, ̎protože se tam mohou zdržovat pobudové ̎? Kdo je chtěl mít moderní a evropské, protože určitě ne místní, ale stejná elita, která se teď tváří, že má tak blízko k přírodě a zeleni ráda? Zničili zeleň, která existovala po generace, a teď tvrdí, že vymysleli zelená náměstí a trávníky! A opět, stará a přirozená zeleň se ruší, ale stromy se musí sázet do květináčů uprostřed ulic, jako se to za miliony liber udělalo v britském městě během pandemie. Ve skutečnosti jde o sociální inženýrství, nikoli o ekologii a ekologicky šetrné urbanistické plánování.

Zelené a přátelské sousedské celky jsme už měli. V poslední době módní vize ̎patnáctiminutových měst ̎ má podobně odcizující charakter. Její obyvatelé si sice budou moci dojít pěšky na sójové latté, ale barista, který jim ho připraví, a uklízečka, která se postará o nepořádek v jejich bytech, budou muset do těchto oáz moderního, zeleného odvážného štěstí cestovat hodiny se třemi přestupy na elektrobus. Navíc samotná myšlenka vůbec nesouvisí s evropským urbanismem, je reakcí na problémy amerických měst, která byla téměř sto let rozdělena na striktně oddělené zóny bydlení, obchodu, průmyslu a zábavy, což vedlo k nutnosti přesouvat se stále dál a dál v hustém provozu a s omezujícím dálničním řádem.

Mezitím byla situace na starém kontinentu, včetně jeho východní části, zcela odlišná. Ba co víc, analogické koncepce se již realizovaly, a to právě v době, kdy se Američané začali uzavírat do svých předměstí. Evropská města jsou plná vzorových sídlišť ( ̎Sousedské jednotky ̎), budovaných od 30. let 20. století, ve východní Evropě zejména v 70. letech. Uprostřed takových (často centrálně budovaných) sektorů se nacházely obchody se smíšeným zbožím, prodejny služeb, komunitní a zájmová centra, školy, školky, zdravotní střediska, lékárny, kostely atd. Jedním slovem, bylo zde vše, co se považuje za nezbytné, aby se místní komunita nemusela stěhovat do centra města. Takové čtvrti byly často koncipovány jako oblasti uzavřené pro automobily, s příjezdovými cestami, parkovišti a garážemi na okraji. Na Západě se však s postupem financializace a deregulace, tj. od 80. let 20. století, a ve východní Evropě po roce 1990 dbalo na to, aby tyto oblasti byly především zdegenerovány, znehodnoceny a podrobeny komercializaci. Knihovny a centra aktivit byly zavřeny, místní obchody nedokázaly obstát v konkurenci hypermarketů a nákupních center, místní gastronomie ustoupila nejprve řetězcům rychlého občerstvení a nyní i rozvozu.

Dokonce i školy byly zavřeny a zbourány, aby vznikly velké vzdělávací konglomeráty, vzdálené od místa bydliště a učící děti nejprve stát v dopravních zácpách, aby se k nim dostaly. Opět to neudělali žádní nevzdělaní, středověcí, tradicionalističtí fašisté. Bylo to dílo pokroku, na Západě spojené s triumfem reaganomiky a thatcherismu, na Východě s vítězstvím antikomunismu a periferizace. Dnes ideologicky motivovaní urbanisté ochotně hrají na touhu po ̎pěkné lokalitě a známé paní v sousedním obchodě ̎. Tak proč to zničili, když už jsme to měli!

Tato již úspěšně existující patnáctiminutová města byla rozbita buď jako ̎přežitky komunismu ̎, nebo jako ̎zbytečné prvky přehnané ochrany státu ̎ a nyní je stejný, 100 let starý koncept Clarence Perryho prezentován jako velký objev světa nulového růstu. Jen ty dnešní mají ještě jedno drobné vylepšení: jsou ZAVŘENÉ. Skutečně uzavřené, s omezením vjezdu do jednotlivých zón a zdravým rozumem vymoženosti nahrazené systémem zákazů, jak se to stalo příkladně v Oxfordu a Sheffieldu a co nás časem nejspíš čeká všechny.

Někteří naivkové se však opět dostanou do pasti. "Jéje, krysí závody skončily, zase budeme žít lokálně!" opakují bezmyšlenkovitě, jako by globální sociální inženýrství přineslo něco jiného než větší represi, zvýšený dohled a intenzivnější vykořisťování v zájmu 1 % nejbohatších. Haló, nespadli jste právě z Marsu? Kde jste byli poslední tři roky, copak jste si nevšimli, že už jsme úspěšně vyzkoušeli, jak nás vypnout? Copak nevidíte rozdíl mezi místní čtvrtí, kterou nemusíte opustit, a tou, kterou nesmíte opustit? Copak nemáte žádné asociace o světě, kde lze zvenčí znehybnit vaše auto, na dálku zablokovat energii ve vašem domě a izolovat celý sektor, do kterého jste zařazeni? Máte pravdu, krysí závody skončily, k přežití systému postačí krysí laboratoře. (pozn. zmiňuji i zablokování bankovních karet neposlušným kanadským kamioňákům)

Eloiova města a služby Morloků.
Uzavírky COVIDu nacvičily realitu zcela uzavřených měst a celých zemí. Protože jsme tehdy neprotestovali, nedivme se, že se test z let 2020-22 nyní mění v systém: trvalý výjimečný stav, pro dobrý začátek v dopravě, respektive v jejím nedostatku, a také v bydlení. Tato vize vychází přímo z příběhů Eloiů a Morloků a je snadné uhodnout, ke které skupině většina z nás patří.
Na druhou stranu se tím příliš netrapme. Může jít jen o patnáctiminutové zploštění křivky...

Zdroj: https://eraoflight.com/2023/06/11/15-minutes-lockdown-immobilize-the-greater-part-of-humanity/

Zpět