2362 Nová globální rezervní měna založená na zdrojích Pepe Escobar

[ Realita ] 2022-04-03

Bylo se na co dívat. Dmitrij Medveděv, bývalý ruský prezident, nenapravitelný atlantista, současný místopředseda ruské bezpečnostní rady, se rozhodl totálně odvázat ve výstupu odpovídajícím bojovému hvězdnému obratu pana Khinzala, který vyvolal hmatatelný šok a hrůzu v celém NATOstánu.
Medveděv prohlásil, že ʺpekelnéʺ západní sankce nejenže nedokázaly ochromit Rusko, ale naopak se ʺvracejí Západu jako bumerangʺ. Důvěra v rezervní měny ʺmizí jako ranní mlhaʺ a zbavit se amerického dolaru a eura už není nereálné: ʺNastává éra regionálních měn.ʺ
Dodal, že bez ohledu na to, zda to chtějí nebo ne, budou muset vyjednat nový finanční řád (...) Rozhodující slovo budou mít ty země, které mají silnou a vyspělou ekonomiku, zdravé veřejné finance a spolehlivý měnový systém.

width=

Medveděv předal svou stručnou analýzu ještě před dnem D - což je tento čtvrtek, který stanovil prezident Putin a po němž budou platby za ruský plyn ze strany ʺnepřátelských zemíʺ přijímány pouze v rublech.
Skupina G7 podle očekávání zaujala (kolektivní) pózu: platit nebudeme. ʺMyʺ znamená čtyři země, které nejsou velkými dovozci ruského plynu. ʺMyʺ navíc znamená Říše lži, která diktuje pravidla. Co se týče těch 3, které budou v zoufalé situaci, nejenže jsou velkými dovozci, ale shodou okolností jsou to také poražení z druhé světové války - Německo, Itálie a Japonsko, de facto stále okupovaná území. Historie má ve zvyku hrát zvrácené kousky.
Popírání netrvalo dlouho. Německo se zlomilo jako první - ještě předtím, než průmyslníci od Porúří po Bavorsko uspořádali masovou vzpouru. Puntičkářský kancléř Scholz zavolal Putinovi, který mu musel vysvětlit zjevné: platby se převádějí na rubly, protože EU zmrazila ruské devizové rezervy - což je hrubé porušení mezinárodního práva.
S taoistickou trpělivostí Putin také vyjádřil naději, že to nebude znamenat zhoršení smluvních podmínek pro evropské dovozce. Ruští a němečtí experti by si měli společně sednout a projednat nové podmínky.

Moskva pracuje na souboru dokumentů definujících novou dohodu. Ta v podstatě říká: žádné rubly, žádný plyn. Smlouvy se stávají neplatnými, jakmile porušíte důvěru. USA a EU porušily právně závazné dohody jednostrannými sankcemi a navrch zabavily devizové rezervy - jaderné - země G20.
Jednostranné sankce učinily dolary a eura pro Rusko bezcennými. Hysterie se nevyplatila: bude to vyřešeno - ale za podmínek Ruska. Tečka. Ministerstvo zahraničí již varovalo, že odmítnutí platit za plyn v rublech povede k vážné globální krizi neplacení a sériovým bankrotům na globální úrovni, pekelné řetězové reakci zablokovaných transakcí, zmrazení zástavních aktiv a uzavření úvěrových linek.

Co bude následovat, se dá částečně předvídat. Společnosti v EU obdrží nový soubor pravidel. Budou mít čas na to, aby dokumenty prostudovaly a rozhodly se. Ty, které řeknou ʺneʺ, budou automaticky vyloučeny z příjmu přímých dodávek ruského plynu - včetně všech politicko-ekonomických důsledků.
Samozřejmě dojde k určitému kompromisu. Například poměrně dost zemí EU bude souhlasit s používáním rublů a zvýší své nákupy plynu, aby mohly přebytky přeprodávat svým sousedům a vydělávat. A některé se také mohou rozhodnout nakupovat plyn za pochodu na energetických burzách.
Rusko tedy nikomu neklade ultimátum. Celá věc bude trvat nějakou dobu - bude to postupný proces. I s nějakými vedlejšími kroky. Duma uvažuje o rozšíření plateb v rublech i na další základní produkty - například ropu, kovy, dřevo, pšenici. Bude záležet na kolektivní žravosti čivav z EU. Všichni vědí, že jejich nepřetržitá hysterie se může promítnout do kolosálního přetržení dodavatelských řetězců na celém Západě.

Sbohem oligarchové
Zatímco atlantistické vládnoucí třídy se totálně zbláznily, ale stále se soustředí na boj do posledního Evropana, aby vytěžily veškeré zbývající, hmatatelné bohatství EU, Rusko to hraje v klidu. Moskva je ve skutečnosti docela shovívavá a spíše než zimou se ohání strašidlem, že na jaře nebude plyn.
Ruská centrální banka znárodnila devizové příjmy všech hlavních vývozců. Nedošlo k žádné platební neschopnosti. Rubl stále roste - a nyní se vrátil zhruba na úroveň před operací Z. Rusko zůstává potravinově soběstačné. Americká hysterie ohledně ʺizolovanéhoʺ Ruska je směšná. Všichni důležití aktéři v celé Eurasii - nemluvě o ostatních čtyřech zemích BRICS a prakticky celém globálním Jihu - Rusko nedémonizovali a/nebo na něj neuvalili sankce.
Jako bonus navíc pravděpodobně poslední oligarcha schopný ovlivňovat Moskvu - Anatolij Čubajs, je pryč. Nazvěme to dalším významným historickým trikem: Hysterie západních sankcí de facto rozložila ruskou oligarchii - Putinův oblíbený projekt od roku 2000. Z toho vyplývá posílení ruského státu a konsolidace ruské společnosti.

Stále ještě nemáme všechna fakta, ale lze se domnívat, že po letech pečlivého vyhodnocování se Putin rozhodl skutečně jít na věc a zlomit Západu vaz - s využitím tohoto trojboje (hrozící blesková válka na Donbase; americké laboratoře na výrobu biologických zbraní; Ukrajina pracující na jaderných zbraních) jako casus belli.
Zmrazení devizových rezerv se muselo předvídat, zejména proto, že ruská centrální banka od listopadu loňského roku zvyšovala své rezervy v amerických státních dluhopisech. Také je tu vážná možnost, že Moskva má přístup k ʺtajnýmʺ zahraničním rezervám v zahraničí - složitý matrix vybudovaný s pomocí čínských insiderů. Náhlý přechod od dolarů/eur k rublům byl tvrdým geoekonomickým judem na olympijské úrovni. Putin vylákal kolektivní Západ, aby rozpoutal svou dementní hysterii sankčního útoku - a jediným rychlým tahem ji obrátil proti soupeři.
A my všichni se tu nyní snažíme vstřebat tolik synchronních událostí, které mění pravidla hry v návaznosti na vyzbrojení dolarových aktiv: rupie-rubl s Indií, saúdský petrojüan, spoludodatkové karty Mir-UnionPay vydávané ruskými bankami, rusko-íránská alternativa SWIFT, projekt nezávislého měnového/finančního systému EAEU-Čína. Nemluvě o mistrovském převratu ruské centrální banky, která navázala 1 gram zlata na 5 000 rublů - což je již kolem 60 dolarů a cena stoupá.
V kombinaci s No Rubles No Gas tu máme energii de facto vázanou na zlato.


Čivavy z EU a japonská kolonie si budou muset koupit hodně rublů ve zlatě nebo nakoupit hodně zlata, aby měly svůj plyn. A bude to ještě lepší. Rusko možná v blízké budoucnosti znovu naváže rubl na zlato. Mohlo by jít na 2 000 rublů, 1 000 rublů, dokonce 500 rublů za gram zlata.

Čas být suverénní
Svatým grálem v rozvíjejících se diskusích o multipolárním světě od summitů BRICS v roce 2000, na nichž se zúčastnili Putin, Chu Ťin-tchao a Lula, vždy bylo, jak obejít hegemonii dolaru. Nyní je to přímo před očima celého globálního Jihu jako vlídné zjevení s úsměvem kočky z Cheshire: zlatý rubl neboli rubl podpořený vývozem ropy, plynu, nerostných surovin, komodit.
Ruská centrální banka na rozdíl od Fedu nepraktikuje QE a nebude vyvážet toxickou inflaci do zbytku planety. Ruské námořnictvo nejenže zabezpečuje všechny ruské námořní linie, ale ruské ponorky s jaderným pohonem jsou schopny se bez ohlášení objevit po celé planetě.
Rusko je daleko, daleko napřed již při realizaci koncepce ʺkontinentální námořní sílyʺ. Prosinec 2015 v syrském divadle znamenal strategický zlom. Hvězdou představení se stala ponorková 4. divize se základnou v Černém moři.
Ruské námořní flotily nyní mohou používat rakety Kalibr v prostoru zahrnujícím východní Evropu, západní Asii a střední Asii. Kaspické a Černé moře, propojené průplavem Don-Volha, nabízejí manévrovací prostor srovnatelný s východním Středomořím a Perským zálivem dohromady. Délka 6 000 km. A to ani nepotřebujete přístup do teplých vod.
To zahrnuje přibližně 30 států: tradiční ruskou sféru vlivu, historické hranice ruského impéria a současné sféry politického/energetického soupeření.
Není divu, že Beltway zuří. Rusko zaručuje lodní dopravu napříč Asií, Arktidou a Evropou, a to souběžně s celoevropskou železniční sítí BRI. A v neposlední řadě si nezahrávejte s jaderným medvědem.

V podstatě o tom je tvrdá mocenská politika. Medveděv se nechvástal, když řekl, že éra jednotné rezervní měny skončila. Nástup globální rezervní měny založené na zdrojích ve zkratce znamená, že 13 % planety už nebude ovládat zbylých 87 %.
Je to NATOstan vs. Eurasie. Studená válka 2.0, 3.0, 4.0 a dokonce 5.0. Na tom nezáleží. Všechny dosavadní země Hnutí nezúčastněných zemí (NAM) vidí, kudy vane geopolitický a geoekonomický vítr: nastal čas prosadit svou skutečnou suverenitu, protože ʺmezinárodní řád založený na pravidlechʺ se zakousl do prachu.
Ministr zahraničí Sergej Lavrov to v Číně po setkání s několika protějšky z celé Eurasie nemohl nastínit lépe:
ʺFormuje se nová realita: unipolární svět se nenávratně stává minulostí, formuje se multipolární svět. Je to objektivní proces. Je nezastavitelný. V této realitě bude ʺvládnoutʺ více než jedna mocnost - bude nutné vyjednávat mezi všemi klíčovými státy, které dnes mají rozhodující vliv na světovou ekonomiku a politiku. Tyto země, uvědomujíce si svou zvláštní situaci, zároveň zajistí dodržování základních principů Charty OSN, včetně toho základního - svrchované rovnosti států. Nikdo na této Zemi by neměl být považován za bezvýznamného hráče. Všichni jsou si rovni a suverénní.ʺ
Vítejte u zrodu NWS

Zdroj: https://www.zerohedge.com/geopolitical/escobar-meet-new-resource-based-global-reserve-currency

Zpět