3020 Co dělat, když se cítíte vyčerpaní Leo Babauta

[ Ezoterika ] 2022-08-22

V poslední době jsem si všiml, že se spousta lidí cítí vyčerpaná životem - výzvami, kterým čelí, svým pracovním vytížením, úzkostí z okolního světa a dalšími problémy. Jednou brzy napíšu delší návod, jak se dostat na místo obnovené odolnosti... ale dnes bych se s vámi ráda podělil o to, jak praktikuji, když prostě necítím moc schopností cokoli dělat.
1. Nejprve si všimnu, že na to dnes prostě nemám. Rád bych strhal život a udělal spoustu blbostí, ale dnes není ten správný den. Jsem vyčerpaný, vyčerpaná.
2. Zeptám se: ʺCo musím udělat, abych se o sebe postaral?ʺ. Může to znamenat zdřímnout si, vzít si den volna, udělat menší pracovní zátěž, vynechat pro dnešek trénink, meditovat, jít na procházku, dát si koupel, vypít šálek čaje, popovídat si s kamarádkou, poslechnout si hudbu, podívat se po nějaké laciné televizi, sníst trochu hořké čokolády, dát si lásku.
3. Rád si dopřávám volno. Namísto abych se kvůli tomu cítil špatně - vnímám to jako způsob, jak se mít rád a dostat se zpátky tam, kde bych chtěl být. Čas odpočinku si vychutnávám. Vytvořím si prostor a prožívám ho jako lahodný. Vychutnávat si prostor a lásku.
4. Pokud jsem vyčerpaný, možná ve mně ještě něco málo zůstalo. Pokud si chci opravdu zacvičit, mohu jít na krátkou procházku nebo si lehce zaplavat. Pokud mám práci, kterou je třeba udělat, možná mohu udělat jen něco málo, pomalu a snadno. Nemusím se do ničeho moc nutit. Mohu dýchat a do všeho, co dělám, vnést pocit uvolnění a lehkosti. Snížit svá očekávání vůči sobě, opustit vše, co si myslím, že bych měl dělat, zbavit se jakéhokoli tlaku. A prostě dělat věci v lehkém režimu.
5. Přemýšlím, co udělat, abych se dostal tam, kde bych chtěl být? Možná to bude trvat den, týden, měsíc nebo více, podle toho, s čím se v životě potýkáte. Mně to obvykle trvá jen den nebo dva, ale znám lidi, kteří čelí velkým zdravotním výzvám, a jak dlouho jim to bude trvat, vůbec nevíme, jen víme, že jsou na dlouhé trati. Ať už to bude trvat jakkoli dlouho, stejně by možná stálo za to položit si otázku co udělat, abych se dostal tam, kde bych chtěl být? Možná musím začít lépe spát, začít více cvičit, začít do svého těla dávat více plnohodnotných potravin s vysokým obsahem vlákniny. Možná meditovat, chodit na reflexní procházky, psát si deník, vyhledat terapii nebo kouče, zapojit se do léčebného programu, zajít k lékaři. Pak udělám sebemenší krok tímto směrem. S nízkou energií to všechno nestihnu... ale můžu začít. Ať už je moje kapacita jakákoli, udělat krok tímto směrem je perfektní - nemusím mít obrovskou kapacitu, abych se posunula směrem k péči o sebe, sebelásce a výživě. Využívám jakoukoli kapacitu, která je mi k dispozici.
Někdy jich prostě moc nemáme. Možná je to právě dnes ideální místo. To ale neznamená, že tam budeme i zítra. Ale můžeme na tomto místě s vyčerpanou energií ještě najít krásu?

Zdroj: https://eraoflight.com/2022/08/22/what-to-do-when-youre-feeling-drained/

Zpět